Sakuna: Of Rice And Ruin

10.11.2020

Sakuna je dcerou boha války Takeribiho a bohyně úrody Toyohany. Drzé a sebevědomé dítě má zdánlivě budoucnost zajištěnou mezi neporazitelným božstvem bez větších životních starostí. Tedy až do doby, než Sakuna pozná tvrdou realitu a je vyhoštěna na ostrov mezi smrtelníky, ale také množství nebezpečných démonů. Sakuna se rázem musí starat sama o sebe a dostává se jí životní lekce. Spolu se svými společníky tak musí poznat hodnotu práce a vypořádat se s nepřítelem ohrožujícím ostrov Hinoe.

Hratelností jde o poměrně nezvyklý mix několika žánrů. V jistém smyslu jde hru přirovnat k dlouholeté sérii Harvest Moon, neboť velkou část herní náplně tvoří právě farmaření, sběr surovin, crafting či vaření a další činnosti. Stejně tak ostrov obývá spousta NPC, kteří čekají se zadáním různých úkolů. Zatím co je Harvest Moon ale relaxační záležitostí, Sakuna je neustále v ohrožení a musí se po farmaření vydat i do boje s monstry. Ty probíhají v reálném čase a kamera se v ten moment přepíná do side-scrolling plošinovky v 2,5D podobě. Hra také disponuje střídáním dne a noci, což ovlivňuje nepřátele a celkovou hratelnost.

Tvůrci však nezapomínají ani na vyprávění příběhu a jak je již z prvního odstavce patrné, vše je inspirované japonskou mytologií. Sakuně dělá navíc společnost magické stvoření jménem Tama, který je zdrojem vědomostí a rozdává vám užitečné rady. Jeden by tak jistě neřekl, že původní podoba roztomilého Tamy je legendární, ač kdysi zničený meč Blade of Hoshidama. I jako pouhý duch onoho meče je však k užitku. Tama však není jedinou vedlejší postavou a Sakuna se mimo lidi setká i s různými antropomorfními zvířaty a dalšími stvořeními.

@Fritol (06.07.2023 21:13): Na koment jsem to hrál dost krátce. Vadily mi hlavně souboje, kde nepřátelé měli podivnou nesmrtelnost po sražení na zem. Ale postavy byly vcelku sympatické a za zkoušku to asi stojí.