Rapid Gunner

7FX
červen 2004

Rapid Gunner je projektem české společnosti 7FX. Jde o střílečku z vlastního pohledu, přesněji řečeno simulátor střelnice. Hra neobsahuje nepřátele jako takové, pouze různé druhy cílů (statické či pohyblivé) a úkolem hráče je projít lokací v co nejrychlejším čase a s co možná nejpřesnější muškou. Zásahy jsou bodovány, za sestřelení civilisty následuje penalizace. Každá mapa má pevně stanovený bodový limit, kterého je nutné dosáhnout, aby se zpřístupnila další.

Základní verze hry nabízí osm map (např. lom nebo westernové kulisy) a šest různých druhů zbraní (Glock 17 či CZ 75), autoři později vydali několik dalších map zdarma. Na stránkách věnovaných hře byla též i síň slávy nejlepších střelců.

Ze v Cesku vznikaly v devadesatych letech podivnosti (namatkou treba OK Cash Machine ci Oil Empire, na to jsem si zvyknul. Ze expanze na zapad nedopadla v nekterych pripadech ani zdaleka tak, jak si to tvurci predstavovali (HyperCore: Out of Dimension), to uz jsme tu meli taky. Ze se v roce 2004 nekdo pokusi dobyt zahranicni trhy s takovouhle zalezitosti, to uz si klepu na celo. No a protoze nektere veci proste videt musim, i kdyby na maslo nebylo, tak jsem ty dve eura za fungl novou, nerozbalenou kopii (castecne v nemcine) obetoval. Asi bych se spokojil i s tim petiminutovym trialem, ktery se po netu jeste povaluje, kdyby se tomu vsak chtelo rozjet. Chybovou hlasku o tom, ze hra nepojede s aktivnim debuggerem v pameti pocitace nevidam kazdy den. Kdyz o tom tak premyslim, tak vlastne jsem ji nevidel nikdy jindy v zivote (nemluve o tom, ze se mi zobrazila ve dvou ruznych emulovanych operacnich systemech - nativne na Windows 10 se trial neuracil spustit vubec).

Verze, kterou jsem si poridil, ma sice instalator v deseti ruznych jazycich vcetne madarstiny (coz neni standard), ovsem hra samotna je predevsim v nemcine. Tu lokalizaci ale mistni distributor ponekud odflaknul, protoze z jedenacti nabizenych strelnic/map, resp. jejich popisku v menu, jich nakonec prece jen v anglictine zustalo.

Nakonec neco o samotne hre. Graficky hra moc nevypada, o nejakem sofistikovanem ovladani se taky moc mluvit neda - WSAD pro pohyb, levim tlacitkem strilite, pravym nabijite. Mirit muzete leda tak od oka, pripadne ze si dobehnete k cili bliz.

Zaverem: Uz jsem ve hral zazil strelbu na terc mnohokrat, vetsinou v ramci tutorialu (aby tech hyperlinku nebylo malo, vzpomenu treba Half-Life ci Opposing Force, popripade Vietcong. Nikde jinde nebylo strileni na terc tak nudne a nezajimave, jako tady...