Sid Meier's Alpha Centauri: Alien Crossfire

Sid Meier's Alien Crossfire

20.10.1999

rozšíření

Sid Meier's Alpha Centauri: Alien Crossfire je rozšířením tahové, budovatelské a zároveň sociální strategie Sid Meier's Alpha Centauri. K sedmi lidským frakcím datadisk přidává pět jiných uskupení téže rasy a dvě mimozemského charakteru, hru obohacuje o budovy, jednotky, jejich dovednosti, zbraně, technologie a taktická schémata. Součástí přídavku je i děj: hráč se dozví, že dřívější mimozemské experimenty na Tau Ceti vedly ke katastrofálním důsledkům, mezi něž patří vyhlazení života v několika sousedních hvězdných systémech.

Dvě nové mimozemské strany od starých i nových lidských uskupení liší velmi výrazně, přičemž tyto dvě se vzájemně odlišují, stejně jako sedm původních lidských frakcí, ideologicky. Mimozemšťany, říkající si Tvůrci (Progenitors), po neštěstí zvaném Rozkvět Tau Ceti (Tau Ceti Flowering) potkal rozkol. Zatímco Manifold Caretakers se stavějí proti dalšímu experimentování v této oblasti, Manifold Usurpers chtějí tento nástroj dále využívat a mají v úmyslu zahájit řízený rozkvět na planetě Chiron – v dějišti základní hry. Všechna uskupení – jak lidská, tak ta, jejichž kořeny nejsou na planetě Zemi, – se přitom přetahují o moc nad touto planetou – kosmickým tělesem, jež Manifold Caretakers i Manifold Usurpers opustili ještě před invazí lidí.

Titul staví na přizpůsobitelnosti, ve světle čehož není možné jen poměrně rozsáhle konfigurovat pravidla vlastních her, jimž přibyly podmínky vítězství, ale také zasahovat do vlastností stran a tvořit frakce nové. Při přítomnosti uvedeného je už samozřejmostí editor map, editovat lze nicméně i scénáře, a komu by i to bylo málo, může konfigurační soubory modifikovat přímo – jejich formát je nekvalifikovaným ručním zásahům nakloněn. Grafická stránka hry byla zdokonalena.

Nějak jsem si nevšiml. Už dva dny je na GoG Alien Crossfire v packu k původní Alpha Centauri. Teď v té ván. slevě dohromady za 3 dolary.

Jen málo her se svým stylem a atmosférou skutečně vryjí do paměti. Jednou z nich je ale Alpha Centauri a její datadisk Alien Crossfire.

Pokud od ní čekáte nejlepší z Civilizací, pak budete krutě zklamáni. Nemá rozhodně nejlepší systém, občas se vkrádá nuda kvůli zdlouhavosti a grafika také rozhodně není žádné terno. Plusové body by ale oproti svým bratříčkům získala za snahu o "něco nového", co by umenšilo váš pocit, že hrajete třebas popáté to samé.

Datadisk přišel s dalšími 7 frakcemi. Dle mého názoru o něco hůře vyprofilovaných než původní (u kterých považuji za nejlepší Hive, Gaia, Morgan In., Believers a snad i Univerzitu), nicméně třebas Consciousness, Drones a Cult of Planet určitě stojí za vyzkoušení.

Právě souboj ideologií namísto národů považuji za velmi silný příspěvek Alpha Centauri do civilizační série. A jakýkoliv ústupek datadisku z této přednosti (například v podobě chrochtajících alienů) považuji za krok zpět.

Nicméně koho to zajímá... Alien Crossfire stále přidává několik (viz výše) použitelných frakcí, přidává i nové divy světa a možná i další trochu zbytečné zdlouhavosti. Ale především přidává další díl té skvělé atmosféry. I přes těch mých X% je v této položce hodnocení ("atmosféra") Alpha Centauri a její datadisk na pomyslném vrcholu spolu s řekněme Planescape Torment a VtM: Bloodlines.

Tohle se prostě někomu povedlo. Někdo se opravdu pitval s frakcemi a jejich ideologií, s dokonalou sci-fi atmosférou, se smysluplnými vynálezy budoucnosti (doprovázeno úžasnými úryvky myšlenek vůdců frakcí, filosofů atp.). Někdo se pitval s příběhem... Možná občas tolik, že se někdy zapomnělo na hru samotnou.
Budete se mi divit, ale tuto hru jsem dohrál porpvé dokonce asi před měsícem. Milionkrát jsem ji intaloval a zjišťoval jestli se mi rozběhne na emulátoru jako jakýsi featuremark, ale poprvé jsem se do ní ponořil až dnes, kdy jsem se z heltického freelancera přeorieotoval na průměrného vesničana, alespoň v životním stylu, a právě proto, abych mohl hrát tyto hry a psát tyto recenze.

Hra je to temná a depresivní a kdo nemá cit pro hard sci-fi jako heinlein, assimov, aldis, wyngham a pod. tak nemá cenu tuto hru dneska hrát. Alpha Centauri je totiž překvapivě temnou a v porovnání s technologicky optimistickým vyzněním civilizace dosti nihilistickou a multikurturně feministickou verzí 4X her.

Vyšla totiž na konci 90. let, kdy se odehrávala tatáž blamáž pseudopokrokového bigotismu jako dnes. Jsme pokrokový, proto budeme zakazovat. A byla rozbita legendami jako The Demolition Man a The Simpmsons.

Já jsem v té době hrál call to power a musím říct, že call to power je ve všech ohledech lepší - až na RPG a tady máte možnost podívat se zpětně na identitární politiku zlatých devadesátých, která naštěstí v českých zemích neproběhla jinak něž v podání České Sody.

Kromě bizardního spojení multikulturních a femi-nazi stereotypů jednotlivých frakcí je to uplně normální 4X s trochu nekvalitním ovládáním - například kolečko na myši bylo tehdy dost novum.

Na nejvyšší obtížnost jsem to dohrál a vyhrál už několikrát score cca 250%, a nemám chuť snažit se to maxovat, ani mi nejvyšší obtížnost neposkytovala tolik variability jako call to power. Tady to máte: co nejrychleji letadla a pak co nejrychleji atomovky a pak co nejrychleji obrana proti atomovkám, zatímco ničíte nepřátele atomovkama, protože první atomovka jde na skupinu jejich nejsilnějších měst.

A to je tak asi všechna strategie. Máte tu sice špiony "probe team", ale taky tu máte wonder(special project), který ničí všechny special špiony.

Nejsou tu právníci zaládající frančízi ve městech spojenců, televangelisti přenášející populaci migrací na vaše území .... hmmm dneska by se to asi bralo jako negativum.

Jediná výhoda proti call to power je ten hard-scfi setting a roleplaying jednotlicých frakcí, kdy každá má svoje výhody a nevýhody a především diplomatický přístup.

Nakonec ale vymyslíte atomovku a všchny je vyhladíte.

Pro: Hard Sci-fi, multikukti karikatury z 90. let myšleny naprosto vážně

Proti: Nelehké je naučit se ovládat hru, neumožňuje scrollovat kolečkem v seznamu měst, příliš jednoduché 4x