Celá Quake manie pro mě začala až s Quake 3 Arenou, kterou jsem paradoxně nějaký čas hrál jen s boty a na "živého" protihráče jsem si nikdy nevystřelil a skončila s dílem čtvrtým, o kterém bude koment. Ač jde o sérii takřka kultovní, ve mě nějaký úžasný dojem nezanechala.

Celý Quake 4 mi po celou dobu hraní připomínal převlečený Doom 3, o němž valné mínění nemám, takže ani z Q4 jsem odvázaný nebyl, ale tenkrát se ke mě tahle placka nějakým záhadným způsobem dostala, tak jsem to zkoušel chvíli hrát. Paradoxně mě to bavilo o malinko víc, než bratříček Důůům, asi i proto, že si hra na nic nehrála a hned od začátku jasně dávala najevo - nečekej ode mě nic, než hloupé střílení. Pár hodin jsem to vydržel, ale pak jsem to vzdal.

Pro: Celkem zábavné střílení

Proti: Po čase stereotypní a nudné

první moderní FPS a vlastně hra, kterou jsem nainstaloval, protože jsem ji měl už z edice doma, takže to mělo něco do sebe a rozhodně jsem si začátek užil a dohrál to celkem rychle a na pohodu ve srovnání s AVP, vedle kterého to pusobilo jako rekreační pobyt na jiné planetě. ty vychytávky ala řidič obrněného vozidla, střelec a bud ví co ještě se teda vubec nepovedli a hodně kazí celkový dojem ze hry. už ani nevím, co bylo na konci za debila, ale pár se jich povedlo, i to očekávání starých hrdinu mělo něco do sebe; kentaur byl asi nejpovedenější; větší silnější, tužší - více legrace. zbraně dopadly ještě huř než ve druhém dílu, zachranoval to až výbornej granátomet nebo "nailgun" se samonaváděcími projektily a postupnej upgrade, kterej z nich dělal celkem zajímavý hračky. na druhou stranu tu máme i totální propady jako u railgunu, kterej prakticky využijete jen v případě, že už vám do ničeho jiného nezbyde "štáva". jsem rád, že to mám za sebou, tohle bych si už znova asi nepustil.
No jo..., snad ani nic nedodávám, jak jinak, než že to je můj nejoblíbenější kousek co se týče sci-fi akčního žánru.Režie a scénář je SUPER, parádně tam zapadne.
Jenom si nejsem jist, jestli je lepší hrát hru s Audio dabingem english, nebo s českým ???
Ten Český, mi připadá někdy jak kdyby tam byli malí kluci, když se začínají vyjadřovat.Ale jinak nemám slov.Nejlepší z mých nejoblíbenějších sérií Quaků.Dokonce ho řadím na mém stupni do stejné lavice s Unreal II the Aweking u mě by se mohli přetahovat.
O engine mi ani tak nejde, ale o tu sci-fi "atmosféru", která v hráčovi po čase vyvolává pocit zvítězit za každou cenu.A věřte, rozhodně se dá "atmosféra krájet".
Jinak dodávám, že opravdu kdy jsem se lekl a byl to docela hnus, je mise "Waste Processing Facility", fakt odporné.Grafická stránka, vyhlazování, stíny, zvuk, hudba OK.
Ani mě tak moc nevadí, že hra jede max na rozlišení 1600x1200 bodů.Full HD hold ještě u nás tehdy nebylo.Tak se spokojíme s HD.

Děkuji vám, že jste to přetrpěli a nashledanou.

Pro: Sci-fi atmosféra, hudba, zvuky, grafika na tehdejší dobu ok, jen bych jí předělal na Full HD

Proti: NIC

Dlouho jsem si nezahrá žádnou FPS (když nepočítam PS 3) a už jsem malinko začínal zoufat že pro mě nic nevyjde. Samozřejmě že nevyšlo a tak jsem zabrousil do minulosti. Nabídnul se Quake 4 a to neměl dělat protože jsem ho chytnul za pačesy a pustil až na konci hry. Myslím že tak dobře jsem si ještě nezastřílel. Všichni mě od pcčka odháněli ale oni ty strogové tak dobře vypadali po zásahu z raketometu... No konec fylozofie a zpátky k objektivitě. Quaka jsem dohrál jedním dechem ale znovu již ne... Co se týče grafiky na svůj rok je myslím špičková a mě se ani neokoukala. Design zbraní je docela dobrý nejvíce se mi líbil raketomet... obvzláště po všech vylepšeních s ním byla sranda. Na druhou stranu musím vytknout souboje s bossy... byly tak snadné že i Mario mi připdal těžší. V hlavě mi také utkvěl jakýsi malý dějový zvrat který s vaším tělem rozhodně nedělal servítky ( ano ano myslím jak vás přeměnili ve strogga). Myslím že o trochu té akce bylo postaráno také víc než dost. Je sice trochu škoda že pokud máte dost munice kromě bossů snad vše de postřílet normální puškou. Shrnu to asi tak že pokud máte chuť si Quaka 4 zahrát určitě vás to alespoň zabaví. Pokud jste Q4 nehrál a každou noc se probouzíte o půl dvanácté že si to musíte zahrát tak jděte za psychyatrem jinak to brzo bude vaše konečná.

Pro: Design zbraní a grafika. Ratatatata, bum bác, bang, ratatatata...

Proti: Příliš lehké souboje s bossy, vše (kromě bossů) jde postřílet normální puškou.

-1 +5 −6
Spolu s Half-life 2 moje nejoblíbenější FPS, na které si nejvíc cením hlavně skvělé architektury a level designu v druhých dvou třetinách hry a celkového dojmu z herního světa. To, že se v jádru jedná o klasickou střílečku považuju za plus. Akorát ty pasáže, kdy se zrovna nechodí po vlastních, nejsou až tak skvělé...
-3 +4 −7
Osobně nevidím tuhle hru až tak špatnou. Přijde mi lepší jak Doom, už jen kvůli vozítkům, menší tmě a okolním vojáčkům to prostě "víc žije".

Pro: místy atmosféra, ostatní vojáci v týmu, vozidla

Proti: vážně nic moc nového pod sluncem

-5 +3 −8
Takhle (blbě) to dopadá, když se někdo mermomocí snaží překonat singleplayer Doom 3 a multiplayer Quake 3 v jednom titulu. Jinak to v nezbedných prackách Raven Software ani skončit nemohlo.

Hra, která je pro Quake scénu bohužel spíše koulí u nohy než osvěžením.
-6 +5 −11
Quake 4, nebudu zde hodnotit SP, ale naopak MP - mnoho lidí ho odsoudilo ihned po vydání a popravdě rečeno není se čemu divit :) naštěstí to pánům z ID nebylo jedno a povolali jednoho ze svých aby to vyřešil (sync error - teď pracuje např. na Quake Live) po lavině opravných patchu vytvořil podle mě nejlepší Quake multiplayer všech dob!!!

Pro lidi co by chtěli o MP něco dozvědět doporučuju tento web http://vseoq4.luxeria.eu/

Pro: Užasná akce, pohyb a vybalancování zbraní...

Proti: Málo protihráčů, pro začátečníky moc obtížné

-7 +2 −9
Jedno z jednovaječných trojčat, jejichž otcem je engine z DOOM 3.

Proti: fakt to tady bylo asi už 100x

-13 +2 −15