Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

RalliSport Challenge

04.03.2002
06.11.2002
72
16 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Arkádové rally závody od tvůrců série Battlefield, které vyšly původně na první Xbox.

RalliSport Challenge obsahuje kolem 25 licencovaných vozů, spoustu tratí rozesetých po 8 různých lokacích a 4 rozdílné typy závodění: Rally, Hillclimb, Ice Racing a Rallycross. Rally je klasické erzetové závodění z bodu do bodu. Hillclimb spočívá ve stoupání nebo naopak sjíždění úzkých horských serpentin, kde vás jediná chybka může poslat ze svahu dolů. Ice Racing vás zavede na kluzké ledové okruhy. A v Rallycrossu opět kroužíte, ale už na klasických okruzích s různým typem povrchu, jako třeba bláto, asfalt nebo štěrk.

Tím vším si projdete jak v režimu Kariéry, tak samozřejmě i jednotlivě v módu Single Race. Dalšími třemi možnostmi jsou režimy Time Attack, Extras a Instant Action. V Time Attack útočíte na nejlepší čas ve vámi vybrané trati a po jejím odjetí si můžete uložit ghost car, který následně bude k dispozici přes uloženou pozici v režimu Extras, v němž si tak můžete změřit síly sami se sebou a překonávat se. Poslední volba Instant Action je přítomná hned při spuštění hry a slouží k okamžité akci, tedy spuštění libovolné tratě, která se generuje, spolu s obsaženými auty a počtem kol, náhodně z doposud zpřístupněných tratí v ostatních režimech a obsahuje při konkrétním spuštění vždy jen jednu trať.

Nechybí ani split-screen multiplayer až pro 4 hráče a podpora 5.1 zvuku. Širokoúhlé rozlišení hra oficiálně nepodporuje, neoficiálně ale ano.

Hra se dočkala také pokračování, jenže to zůstalo pouze na Xboxu.


Poslední diskuzní příspěvek

"obtížnost byla v některých závodech celkem brutál" To mně taky přišla (na asfaltu mi pořád přijde), ale už mám otevřený všechny tratě a to jsem nějaký závody ani neabsolvoval. Užasná hra, královna motosportu na písíčkách, a nejlepší arkádovej jízdní model!

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
RalliSport Challenge patří určitě mezi nejarkádovější a nejzábavnější simulátory rally na PC.

Menu je pohledné i přehledné, vše se dá bez problémů najít. Hra obsahuje 28 vozů počínaje Fordem Escort Cosworth a konče Toyotou Tacoma, při jízdě s nimi je na výběr z osmi pohledů kamery, bohužel žádná nenabízí pohled z interiéru. Slabší vozy mají příjemné arkádové jízdní vlastnosti, silnější vozy typu Audi Quattro či Peugeot 405 je hodně obtížné zkrotit, vyžadují velmi citlivé zacházení. Škoda, že hra neobsahuje nějaký vůz s okřídleným šípem ve znaku. Auta mají jednoduchý systém poškození, na jejich jízdních vlastnostech se moc neprojevuje. Před každým závodem se nabízí prosté nastavení vozu, hra automaticky vybírá nejvhodnější pneumatiky.

Na výběr je ze 48 tratí rozdělených do čtyř kategorií (Rally, Hill Climb, Rallycross a Ice Racing). Na všech trasách se dá jezdit proti třem viditelným počítačovým soupeřům, jejich šířka je proto větší než u jiných rally her. Graficky jsou všechny trasy překrásně zpracovány, mají bohaté okolí, vytkl bych jim pouze jejich krátkou délku, nejdelší cesta má jen 5,6 km. Nejjednodušší mi zde přišly pouštní trasy s častými rovinami, naopak nejobtížnější trasy podél Středozemního moře, do propasti podél trati se dá obzvlášť s výkonným vozem velice snadno spadnout.

