@Isair (28.01.2014 19:12): Stále mám, ale jaksi nevím jak se dostat do zlodějské guildy, proto zatím na chvilku pozastaveno :). A je to velmi dobré, jedna z nejpovedenějších fan adventur vůbec - zcela profesinální práce.
Ešte technická, ako sa vlastne znižujú tie cykly v dosboxe? Nikdy som to nerobil a ak to viete niekto zhrnúť bez toho, aby som musel googliť, urobili by ste mi radosť a ja by som na oplátku podal report, že či to potom ide dobre. :-)
@Drolin (28.01.2014 17:12): Já QfG 4 dohrál hnedle několikrát (5x-6x?), bez větších potíží (nejprve opatchovaná Score verze, později balík od DJ, což je v podstatě to samé), ale vždy verzi bez dabingu. Když jsem si představil to další množství bugů + nějaké přenášení savů a kdesi cosi, nechal jsem si i přes výtečný dabing zajít chuť. Ten bájný installer zmiňovaný níže také není pořádně nikde k nalezení.

Tak nějak jsem tajně doufal, že to opraví v té GoG verzi a konečně si to v klidu zahraji i s dabingem... škoda.
Mě se osvědčil postup: CD verze (Anthology edice) + D-Fend s pár úpravy v DOSboxu a k tomu DJova disketová verze, s tím, že jsem savy měnil podle potřeby (tedy při projití problémových částí). Nicméně hraní QFGIV je komplikovaná činnost, že jsem zůstal u jediného průchodu.
Mam pocit, ze talkie verze je win only, tam asi zadny snizovani cyklu nepomuze. Me kazdopadne slapala upne bez problemu pri spusteni s fanmade installerem, snad se jeste nekde povaluje na netu. Bez dabingu bych to urcite nehral.

Petka me padala jen u toho draka, ale nebylo to nic fatalniho.
@Tulareanus (28.01.2014 16:10): Nj, talkie verzi jsem vlastně ani pořádně nedohrál. Zkoušel jsem jen chvilku a právě taky samý crash, tak jsem se opět vrátil k té nedabované.

Mno snad trochu pomůže to snížení cyklů.
@Isair (28.01.2014 16:08): Ja si chcem hlavne zahrať poriadne tú QFG 4 talkie verziu. Hru som hral len raz pred pár rokmi v DOS verzii (tam som pôvodne skúšal asi 3 rôzne verzie, kým sa mi podarilo rozchodiť aspoň jednu, v ktorej som sa dostal cez tú klzkú plochu v úvode).
@Tulareanus (28.01.2014 16:02): Ok, no asi tam tu sérii někdy vezmu a prubnu to. Já měl právě nejdříve problém s (ne)přehráváním videí (což pořešilo nějaké nastavení v quicktimu), jenže pak mi dost často hra při přehrávání zase padala. A ve final souboji jsem měl crash každou chvíli... zkoušel jsem to tedy ještě na starším PC s win XP, ale bylo celkem "umění" hru dohrát. Ve finálním souboji crash co pár sekund a hned po něm se přehrálo nějaké to video, při kterém to opět padalo... :/. Sem tam i náhodný in game crash, ale už nic vyloženě otřesného.
@Isair (28.01.2014 15:54): Ten neoficiálny patch je už v tej inštalácii pokiaľ viem. Piaty diel asi tak skoro nerozohrám, resp. ak mi tá štvorka pobeží, tak si po nej dám na nejaký čas pauzu. Kedysi som prešiel normálnu cd verziu piatej časti a tam boli len nejaké občasné crashe, ale inak sa to dalo v pohode prejsť a v záverečnom súboji som tuším žiadne problémy nemal. Vlastne ani neviem, keď si to dám niekedy znova za paladina, či budem hrať gog verziu alebo cd verziu.
@Tulareanus (28.01.2014 15:44): A zkoušels i ten neoficiální patch pro CD verzi? Pokud jej již GoG verze neobsahuje.

Jinak pokud budeš hrát i QfG 5, určitě poreferuj o jeho funkčnosti:). Zvlášť jestli mají opravené ty chyby s quicktime a pády v závěrečném souboji (byť tuším Fingon kdysi psal, že s tím problémy neměl). Na GoGu si tu sérii chci koupit jen kvůli pětce, tak bych byl rád, kdyby vůbec v pořádku fungovala:p.

