Serious Sam: Red Day Episode One

13.09.2018

freeware
totální konverze

Red Day je modifikací vycházející ze hry Serious Sam 3: BFE, ale pro běh využívá verzi Serious Sam Fusion. Hra přináší novou kampaň odehrávající se v ruském městě Muhogradsk. Dva roky po Mentalově invazi je město plné nepřátelských jednotek chránících důležitou stavbu. Vaším úkolem je vše prozkoumat a tajemnou stavbu zničit.

Hlavním obsahem jsou tři nové úrovně spojené do souvislé kampaně včetně cutscén. Potkat můžete také nového nepřítele a k likvidaci protivníků využít tři nové zbraně. Vše samozřejmě za doprovodu originálního soundtracku. Pro spuštění je nutné vlastnit první tři díly Serious Sama a rozšíření Serious Sam 3: Jewel of the Nile.

Když o tom přemýšlím, doteď jsem žádnou modifikaci Serious Sama nehrál. K Red Day jsem se dostal díky dokončení datadisku Siberian Mayhem. Hry totiž mají stejné prostředí, Mentalem obsazené lokace v Rusku, ale nepřekvapivě se liší hratelností. Red Day totiž vychází ze třetího dílu, takže žádné rozlehlé mapy a trochu důrazu na dokončovací útoky na blízko. Trojce map je udělána opravdu slušně a kvalitou se může směle řadit k těm lepším z třetího dílu. Vzhledem k tomu, že jde o městské lokace je vše relativně kompaktní. Boj tak probíhá na ulicích, v obchodech a stokách post-apokalyptického ruského města a prostředí je jednou z nejpovedenějších stránek modifikace. Styl je rozpoznatelný a značně odlišný od Itálie nebo Egypta.

Potěší, že nejde o pouhý sled map, ale celá kampaň je doplněna o množství plně namluvených cutscén v klasickém Samově stylu. Hudební stránka je docela povedená a ke hře se hodí. Technicky vše běží bez problémů, snadná instalace i spuštění. Hraní včetně slušného, ale nakonec ne kompletního, průzkumu zabralo asi dvě hodiny což je velmi slušné. Celkově jde o povedené rozšíření světa Serious Sama a skvělou volbu před i po hraní Siberian Mayhem. Velká škoda, že další epizoda nikdy nevyšla a už bych ani nedoufal.
Poprvé jsem mod dohrál v roce 2019, ale protože v dubnu 2020 vyšel velký update, upravující mnoho grafických prvků, přidávající nové asety a menší úpravy hratelnosti, plus další drobnosti, jako nové skladby nebo opravy chyb, musel jsem si to dát ještě jednou.

Celkem tři mapy, zasazené do zdecimovaného Ruska, mají silný vibe Half-Life 2, Stalkera nebo Metra. První dvě jsou velmi zábavné a opravdu kvalitně vystavěné, ta třetí už se odehrává především v podzemí a tolik mě nebavila. Každý level je potom na cca půl hodinky hraní, dle obtížnosti.

Z nových zbraní tady měl premiéru AK-47 a spolu s loveckou puškou tvoří nejpoužívanější zbraně modu. Autor se rozhodl, v rámci updatu, snížit účinnost AK, což mi příliš nevyhovovalo bez ohledu na to, že nábojů je všude habakuk - zpočátku byla obtížnost i tak dost vysoká. Red Day má své vlastní filmečky i amatérský dabing, ale není příliš o co stát.

Jsem rád, že autora neposlali za vtípek s Putinem do gulagu, protože pracoval na datadisku Siberian Mayhem, kvůli kterého zřejmě odložil práce na Episode Two. Jeho rukopis je v SM znát a rozhodně bych si dovolil tvrdit, že urbanizované části dokázal vystavět zábavněji, než Croteam ve trojce nebo čtverce.