Hlavním modem hry je kariéra, obsahuje 20 soutěží, po získání 100 000 bodů se odemknou dvě speciální soutěže, ve kterých je závod vypsán na 30 kol. Zpočátku mají závody nízkou obtížnost, která se postupně zvyšuje, ke konci je pro výhru nutno jezdit naprosto bez chyb. Škoda, že se v klasické rally jezdí pouze proti třem neviditelným počítačovým soupeřům, více počítačových soupeřů bych uvítal i v jiných kategoriích. Hra obsahuje také klasické mody singleplayer, time attack a multiplayer.

Grafické zpracování je největším kladem této hry, vozy jsou překrásně zpracované, škoda, že se nelze podívat do interiéru. Okolí tratí je velmi bohaté, moc se mi líbily stopy od pneumatik v písku, oslnění od Slunce, obloha, poletující ptáci nebo také postupné zašpiňování vozů. Ozvučení vozů i okolní zvuky se dají označit za zdařilé.

Ve své době byl RalliSport Challenge jedním z nejlepších arkádových závodů na PC, který tehdy exceloval zejména překrásným grafickým zpracováním. Škoda, že druhý díl vyšel pouze na Xbox.

Pro: mnoho vozů a tratí, grafické zpracování, jízdní vlastnosti vozů, různé kategorie tratí

Proti: málo počítačových soupeřů, chybí pohled z interiéru

+9
  • PC 80
RalliSport Challenge je poměrně skvělou závodní arkádou, která má vše, co má dobrá hra tohoto žánru mít. Výborný pocit z jízdy je tu umocněn detailně zpracovanými auty, jejich rozmanitou podobou, atraktivně pojatými tratěmi a zejména dostatečnými možnostmi automobilových stylů. Já si nejvíce oblíbil Rallycross, Ice Racing a pár tratí v klasické Rally, hlavně těch v poušti. Projíždět se na kluzkých, zledovatělých tratích s pražícími slunečními paprsky, to dodává hodně na atmosféře. RalliSport Challenge dodnes oslňuje i velmi kvalitní grafickou stránkou, že se mi jen stěží chce uvěřit tomu, že o pouhé dva roky dříve, před jejím vydáním, vypadaly závodní hry ještě úplně jinak! Možná právě za to vděčí podpoře širokoúhlých rozlišení, k nimž je ale potřeba editovat spouštěcí exe soubor hry. Hráno poprvé jako naprostá novinka, dohráno na přelomu let 2004/05. Od roku 2010 znovu nainstalováno, baví stejně jako kdysi.
+6
  • PC 75
Po singlu RALLISPORT CHALLENGE už IMHO neštěkne ani fena, ale splitscreen to má věru kultovní. No, kultovní. Grafika hry už dneska (2008) stojí za hovno, fyzikální model taky, a tak dále. Celá zábava je řekl bych vystavena na jakési záludnosti až vypatlanosti tratí, hlavně všelijakých skandinávských kurevstev zapraných sněhem, takže šikovný, leč labilní živý oponent bejval schopen v nějaké tmavé lesní textuře, slepé odbočce, neprůjezdné škarpě, dřevečku na cestě o fyzikálních vlastnostech betonu apod. "eventualitkám" probendit třeba minutový náskok... LOL times. Kam se hrabe RICHARD BURNS RALLY, to se nedá srovnat! :-)
+5 +6 −1
  • PC 70
I přes svou šílenou arkádovost jsem se u Rallisport Challenge celkem bavil. Na tu dobu to mělo výbornou grafiku a celkově fajn atmosféru. Nejvíce se mi zalíbily závody do vrchu (a z vrchu :)), rallycross byl taky fajn. Jinak jak už je u rally her zvykem, tak zvuky jsou otřesné (auta zde zní spíš jako tryskáče)... Fyzika je dost pitomoučká, je to arkáda, takže auto je na cestě jako přilepené. Na druhou stranu, žádná jiná rally hra se nemůže chlubit takovou blbostí, aby se vám při skoku vysypaly okna a světla :)

Srovnávat RBR a todle se opravdu nedá, RBR je totiž hardcore simulátor :-P

Pro: pěkná grafika, různé druhy závodů, vozový park, atmosféra

Proti: zvuky, fyzika

+5