@Gordon (08.01.2018 16:32): Možná se nepleť do diskuzí, kterým nerozumíš. To je legrace mezi mnou a Ringem, který ten vtip narozdíl od tebe...

@Ringo (08.01.2018 16:36): Taky nepochopil... :) Civky jsem vážně hodnotil jen v jednom odstavci. Jinak jsem si přišel jen zatrolit analogií s RPG, kde naopak preferuješ starší hry a díly. Imho to bylo docela pochopitelné. Asi to pondělí. ;)

Btw šestou civku nemá v rámci série zatím smysl hodnotit. Jako u mnoha dílů předtím bude záležet na datadiscích.

P. S. Já jsem slušně tu ironii aj oznámil předem. Ten váš zmatek moc nechápu. ;)

@Jab (08.01.2018 16:17): Jinak k porovnání Civek - já si je porovnám docela v pohodě sám, 1 - 3 mám ještě ve starých papírových krabicích, Civ IV už v retailu a Civ 5 vyšla bohužel jen na STEAMu, ale tak nějak je mám všechny pohromadě, takže obrázek učiněný mám. alphu Centauri mám taky v krabici, jo, byla to dobrá hra, ale přeci jen vpadnout do diskuse - Alpha Centauri bylo poslední hratelné a vše ostatní jsou sračky - aby sis rýpnul za to, že jsem pochválil Civ IV a V a naopak zkritizoval Civ 6. Ty jsi taová typická chytrá Horákyně, ani oblečená, ani nahá, že? :-)
@Jab (08.01.2018 16:17): No, nějak ti nerozumím.... ale pochopil jsem, že jsi IV a V nehrál, takže jen tak tlacháš, protože jsem se tu rozhodnul zkritizovat nejnovější díl, kdybych ho tu přišel pochválit, tak bys zase našel něco k rýpání :-) Souvislost s RPG hrami je opravdu mimózní, pokud jsem se tě snažil pochopit aspoň malinko ;-)
@Jab (08.01.2018 16:17): co je to za argumentaci vyjmenováním ůplně jiných her? To že Tobě se to líbí jinak nebo že Tobě to přijde lepší jinak neznamená že tomu tak objektivně je. Naopak bych tvůj názor označil naopak za subjektivní.
@Ringo (08.01.2018 16:11): Jasný... Nebo takhle... Chápu z toho správně, že nejlepší je Planescape Torment, BG2, Fallout a třetí Witcher? A MaM X a LoG 2 jsou RPG downgrady? :)

Jinak, nehledě na více možností, mě další civka neláká. V tomhle jsem uvítal tu Alphu Centauri, že byla více "jiná". A grafická přehlednost bez zbytečných animací by taky sedla lépe. Dvojka i trojka vypadají v posledku imho lépe.

Btw docela zajímavé porovnání civek: http://www.pcgamesn.com/best-civilization-games
@Jab (08.01.2018 14:54): Civ VI pro ty novodobé hráče určitě je. Protože se drtivě setkávám s názorem - "nikdy jsem tuto sérii nehrál,ale konečně Civ VI je ta, kterou mohu hrát i já".

Novější Civky myslíš které, jestli 2 a 3, to bych souhlasil, že šlo jen o grafický upgrade základu jedničky, Civ 3 tedy chytře přidala suroviny, ale Civ IV a V jsou nádherné komplexní Civky přidávající v obou dílech zajímevé koncepty oddělené politiky od ekonomiky a v Civ V navíc boje doznaly taktického upgrade, kdy se to hraje trochu jako Romance of the three Kingdoms 11. Chápu, že někdo se v tom nevyznal, ale pak ať hraje fakt Goodgame Empire a nesnaží se tvůrce Civky tlačit k downgradu jen proto, aby si to mohli zahrát taky. V podstatě na to jim mohly stačit spinoffy Civ: Revolution 1 a 2.
Taky je pro mě 4 BtS nepřekonaná. A ne, jen jako největší plus mi grafika nepřijde.
@Ringo (08.01.2018 14:33): To jsou ti dnešní "new breed" hráči, kteří jsou líní překonat uživatelskou nepřívetivost starých kousků. Novější civilizace jsou jen grafickým pozlátkem, které tunou zbytečných možností zakopaly svou esenci - tedy atmosféru a geniální hratelnost!

