Sam & Max: The Devil's Playhouse - Episode 1: The Penal Zone

03.04.2010
15.04.2010

Sam & Max sú sériou epizodických adventúr od Telltale Games, nadväzujúce na žánrovú klasiku od LucasArts Sam & Max Hit the Road. The Devil's Playhouse je treťou sériou v rade. Nová séria koncepčne nadväzujúca na predchádzajúce dve sezóny (názov dostali až pri portovaní na ďalšie platformy) "Sam & Max Save the World" a "Sam & Max Beyond Time and Space".

Sam & Max sú klasickou grafickou adventúrou, v ktorej hráč používa predmety, vedie dialógy s postavami, aby vyriešil hádanky a problémy posúvajúce dej. V tretej sezóne sa Telltale rozhodlo adaptovať ovládací systém zavedený v sérii Tales of Monkey Island, keďže ten sa osvedčil pri ovládaní s gamepadom (túto možnosť tak majú aj hráči PC verzie). I keď "klikanie" na predmety ostáva, postava sa presúva po obrazovkách pomocou WASD kláves, či "ťahania" myši.

Prvá epizóda má hráča za úlohu zoznámiť s novými možnosťami, ktoré hra ponúka - tou najvýraznejšou budú Maxove nadprirodzené schopnosti, na ktorých budú závislé niektoré hádanky.

Max má videnie, v ktorom planétu Zem ovládne nechutne zlý generál Skunkape. Skunkape brázdi vesmír a hľadá "magické hračky", ktoré mu majú pomôcť pri ovládnutí známeho vesmíru... To mu samozrejme budú musieť prekaziť Sam & Max...

Tak som po rokoch konečne rozohral tretiu sériu týchto uletencov. Najprv som sa trocha bál, že občasné náznaky vyčerpanosti tém, ktoré sa prejavovali už v druhej sérii, budú v tej tretej ešte silnejšie, no opak je pravdou. Neviem, či je to tým, že som žiadnu S&M hru tak dávno nehral, ale humor v The Penal Zone ide v plnom prúde už od začiatku.

Drobné zmeny vo výstavbe deja hre určite pomohli - našlapaný začiatok plný humoru a "akcie" (stále adventúrne klikanie, no situácia pridáva na napätí), pripojenie postavy rozprávača, ktorý dokáže tiež dobre hláškovať a parodovať a ako spestrenie v hrateľnosti Maxove nové schopnosti.

Niektoré hlášky mi prišli ako celkový best of:

Po kliknutí na zadné dvere Meesta Pizza
Sam: It's locked, broken, and doesn't go any where we want to go.
Max: Just like our social life.

Čo sa mi až tak nepáčilo bol fakt, že nové lokácie zvyčajne mali len jednu "obrazovku" a šlo tam spraviť len jednu-dve veci (vziať predmet alebo nejaký použiť). Taktiež konzoloidno-myšoidný hybrid ovládania mi rozhodne nepridal na nálade. O to viac, keď je hra teraz už v podstate v 3D a počas chôdze sa mení uhol kamery a postava sa mi rozbehne úplne iným smerom ako som chcel, prípadne sa zle naviguje po miestnosti (chodí oblúkami). Okrem toho však Sam & Max našťastie zostali point'n'click adventúrou s trocha kolísavou náročnosťou, kde sa ťažie momenty pravidelne striedajú s triviálnymi.

Celkovo sa však jedná o zábavný počin, na ktorý však treba mať špecifickú náladu.

Pro: opäť výborný humor, zopár fajn noviniek ako rozprávač alebo Maxove schopnosti

Proti: ovládanie, málo interaktivity v nových lokáciach.

Sam a Max se vrací ve třetí sezóně která začíná že ke kanceláři našich známých detektivů přiletí obři vesmírná loď gorillák Skuňk-eeplííka (ano vím že to mám blbě :D ) který se snaží posbírat hračky které skrývají velkou moc se kterou by mohl zničit celý svět. A tím začíná další dobrodružství naší známé dvojky.

Co se oproti minulým dílům změnilo je určitě grafické zpracování a kupodivu i ovládání které mi přišlo kupodivu příjemnější na rozdíl od minulých dílů. Jinak inventář apod zůstaly při starém. Velkou novinkou ve hře jsou speciální schopnosti které Max obdržel např:vidění do budoucnosti nebo teleportace podle telefoních čísel. Tyto schopnosti příjemně okořenili hru a dávají prostor pro nové hádanky, takže určitě schopnosti byli vítanou novinkou.

Jak už je zvykem z minulích dílů tak i tady je recyklace postav, která mi osobně nevadí. Takže se zas setkáme s agentem Superballem nebo Flintem Paperem. Bohužel musím zmínit absenci Bosca, ano ten kulišák mi opravdu scházel.

Jinak klasicky dialogy jsou napěchované humorem jak jsme zvyklí,obtížnost je pořád docela těžká takže klasika a hlavní padouch je sympatický nevím proč ale připomínal mi Le Chucka :D

Takže skvělý start další série naší zvířecí dvojky Sam je pořád sympaťák a Max pořád Prezidentem USA takže co víc si přát !

Pro: Hlavní postavy, vedlejší charaktery,záporák,supers chopnosti,humor,grafika,hudba

Proti: Obtížnost, pro někoho už příliš přehnané.absence Bosca (pro mě, to víte síla zvyku :D)

Především nevím, jak moc by mě rozhodilo úplně jiné ovládání, kdybych před třetí sezónou nehrál Tales of Monkey Island. Takže pokud je někdo hardcore fanoušek Sama a Maxem, tak nevím, co s ním udělá fakt, že už to není point&click adventura, ale spíš jenom adventura. Já už byl předem připravený, takže s hlavní změnou - ovládání pohybu šipkama a pak teprve zkoumání myší - sem neměl žádný problém.
Každopádně už po chvíli každý zjistí, že to je typický Sam&Max. Zdálo se mi, že ubylo zbytečných předmětů na klikání, které tam byly jen kvůli hláškám, přesto hláškování je ve hře víc než dost. A možná je to tak lepší, protože se hláškuje alespoň k hlavnímu ději.
Nově má Max psychické schopnosti, ke kterým se váže dost vtípků a třeba takové brýle s viděním do budoucnosti, fungují jako nápověda. Další nápověda se dá nastavit v menu, jak moc budou parťáci komentovat, kam by měli jít dál. K psychickým silám se ale přidaly asi 2 puzzle, na které jsem já osobně za boha nemohl přijít. Nakrmit holuba mobilním telefonem mi přišlo logické, až když sem si to přečetl v návodu a provedl. Zlepšila se také grafika a především byla přidána lepší mimika v obličeji postav. Když se hlavní ultrazloun snaží hrdiny provinile přesvědčit, že přišel v míru, tak to vypadá i legračně.
Příběh nechci moc vyspoilerovat, ale konečně končí pořádným cliffhangerem. Potkáte se starými známými postavami z předchozích sérií a i s některými novými. Dvěma. :) Na druhou stranu mnohem více se teď jezdí po městě, takže lokací, ač podobných, je mnohem víc. Koho zajímalo, jak vypadá Meesta Pizza, zmiňovaná v předchozích sériích, bude mít možnost jí vidět.
A věta na závěr - Starý dobrý Sam&Max v novém kabátě.

Pro: HUMOR, některé puzzly, hezčí grafika

Proti: některé puzzly