Scarface: The World Is Yours

08.10.2006
12.06.2007

Podle známého filmu Briana De Palmy s Al Pacinem v hlavní roli vznikla počítačová hra plná brutality, volnosti, drog a obchodování. Na principech GTA vystavěný titul se nesnaží být prachsprostým klonem této legendy, ale jde vlastní cestou založenou na bojování, obchodování a budování svého vlastního impéria.

Al Pacino jako by si tu z oka vypadl a i jeho hlas, přestože je namluven imitátorem, je od originálu k nerozeznání. Titul navazuje na konec filmu, ovšem zde Tony Montana neumírá, po adrenalinem nabité přestřelce přežívá, chystá se pomstít a své království dostat z trosek zpět na vrchol.

Titul nešetří krví ani peprnými výrazy, proto slabší povahy raději držte dál. Ve městě Miami vás čeká spousta aktivit, které vás u hraní zdrží na spoustu hodin.

Jde nějak překonfigurovat ovládání n PC verzi podle sebe? V nastavení to vůbec nejde.

Vážný konkuret GTA(:VC)?
Vlastně ani ne. A nejde ani tak o částečně rozdílnou náplň. Scarface vsází na "větší" realitu než GTA, což je jeho největší krok vedle. Shrnuto výčtem kladů a záporu.

Co je na tom dobré: větší důraz na rozšířování podniků, rozvoz drog, dealování, pašování; možnost koupit si lidi, kteří vám na zavolání přivezou libovolné z vašich aut/lodí až k vám podnos; Limuzína/letadlo, které vás rychle převáží mezi podniky/přístavy; policie si vás všímá i kvůli bouračkám, srážkám, celkově je schopnější; střelba z auta je spracována lépe než v GTA; možnost plnit zvláštní mise jako řidič/vymahač/vražedkyně.

A co tu hru táhne ke dnu: Repetitivnost, ono pašování je napoprvé fajn, ale když to dělte ten den už po dvanáté, přičemž je to váš 6 pokus, protože se vám předtím dvakrát nepovedlo ukecat dealera a pak vás třikrát potkala helikoptéra, která vás poslala do kytek, tak už to dost štve; mise se neustále opakují; dotírající nepřátelé jsou stále rychlejší než vy a stále se obnovují; střelba je ne zrovna dobře udělaná, není problém, když rázem střílíte dostropu, i když míříte úplně jinam; není problém, aby byl nepřítel nezranitelný a vy nemohli sbírat balíky kokainu ani lékárničky; poslední čtvrtina hry začíná v momenťe, kdy by ta hra už nejlépe měla skončit; šíleně nesympatický hrdina, který neustále mele hrozné sračky.

Slovo závěrem: ze začátku mě to docela bavilo, ale s přibývajícím časem je ta hra nudnější a horší. Na druhou stranu je to dobrá morální pomůcka, že budování svého impéria není zábava, ale trest.

Pro: Pár věcí, které mi v GTA:VC chyběly - povolávání aut a rychlý přesun

Proti: Neustále pitomé canci, bugy, otrava, stereotyp, přílišná generovanost úkolů

Scarface - opět další TPS hra, tentokrát velmi podobná sérii GTA. Upozornění na ostrý jazyk hry je na místě - extrémně šílený anglický dabing, perfektní hlášky, nadávky apod. Tak, jako v GTA, i v Scarface máte neuvěřitelně otevřené město, můžete jezdit 200 km/h v nadupaném autě, můžete si uložit peníze v bance, můžete vyhrožovat, střílet a nadávat. Velmi pestrou funkcí hry je pak stupeň nadávek, jenž může vést nejen k bitce, ke které můžete použít jak baseballovou pálku, tak boxer, ale i ke střílečce, ke které máte k dispozici plný arzenál. Velmi příjemné překvapení počíná ve skvělém příběhu o pomstě, díky němuž se do hry perfektně vcítíte. Od grafiky jsem opět nic moc nečekal, nicméně mě vůbec nezklamala. Město vypadá dobře, auta mají sice pár těch chyb (což v GTA bylo taky), ale jinak je všechno v pohodě. Asi jedinným velkým záporem Scarface je neuvěřitelné množství bugů, ať už ve videí, nebo ve městě. Nicméně vynikající hratelnost vše přebýjí.

Scarface je hra podle špičkového filmu Scarface z roku 1983. Má výbornou hratelnost, perfektní dabing a hlášky, velikou volnost pohybu a drsnou postavu hlavní postavu. Pokud máte GTA SA dohranou a nevíte co s časem, pak se vžijte do Scarface a perfektně se pobavíte.

Pro: Volnost pohybu, hlášky, dabing, grafika ...

Proti: Bugy ...