Mne je hlavne divné, že na tých fórach sa ľudia na toto nesťažovali. Hovorili len o prípadnom bugu s Domovoiom alebo Leshym, ale nejaké hromadné padanie (nikdy mi to nepadne na tom istom mieste dvakrát) podľa všetké nezažívali. :/ A to to mám opatchované...
Ach bože, každú chvíľu mi tá gog verzia padá at random (mám win xp). Nevie niekto čo s tým? Prešiel som si GOG fóra, ale nič užitočné som k tomu nenašiel.
@Tulareanus (25.01.2014 13:34): No vidis, to by me docela zajimalo jakou na GOGu pouzili verzi, jestli puvodni talkie s nejakymi oficialnimi patchy, ktera se v novych OS neda dohrat, nebo jedina spravna verze s fanouskovskymi zaplatami, pripadne relativne bezproblemova DOSova verze, kde ale neni dabing, takze hra prichazi o tretinu svyho kouzla. Bohuzel bych tipoval prvni moznost.
Drolin: No já to asi dvakrát, třikrát ukončil u Chernovy (kvůli zkoušce všemožných patchů a verzí), jednou protože jsem nemohl získat tu Bonsaj (a ještě jsem v tehdejší době neznal ten "trik"), jednou kvůli špatnému řešení úkolů (tuším, že mi pak nebyla nabídnuta nějaká důležitá dialogová možnost u Tanyi) a v neposledku kvůli bugu u Baby Jagy (též tam ta hra v té Score verzi nějak padala). Zkrátka bylo docela veselo:), byť se ta trpělivost nakonec vyplatila a rád si celou QFG sérii čas od času zopakuji.

Každopádně při představě ještě většího množství bugů mě popravdě ta CD verze (přestože dabing je slušný) už vůbec neláká, obzvláště když jsem narazil na ten fajn balíček na DJOldGames, který těch bugů (když hru ještě navíc opatchuješ) obsahuje minimum.
No, já v tu úvodní jeskynni mám také slušně zapamatovanou - už si nepamatuji proč, ale hru jsem také nejméně 5x rozehrál než jsem se vůbec dostal do města.
Drolin: No dostal jsem se s ní až k "Chernovy" ;), které jsem v ní zkrátka vyřešit nedokázal (na rozdíl od Disketové verze + dosboxu nebo disketové v. + turbo programu). K čemuž ještě ta dabovaná verze měla velké množství všemožných crashů a hafo dalších bugů.
Kupodivu mi ta absence dabingu poté až tak žíly netrhala:).

Když se takhle ohlédnu, tak se až sám divím, jakou jsem měl se hrou trpělivost:)... dohromady jsem jí mohl rozehrát minimálně tak 5x (většinou šlo o pokusy hrát právě tu CD verzi nebo tu disketovou ze Score), než jsem jí zdárně dokončil.
Tiež som musel oželieť tú dabingovú verziu, hoci mi to bolo ľúto, lebo som s ňou mal viacero problémov. :/
Je vidět, že si cd verzi příliš dlouho nezkoušel - jinak by si jistě přehazování savů (které vlastně zahrnovalo i použití savů z anthology version, tedy ne mých :) a nějaké ty bugy přetrpěl.

Až někdy QFGIV budeš hrát znovu, tak to riskni, stojí to za to.
No raději nedabovanou verzi bez bugů (alespoň těch závažných), než dabovanou u které nastávají problémy vůbec s jejím dohráním. Byť popravdě jsem se s tím příliš nebabral, vyzkoušel jsem jednu nebo dvě CD (prý Win) verze, které samozřejmě nešly ani pořádně opatchovat (viz. příspěvek od Ajantise) a obsahovaly těch bugů daleko více, pročež jsem nad nimi raději zlomil hůl (byť jsem je tedy nějakou tu dobu hrál, takže vím, o co "přicházím":)).

A zrovna nějaké přehazování savů mezi verzemi (jakožto Drolinovo řešení) bych osobně netrpěl.
TombSpirit: Přesně, po vyzkoušení cd verze bych floppy již nehrál :). Dabing je jednodušše skvělý (například oproti GK).

Okrem Bonsai bugu pri prvom priechode obrazovkou sa mi napr. stalo, že v náhodnom exteriéri za mnou ostával pás farieb mojej postavy, ako by šlo o nyancat a nešlo tú obrazovku opustiť. :)
Ja jsem to hral x-krat a krome Chernovy bugu jsem nenarazil na zadnej kritickej problem, ktrej by mi znemoznil hru dohrat, i kdyz jsem treba postupoval hodne nestandartne, specialne pri prvnich hrach, kdy jsem hru neznal. Chce to plne opatchovanou CD verzi. Verze se Score me sice ke hre privedly, ale uz bych je neriskoval, tam se mi treba stalo, ze jsem chodil po obloze apod.
Ajantis: Taky jsem tam neměl všechny soubory z toho zipu, ale i tak mi nrs patch pomohl.
Ja som musel hru hrať odznova (lebo som nemal starší save) preto, lebo som šiel do hradu cez cintorín skôr, než som dostal od Katriny lístok, pričom hoci som videl tú scénu cez dvere + oslobodil tú malú babu, kvôli tomu ten lístok vôbec neprišiel a ja som nemohol pokračovať v deji.
TombSpirit: O tuhle kombinaci jsem se pokoušel, ale pravděpodobně se mně nepovedlo onen New Rising Sun's Patch (Quest for Glory 4 Patch /QFG4CD_NRS/) nainstalovat - soudím dle toho, že jsem narážel na chyby, které měl odstraňovat. Předpokládal jsem, že je to tím, že v adresáři hry (QFG4CD) nebyly ty soubory, které osbahoval patch, tudíž nemohly být nahrazeny. Ale možná spočívá chyba v něčem jiném.