P. S. Nápad byl sestavit příspěvek z těch tvých kritizujících "moderní hráče" na RPGhry.cz. Pro nedostatek času jsem to neudělal. Budeš si tak muset vystačit s mou chabou ironickou náhražkou. :)
@Jab (08.01.2018 13:42): Ač jsem odkojený prvním dílem, tak podle mě Civ IV a V jsou nej díly série, každý kapku jiný, takže se tžko hodnotí, který je lepší. Civ 2 mě bohužel ve své době moc nebavila a už jsem se k ní pak moc nevracel. Civ 3 jsem hrál opravdu hodně, byl to tehdy nej díl, ale příchodem čtverky jsem si uvědomil, jak má Civ 3 debilní systém korupce, znemožňující prakticky smyslupně zakládat vzdálenější tak, aby z nich bylo něco kloudného. Jen díky Forbidden palace šlo kapku počet smyslupných měst rozšířit. Taky automatické vzpoury ve všech městech při válčení v systému Republika nebo Demokracie byl docela úlet. Takže trojka by se mi už dnes asi taky moc hrát nechtěla.
Poslední pěkná civilizace byla trojka. :) Jinak samozřejmě hrajte raději Alphu Centauri s Alien Crossfire datadiskem. Je to alespoň trochu něco jiného. :)
Objektivně nepřehlednost byla jedna z hlavních výtek tehdejší civ komunity ohledně 4 a 5. Šestku jsem nehrál, z videí to nevypadá tak strašně.

Naprosto hnusná grafika, to si dělají srandu, ne? Po graficky vymazlené čtverce i pětce takový příšerný cartoon styl s omezenou paletou barev a komixově směšnými stromky i jednotkami, to má být monstrózí strategie o vývoji civiizací? Goodgame Empire aby to šlo na tabletech a mobilech?
Dostal jsem 50% slevu na deluxe edici této hry. Nemá někdo zájem? :)
katastrofa a bída kamkoliv se v tý hře podívám. od odporný plastový neintuitivní grafiky( všechno ve fog of war je na žalobu), mrňavý mapy( ikdyž jsem nastavil huge s klasickym nastavení jako u civ5), naprosto katastrofální UI( běžte už do prdele přizpůsobování takovýchto titulů pro mobílky), bugy nebo nefunkčnost mechanik( jakkoliv chcete)až po dezintepretace a dezinformace téměř v každý věte na každym řádku( lidi se zkušenostmi s civ5 budou snad ještě víc v prdeli než naprostí začátečnící, kteří si alespoň nebudou snažit přiřazovat souvislosti). Nevidim pointu týhle hry, snad až v tom strávit hodiny času marnym pročítáním funkčností mechani, které nakonec nikde neuvidíte, buďto že nefungují nebo se na jejich zobrazení vybodli uplně. nejhorší je snad management produkce města, kde se vám % modifikátory z politik odmítají zobrazit a samotná produkce nebo doba do narození dalšího citizena se nezresetuje podle toho, jak zkoušíte s pracovníky na políčkách hýbat, až poté co přehodíte něco v production queue. Naprostá ignorance, s jakou jsou výdělkové politiky a jejich modifikátory převedené do city managementu je na facku. Civilopedie je co do obsahu na úrovni komiksu. Ne, za tohle si ty prachy pánové nezasloužej ani náhodou. když rozdělim jednotky do xx kategorií, tak snad kurva napíšu do politiky co přidává bonus jak bojovej, nebo na její produkci o jakou konkrétní kategorii se jedná. Z tohohle už jsem vyrostl, abych luštil někde nedodělky kriplů od fanoušků na webech, kteří narozdíl od od nich maj kapku empatie a vědí, že s těma popiskama funkčností to nebude jen tak na Guten tag- auf wiedersehen. jsem rozčilenej a těch 45% je ještě moc.
Hra super, ale po čase tam vidím docela dost problémů. Třeba mě štve ta minimapa, nebo volba sociálních politik – vždycky si všechny ty kartičky pročítám jak dlouho... Rozhraní se prostě nevydařilo. V případě zájmu moje recenze zde.
No ale čekal jsem, jak to bude na dlouho a už mám objevenou celou mapu. Vím že si to tam můžu nastavit, ale dal jsem si tu druhou největší velikost a nepřijde mi to moc velké, ta největší asi o moc vetsi nebude, že?
@Arcee (13.11.2016 11:11): vítězných konců je pět: Podrobení, nadvláda, vesmírné vítezství (doletíš k alfa centauri), kulturní vítězství a diplomatické vítězství (zvolí si tě všichni za vládce světa).

