Shattered Steel

30.09.1996

Shattered Steel je simulátorem obrovského bojového robota. Hráč plní v roli žoldáka mise na těch nejrůznějších planetách a poté čelí invazi biomechanoidů. Příběh je propracovaný, stejně jako popisky zbraní, mechů apod. Těch je, společně s dalším vybavením, k dispozici spousta.

Dalším zajímavým prvkem, který zpestřuje hru, je správa energie, která se dá libovolně "přesouvat". Máte totiž jen jeden generátor, který dodává energii štítům, motorům a zbraním, přičemž ne všechny ji potřebují (kulomety, raketomety...). Takže můžete dát například více energie do štítů a ty se vám dobíjejí rychleji. Nebo ji dáte do motorů a můžete rychle zmizet z bitvy, která se nevyvíjí nejlépe.

Původně se plánoval i datadisk a druhý díl. Bohužel hra zapadla mezi známější konkurenci typu EarthSiege a MechWarrior a z plánů nakonec sešlo.

@Malignus (04.02.2014 13:13): Díky za informaci, já jsem dohrál Shattered Steel do nějaké osmé nebo desáté mise, pak mě udolala kombinace laser/missile hit bugů. Ale hra se mi líbila (není tolik náročná na ovládání, takže funguje IMHO jako ideální vstup do světa robotických simulátorů), velmi rád bych jí dal někdy znovu šanci. S padáním misí jsem měl tuším také problém a nainstalovat hru korektně z CD nebylo jednoduché.

Tak teď už tu narážku na "Obchodníky ..." chápu. Úpadek národních států a vzestup moci (mega)korporací je samozřejmě jedno ze stěžejních témat cyberpunku, ale to už je na jinou debatu (pokud Tě toto téma zajímá, začal bych Neuromancerem).

Pamatuji si, že jsem Shattered Steel dostal ke svým dvanáctým narozeninám společně s Star Wars: Dark Forces a byl jsem štěstím bez sebe. Jedna z mých prvních her a zároveň první hra dnes již legendárního studia BioWare.

Shattered Steel je simulátorem bojového robota, jehož příběh se odehrává v dystopické budoucnosti, kdy národní státy a mezinárodní politická uskupení ztratila svou moc a vše ovládají meziplanetární korporace, které mají své vlastní armády. Protože však smějí mít jen omezené množství vojáků, vyvinuly tzv.: "Planetární běžce", obří roboty ovládané jediným člověkem, které se dokáží vyrovnat pancéřové divizi.

V průběhu 22. století však na jednu z těžebních kolonií zaútočí mimozemská rasa neznámého původu a lidstvo se musí bránit. Postupem času hráč zjišťuje, co jsou zač tajemní nepřátelé, kteří na sebe berou podobu lidského hmyzu, a jak se s nimi vypořádat. Jedná se o biomechanickou formu života, která křižuje galaxií a asimiluje ostatní formy života a rostlin, které dále zpracovává na biomechanickou hmotu, ze které staví vlastní stavby a jedince. S tím hráči pomáhá jeho osobní počítač AINIC III a později AINIC IV, který také provádí brífink a debrífink misí během, kterých si můžete prohlédnou mapu bojiště a počáteční rozložení nepřátelských sil.

Hra tak může evokovat inspiraci Hvězdnou pěchotou či Obchodníky s vesmírem.

Po stránce hratelnosti je na tom Shattered Steel více než dobře. Ovládat robota můžete prostřednictvím klávesnice, myši, joysticku a jejich nejrůznějších kombinací. Toho vyzbrojujete v hangáru, kde jej můžete vybavit různými primárními (kulomety, laserové / plasmové zbraně) a sekundárními zbraněmi (lasery, plamenomet, minomet, houfnice), raketami (malé / velké, různě naváděné, různého počtu, atomovka, miny) či generátory a štíty (tři různě výkonné druhy). To je ve hře celkem důležité, protože na každou misi se hodí nejlépe jiná výzbroj. V robotovi samotném najdete HUD a tři OSD, které vám ukazují jednu ze čtyř obrazovek (rozdělení energie, poškození, stav munice + aktivní sekundární zbraně nebo radar).

Pohybovat se budete po uzavřených čtvercových mapách, které jsou ale dostatečně velké na to, aby jste mohli a někdy i museli využívat různých terénních nerovností (útesy, hory, kaňony, prolákliny...) ve svůj prospěch. Cesty do nepřátelského či přátelského tábora jsou vždy alespoň tři a vy si tak můžete vybrat, zda zaútočíte přímo na hlavní bránu nebo to radši někde v klidu obejdete. Náplň misí je různá a rozhodně nenudí: Odražení útoku, průzkum základny, ochrana základny, přepadávání či ochrana konvojů, likvidace klíčových budov nebo útočné vyhlazovací mise. V některých misích jsou nekteré úkoly spojeny dohromady (ochraň konvoj a pak základnu) nebo jsou úplně jiné (počkej až dorazí posily, chraň kamarády před nepřátelskými stíhači, nalákej nepřítele do pasti apod.). Ve více než polovině není nutné vyhlazovat všechno a všechny nepřátelské. V těch závěrečných to je dokonce nejtěžší možné řešení. Za úspěšné plnění misí získáváte novou výzbroj nebo dokonce robota, přičemž jakmile přijdete o všechny své roboty, končí hra a vy shlédnete smutné outro.

Misí je celkem něco přes 50, přičemž v určitých částech příběhu si můžete vybrat, které mise se zúčastníte jako další. Někdy lze splnit vedlejší mise i hlavní, ale jindy si musíte vybrat jen jednu z možností, jak budete postupovat dále (vyhladovíte sklady likvidací konvojů nebo zlikvidujete posily a zaútočíte na základnu přímo). Můžete tak například zaútočit na slabě chráněný konvoj nebo napřed zlikvidovat podpůrnou základnu, čímž si ulehčíte přespříští misi, ale konvoj už pak bude o poznání lépe chráněný.

Grafika ve hře se může jevit zastaralá, ale v době vydání (rok 1996) šlo o jednu z nejlépe vypadajících 3D her vůbec. Vše podkresluje vynikající a nezapomenutelná hudba (od pomalých skladeb s několika tóny při průzkumu až po rychlejší "epické" songy při hromadných útocích na nepřítele). O tu se postaral Mark Morgan a místy mi přišla podobná té v sériích Descent či Fallout (The Glow).

Shattered Steel jsem dohrál nedávno znovu, jedním dechem. Hra je to chytlavá a dle mého názoru lepší, než tehdejší konkurenti MechWarrior 2: Mercenaries či Earthsiege 2 (jejichž demoverze jsem hrál), a určitě má co nabídnout i v dnešní době.

Pro: Hratelnost, grafika, hudba, náplň misí.

Proti: Dnes už jistá zataralost, na některých strojích problémy se spuštěním či chodem hry.