Startup Company

10.04.2020

Startup Company je sandboxový business simulátor, kde v roli CEO čerstvě založeného IT startupu řídíte vývoj webových služeb od najímání zaměstnanců, přes monetizaci služeb a řízení reklamní kampaně, až po správu server hostingů.

Ve značně zjednodušených herních mechanikách se Startup Company snaží napodobit, jak vypadá vývoj softwaru, jaké jsou různé role programátorů, administrátorů či testerů. Musíte rozhodovat o tom, jaké aspekty svých webových služeb potřebujete vyvíjet tak, aby vám přinesly co nejlepší monetizaci, hledat balanc mezi náklady na zaměstnance a reklamou, pronájmem hardware či jeho provozem, ale také jaké plnit milestony a získat tak další investory pro svou firmu.

Startup Company je "business simulátor", kde v roli nově založeného IT startupu řídíte chod firmy, která vyvýjí webové služby a vaše role, jakožto CEO, je najímat lidi, dělat strategická rozhodnutí jako na co zaměřit vývoj, spravovat finance, reklamu, atd.

To všechno zní hezky a nalákalo mne to si Startup Company zahrát, ovšem velice záhy jsem zjistil, že ačkoli se asi dá považovat za simulátor, je tak strašně zjednodušený, že to nemá s řízením skutečného startupu a s vývojem softwaru nic společného. Herní mechanika, kde vyvíjíte své aplikace je omezen na vytváření jakýchsi "modulů" a potřebujete nějaký počet od každého typu, abyste vytvořili funkční komponentu pro svou aplikace. To samé je pak i třeba s grafiky nebo copywritery či devops. Chápu, že nějaké zjednodušení bylo nutné, aby byla hra přístupná každému, ale tohle je vyloženě zavádějící a spíše vypadá jako představa nějakého manažera, který si myslí, že se vše vyřeší přidáním dalších zaměstnanců.

Kromě náboru zaměstnanců a vývoje se staráte i o vzhled a uspořádání kanceláří. Jedinný důvod, proč se tímto zabývat je, že někteří zaměstnanci jsou šťastnější (a produktivnější), když mají třeba v kanceláři kytku nebo hezčí stůl. Samotný layout kanceláří, ale nemá vůbec na nic vliv, protože každý zaměstnanec se ráno prostě zjeví a večer zmizí, takže vybavení nemá žádný praktický efekt.

Úplně stejné je to když se máte starat buď o své servery nebo o pronajaté cloudové služby. Snažíte se řešit jakože zátěž databáze a backendu aplikací, ale reálně jenom nakupujete další a další servery. Pokud bych se měl ještě zmínit o reklamích kampaních, tak už bych se jenom opakoval.

Startup Company je strašně naivní představa jak se asi vyvíjí software a jak funguje řízení IT startupu. Strávil jsem s ním asi 4 hodiny a pak mne přestal bavit, protože vím, že už bych nic nového neobjevil a celá hratelnost by byla už jenom repetetivní natahování toho samého pořád dokola.

Pro: Originální nápad

Proti: Příšerně jednoduché mechaniky, repetitivní, uměle prodlužovaná hratelnost, zbytečná customizace prostředí