Solitaire

22.05.1990

Solitaire je jednou z nejpopulárnějších karetních her a bývá také označována jako nejhranější hra všech dob a nejpoužívanější Windows aplikace. Od roku 1990 se stala součástí operačního systému Windows od Microsoftu a to až do verze Windows 7. Do Windows 8.1 si ji lze zdarma stáhnout z Windows Store.

Na hrací ploše je sedm sloupců karet otočených rubem nahoru a na nich jedna karta otočená lícem nahoru. Karty na sebe můžete skládat od krále po eso, ale jen tak, aby se střídala barva. Další karty si můžete brát z balíčku v levém horním rohu. Pokud se vám podaří odkrýt kartu na vrcholu sloupce, můžete ji otočit. Cílem hry je poskládat všechny karty podle znaků od esa po krále do pravého horního rohu.

Postupem času, jak se vyvíjely Windows, vyvíjely se i nové funkce v Solitaire, jako např. možnost pravým kliknutím přesunout všechny možné karty do pravého horního rohu, ukládat si rozehrané hry, měnit design karet nebo si třeba ukládat statistiky.

Solitaire pro mne není hrou, znamená - a jistě nejen pro mě - mnohem více, než to, co se dá shrnout do pár kraťoučkých vět. Je to zdroj energie, z něhož čiší síla, jež v člověku vždy vzbudí emoce, pocit lidskosti a zabije pracovní morálku.

Solitaire je bolavý vřed v hloubi naší společnosti, je to zjištění, že každý se chce raději bavit než makat a že pokud budete mít smůlu a séf vás při flákání v práci nachytá, budete muset čelit nevyhnutelným následkům.

Konec konců jste jen pouhou obětí svého vlastního zla, jež sami pácháte.
Solitér je královská hra. Přiznám se, že na počítači jsem jej hrál naposled ve Windows 98 (nyní upřednostňuji Pinball). Ale na mobilním telefonu hraji Solitéra poctivě téměř každý den. Je to hra která neomrzí. Výhodou je, že nepotřebujete protihráče a také délka hraní, jedna partie zabaví na dlouhé minuty.

Pro: Nestárnoucí hra, nepotřebuje protihráče.

Proti: Snad jen šéfové firem můžou mít něco proti...

Jednu z nejhranějších her na světě jsem nemohl opomenout ani já, a tak jako velká spousta uživatelů Windows minimálně do verze 7, jsem u ní strávil nespočet hodin. Většinou šlo o zabití času, protože rozdělování karet podle jejich označení rozhodně žádný příběh nemá.

Vždy jsem hrál na nízkou obtížnost, protože na otáčení tří karet v balíčku najednou navíc s omezeným počtem otočení celého balíčku jsem neměl nervy. Solitaire se dá hrát i v reálu, ale to není ani zdaleka taková zábava. Navíc už jen příprava zabere moře času a kdo jím v dnešní době chce plýtvat.

Když si v současnosti pustím karty na počítači, vyhraje u mě zábavnější varianta této karetní hry Spider Solitaire, ale ani u ní už mnoho chvil netrávím. Teď je největší žrout času internet.

Pro: odreagování, znovuhratelnost

Proti: po čase stereotyp

Taková chvilková hříčka na dlouhé školní hodiny. Klasická verze mě bavila mnohem více než složitější, při které se otáčely tři karty. Hru jsem hrál v mnoha mutacích i na mobilech s Javou a dokonce i na Android, kde lze si ty karty upravit i podle sebe :) Hru znám od Windows 98.

PS: Soliaire jsem zkoušel i s reálnými kartami a kupodivu se to dá hrát a je to o dost více zábavné. Protože člověk u toho víc přemýšlí, když je hra před vámi na stole. A pak stačí jedna chyba a celý balík míchat a chystat znova. Doporučuji vám to zkusit i na stole s opravdovými kartami :)

Pro: Obtížnost, kult (to je jasné ne?), dá se hrát i doopravdy na stole

Proti: Stereotyp, nezabaví na dlouho

Další z řady nesmrtelných miniher dodávaných s OS Windows a noční můra všech šéfů, protože kolik pracovního času tahle mrcha už sežrala, by se dnes někdo těžko dopočítal. Hledání min mám raději, ale s chutí občas sáhnu i po těhle kartách, jako zabiják času to je docela fajn věc. Na mobilu jedině Solitaire :)

Pro: Podávané v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množstí :)

Proti: Po čase stereotypní