Abys hru dohrál/vyhrál musíš jednoho z nich dosáhnout dřív než jiná civilizace, takže pokud někdo staví raketu rychleji než ty, jednoduše mu musíš vyhlásit války a zníčit postup aby nevyhrál... (díky bohu rusko že nezpomalili amíky... :D )
aha aha.. tak to já si vybral jen národ, rozlohu mapy, obtížnost a myslím počet dalších národů a to bylo vše
@Arcee (13.11.2016 10:24): No doteraz v kazdom diely si si na zaciatku mohol vyberat "Victory conditions" - Science (postavis raketu), Domination (vojenske vitazstvo), Diplomatic.... atd kazde ma po dosiahnuti konkretnych poziadaviek za nasledok vyhratie hry.
Asi první civilizace co hraji a docela mě to baví :) Dřív jsem byl asi líný se to naučit :D
Kdy můžu brát hru jako za dohranou? jelikož to nemá kampaň, tak až odehraji za všechny národy, nebo prostě až si podrobím celou mapu? Přijde mi že je to víceméně za každý národ stejné.
Hra mě moc nezaujala a to jsem se hodně těšil, možná to bude tou mobilní grafikou, ale 5 díl mi přijde o třídu lepší.
Hlavní dilema vyvstává jestli nekoupit rovnou deluxe edition. U případu Civ5 kdy vyšlo snad milion dlceček by to asi byla úspora. :-/
@Bodkin (22.10.2016 17:05): Nepodařilo, Když jsem to hrál naposledy tak na začátku někdy nemůžeš fungovat s více než třemi městy protože ti to zdroje zvyšující spokojenost prostě nemusí dovolit (je jich málo druhů) ale od středověku je to naopak kdy od začátku renesance zase můžeš začít zakládat města jak chceš protože si už můžeš zvyšovat spokojenost říše díky budovám. Nejhorší potom je když ti moc naroste v prvních městech populace a ty už nemůžeš založit nové protože nemáš zdroje na dosah, pak je zaberou ostatní a tobě nezbýá nic jiného než postavit armádu a pokusit se nějaké vybojovat...

a zakládat města daleko taky není nejlepší. Ty cesty jsou pak drahé jak cyp.

Imho ten Launch trailer je parádní, konečně ukazuje to co se mi na civilizaci líbí nejvíc, a to je vytváření alternativní historie na alternativní planetě.
@Gordon (22.10.2016 17:01): Nu, už jen ta změna fungování Workerů/Builderů a městských districtů z toho dělá úplně jinou dynamiku, kdy se vyplatí pořád stavět další města, protože to není stejná otrava jako v předchozích hrách a vyplatí se to.

Vím, že se o to měl pokoušet i ten Brave New World, ale netuším, jak se mu to opravdu podařilo.
@Gordon (22.10.2016 16:54): Hmmm... Musím přiznat, že pětku jsem hrál jen bez toho posledního datadisku, který mi ji rozbil a byla u mě nehratelná... ale ano, příjde mi to v mnoha ohledech lepší než V.
A to mám V opravdu rád.
Tvl, zase jsem nevydržel a pořídil si to a je to fakt... super. Vstával jsem kvůli tomu v půl jedné, takže spokojenost.
@Bodkin (26.05.2016 11:54): Stejně to bude tak, že to bude dobré až po prvním datadisku :) Taky počkám na slevu. A dokonce myslím, že je to první Civ, která začíná na 60 € předobjednávka (mimo Beyond Earth). Jestli se nepletu, tak předchozí díly začínaly na 50 €, i když ruku do ohně bych za to nedal.