Já za sebe můžu doporučit kombo dabovaná (CD samozřejmě) DOS verze (+ DOSBox) + New Rising Sun's Patch (Quest for Glory 4 Patch (QFG4CD_NRS)), kterej mě zbavil Chernovy Bugu.

Bohužel i tak tam zůstávají bugy objevivší se, pokud provádíte věci v nějakém určitém pořadí - když jsem koukal na LateBlt's Let's Play, tak jsem každou chvíli slyšel něco jako "Tento den bych měl jít sem a udělat nejprv toto, dřív než budu dělat tamto, aby se to nepodělalo a mohl to dohrát.". Bohužel toto IMHO nejvíc shazuje tu hru - zatímco v QFG1 si můžu dělat co chcu v jakým pořadí chcu, tak tu je sice fajn, že se "okolí" mění i když fakticky nic nedělám a postrkuje mě to dál, ale pokud na něco zapomenu nebo tak a dostanu se do situace, že hra se nedá dohrát (např. ve 20. dnu zjistím že jsem měl něco udělat do konce 10. dne), tak jde zážitek trochu do kytek...
Zvláštní, pak již mohu doporučit pouze tenhle balíček, který po opatchování rozhodně funguje (dohrál jsem to s ním pro jistotu již 3x). Byť jsem to tedy původně hrál s originálkou ze Score, kde jsem též problémy naštěstí neměl (také především díky dosboxu).
Kupodivu jsem ale nikdy nebyl schopen dohrát dabovanou win verzi, anžto těch bugů obsahovala snad ještě více.

Ale každopádně třebas zmiňované padání v lokaci s bonsaí by jeden z těch patchů řešit měl.
Isair: Setkal jsem se s těmi dvěma chybami, které uvádíš, a navíc mně hra ještě obdobným způsobem padala v lokaci s bonsaí, když jsem na začátku hry sjížděl dolů. Hrál jsem v DosBoxu a používal F11 pro zpomalení procesoru, ale u "Chernovy wizards" ani jedno z toho nepomohlo.
Ajantis: Dnešními počítači (nebo i některými rychlejšími tehdejšími) je způsoben pouze ten bug s Chernovy wizards, který tedy řeší buďto dosbox (ten samozřejmě krom SW emuluje i HW a pokud to snad ihned nepomáhá, můžeš si rychlost procesoru dále upravit klávesami F11 a F12) a nebo různé zpomalovače procesoru (například Turbo program či Mo'slo). Další nepříjemný bug snad může být pouze ten s bonsají, což řeší zvednutí rychlosti hry na maximum. Vše ostatní by snad už měly řešit nejnovější patche (případně fan patche), byť se zcela jistě (kvůli zmíněné komplexnosti) občas nějaká nepříjemnost při špatné posloupnosti řešení úkonů též najde.
tak tak, zabugovaná byla čtverka už po vydání a dohrát to nešlo bez problémů ani před lety. takže jsem ji taky nikdy nedotáhl do konce...
Práveže množstvo tých bugov a crashov bolo už kedysi. Neviem pri akej inej hre som si vytrpel pre ten obsah, problémy tej formy.
Množství a závažnost bugů jsou opravdu veliké, ale jednak jsou způsobeny (nakolik tomu rozumím) dnešními rychlými počítači, takže je hře nevyčítám, jednak jsou celkem pochopitelnou daní za svobodu a variabilitu postupu hrou, která se dnes naprosto nevidí. Proto jsem se s ní smířil a body nestrhávám.

Jinak hru jsem kvůli nim také nedohrál, ale uvízl jsem těsně před koncem, takže jsem "dohrání" zaškrtl.
TombSpirit: To jsem na tom úplně stejně. Já dohrál QFGIV vlastně jen díky tomu, že jsem přehazoval savy z cd/floppy verze. Nicméně vskutku úžasná hra, které ani takto závažné chyby neublíží v celkovém dojmu.
Ajantis: Tak to má být, chválím. :-)
Osobně jsem těch 5 procent hře nedal jenom kvůli těm bugům (i kvůli nim jsem to ještě nedohrál).
Asi to víte, ale Katrinu nadabovala Jennifer Hale jako jednu ze svých prvních herních rolí... mám pro ni slabost. A vypravěč je taky úžasný, John Rhys-Davies nebo tak nějak...