Powermonger

Bullfrog Productions •  Infinity (FMT, PC98) •  Sprytes (SegaMD)
1990
25.10.1991
květen 1992
1992
26.03.1993

V této realtime strategii se zhostíte role generála, který na výseči mapy krajiny ovládá svou armádu a jeho cílem je ovládnout území, kterých jsou desítky.

Powermonger je strategií, ve které ovládáte pouze jednotky, nestavíte budovy, ani netěžíte se suroviny. Celá hra je pojata jako válečná mapa, na které vidíte jen úsek celého území s ovládacími prvky (stupeň agrese, výzkum, útok, verbování...) okolo, který na celou mapu shlíží. K dispozici je samozřejmě i minimapa s celým územím. Začínáte vždy se skupinou vojáků a cílem je získat takovou armádu, abyste ovládli celé území. Chodíte od města k městu a dobýváte je, verbujete volné obyvatele, volné generály i s jejich armádami, drancujete vesnice, sháníte jídlo, opékáte ovce v jednom velkém kruhu kolem ohně. Můžete vynalézat složitější stroje a vyrábět zbraně, pokud má vesnice dílny. Počasí se dynamicky mění.

@hanak_v_exilu (14.09.2022 19:33): To bylo jen obrazně, taky to neumím, byť jsem býval vášnivý amatérský šachista a vždy vesměs improvizoval každý tah. On ten Powermonger je realtime, takže tam jde spíše o to, že ze zkušenosti z předchozích misí později víš, kam se cpát co nejdříve, co tam udělat a kdy se naopak nejlépe zdejchnout :-)

Když jsem to sem přidával, doufal jsem, že se tu objeví nějaký znalec Powermongeru:) Je to po všech stránkách hodně vychytané, na tehdejší dobu spousta funkcí, možností, smutný je na tom to ,že dněšní hry neobsahují ani zlomek toho co tahle hra. Verbování, drancování měst, opékání zvířat v kruhu ohně, výzkum výroba zbraní a strojů, prostě supr, bitky výborný nad bojištěm ve vzduchu spousty andělíčků:) Skvělá hra, celková mapa misí čítá úctyhodný počet map.

Pro: vlastně vše, celková koncept, možnosti

Proti: vždy mi asi vadila jen ta malá výseč té viditené mapy

Jsem moc rad, ze se nekdo tuhle hru doplnil. Skoro jsem zapomnel, jak skvele jsem se pri ni bavil. Osobne moc strategie nemusim, ale tahle me tehdy naprosto odrovnala a sebrala mi mraky casu.

edit: kdyz se podarilo dat dohromady armadu lukostrelcu a z kopce ostrelovat nepritele tak to nemelo chybu...

Pro: Po vsech strankach genialni hra

Proti: Mozna trochu moc obtizna v pozdejsi fazi hry...