SiN Episodes: Emergence

10.05.2006 PC
SiN Episodes mělo být epizodickým pokračováním hry SiN z roku 1998. Nakonec ale byla vydána pouze první epizoda.

Jedná se o klasickou FPS akci na Source enginu. Zajímavým prvkem se může jevit dynamická přizpůsobivost obtížnosti a sledování zvyklostí hráčů, pomocí kterého chtěli autoři pilovat hratelnost v následujících dílech. Jinak se ale jednalo o akci, která nijak výrazně nevybočovala z běžného FPS standardu.

Původní SiN jsem měl rád a přišla mi jako solidní a příjemná FPS. V době vydání SiN Episodes mě minulo, tak jsem se k němu dostal teprve teď. A furt má co nabídnout.

Opět se na scéně objevuje hrdina John Blade který ve Freeportu musí udělat pořádek. Hlavní protivnicí je atraktivní Elexis, která mu pěkně znepříjemní život. Blade dostane k ruce taky sexy partačku Jessicu, která mu v průběhu hry občas pomůže.

Začátek se rozjíždí značně pomale, aby si každý vše osvojil, paradoxně největší grády a skvělou hratelnost dostane hráč až ke konci hry. On je zde hlavní problém i v krátkosti hry, 3 hodiny opravdu nejsou moc.

Jinak přestřelky s větším množstvím nepřátel jsou slušné, díky Source enginu kdy zůstávají na zemi těla padlých nepřátel, krev všude v okolí kde byly zaseženi a stopy po kulkách ve zdi. Tento engine stále vypadá dobře a dá vzpomenout na Half-Life 2. Ke slovu se občas dostane i nějaká ta logická hádanka.

Zbraně jsou k dispozici pouze 3, alespoň že mají taky alternativní munici, nepřátel se zde taky představí pouze několik, jelikož se čekalo že tyto nedostatky se doplní v dalších epizodách kterých mělo být původně 6. Bohužel nakonec vyšla jen tato první alespoň taky obsahuje původní hru. Po dohrání zamrzí že už se těžko někdy dočkáme pokračování a příběh a děj už se dál neposune. Což je opravdu škoda. Ale za dnešní přívětivou cenu proč si nekoupit původní hru a krátké pokračování v novém kabátku.

Pro: Hratelnost, Source engine, starý dobrý SiN v novém, charaktery, záveřečné fáze hry a skvělé titulky, hudba a dabing, cena a původní hra

Proti: Krátkost 3 hodiny jsou opravdu málo, 3 zbraně, ochutnáte něco co už pravděpodobně nikdy nebude pokračovat

na tuhle akčňovku jsem byl hodně zvědavej vzhledem k tomu, že jsem koncem devadesátek stihl oba původní siny v plné parádě. jejich největší doménou byly větvení možností odchodu z levelů a absolvování alternativních úrovní a v prvý řadě pěkný arzenál zbraní a vcelku dobrá hratelnost. v téhle nové episodě ať jsem dělal co jsem dělal, nenarazil jsem na více jak 3 druhy braní, byť nepřátel postupně a zásadně přibývalo a obtížnost ke konci začala dosti tuhnout. právě systému volení obtížnosti jsem tak docela neporozuměl, oba jezdce jsem nastavil na půlku v doufání, že budu hrát trochu vyváženě, což se mi záhy proměnilo v noční můru, kdy mě nepřátelé dokázali ustřílet z plného stavu zdraví na nulu díky 3-4 střelám. viděl jsem hráče co jí procházeli jako zelený parčík zatímco já se v ní dusil a klekal... po boku hlavního hrdiny bladea mi také občas přispěchala na pomoc bojovnice jessica (v soubojích nezabitelná - několikrát jsem si ověřil) a vnesla do příběhu a atmosféry další dynamický element. hlavní postava elexis s vnadnými mléčnými přednostmi zůstala i nadále vnadná (možná i více než kdy dřív) a přibrala do týmu nového společníka, drogového dealera radeka, se kterým si to blade na konci epizody sám vyřizuje. grafika vcelku obstojná, podobná half-life 2, hra má pěkný spád, nenudí a nabízí různá prostředí od přístavu, laboratoř až po mrakodrapovou budovu sinteku. v průběhu hry se také objeví několik bonusových míst a lokací, stejně jako fórků strytých mimo hlavní trasu mapy, tak jako tomu bylo v původním sinu. soundtrack podporuje bojovou atmosféru, byť pro mé uši nebyl nijak zásadně výrazný až na ústřední skladbu, která hraje v menu a podle které si tuhle hru jasně vybavím. ;) za mě rozhodně dobře hratelná a zábavná FPS akce.

Pro: dobrá hratelnost, humor, prostředí, sexy psychokočena elexis i spolubojovnice jessica

Proti: podivně volitelná obtížnost, pouze 3 zbraně ve hře

Fajn zábava, parádní zbraně, které se řídí heslem méně je někdy více, "cool" postavy parodující samy sebe i silikonové porno ze kterého vzešly (závěrečné titulky jsou naprosto skvělé).

Bohužel krátké, s nepříjemnou pachutí na jazyku - vědomím toho, že pokračování už nejspíš nebude.

Škoda.

Pro: Jednoduchá střílečka, která si na nic nehraje a je "jen" zábavná

Proti: Jen obyčejná střílečka

Level-design je opravdu hrozný, spousta nelogických věcí především v první části hry. Pocit ze střelby mizerný, chůze a celkový feeling na bodu mrazu. Vůbec to ovládání je dost podivné.

Blade je stejný drsňák jako John Chaser, takže nedává najevo zranění, což má za následek neustálou nutnost kontrolovat health, jestli mě nějaká zbloudilá střela náhodou nepolechtala na 5%. Ke konci jsem se dost utrhnul ze řetězu a akci si vcelku užíval, ale přijde mi to spíše jako nějaká amatérská modifikace na HL2.

Sin také přináší nový, ale absolutně nefunkční, systém nastavování obtížnosti.

Btw, 6 let. Kdyby mi někdo řekl, že budu mít chuť si to za 6 let zahrát znovu, asi bych se mu vysmál...

Obtížnost: 50%
Výpomoc: 50%
Herní doba: 3hod 35min

*/5
SiN si pamatuju již z dřívějška. Tehdá to byla vcelku schopná střílečka. Někdo v tomto případě ale dostal nápad a pokusil se ze hry vyšťavit co nejvíc. Ono na jednu stranu je hezké, že v té době se Half-Life rozjížděl podle epizod (což do dnešní doby také příliš úspěchu autorům nedalo) ale proč to tvůrci chtěli zkoušet se sérií, která v té době byla už nějakých šest let pod drnem? Kdo má chuť hrát hru, která v nadpisu má nalákat na hru, o které se naposled mluvilo před šesti lety a ještě je nechutně krátká?

Pro: Snaha obnovit značku

Proti: Tříhodinové hraní? Má to vůbec smysl hrát?