Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Verze hry

Zde je seznam názvů hry v jiných zemích:
"Черное Зеркало" - ruský štítek překlad : Černé zrcadlo
"The Black Mirror: the past is a diverted mirror of your soul" - UK / B / NL
"The Black Mirror: Lo Specchio Riflette Le Colpe Oscure Del Passato" - italský štítek
"The Black Mirror: el pasado es el oscuro espejo de tu alma" - španělský štítek s titulkem
"Posel Smrti" - český titul
"Black Mirror: Der dunkle Spiegel der Seele" - německý titul

Vývoj

Inspirací pro jednotlivé lokace ve hře byly autorům staré fotografie, pohlednice a dobové obrazy. V rámci studia anglických reálií a podoby dobového nábytku několikrát navštívili knihovnu hlavního města Prahy, kde si vypůjčili řadu odborných děl. Jednotlivé obrazovky byly nejprve nakresleny jako návrhy na papír a teprve poté se přistoupilo k jejich finálnímu zpracování ve 3D Studiu.
Vývojáři si původně do hlavní role Samuela Gordona v českém dabingu představovali Aleše Procházku,
Brasikona, 11.11.2023, zdroj: Level, č. 79 (2001)
+11

Tvůrci

Scénář: Michal Pekárek, Pavel Pekárek, Zdeněk Houb
Dialogy & texty: Zdeněk Houb
Grafika: Michal Pekárek, Pavel Pekárek
Animace: Michal Pekárek, Pavel Pekárek, Jan Blín
Animace postav: Jan Blín
Filmové sekvence: Michal Pekárek, Pavel Pekárek, Jan Blín
Hudba: Zdeněk Houb
Zvuk: Zdeněk Houb
Program: Martin Preisler, Zdeněk Houb
Systém AGDS: Martin Preisler, Michael Gróf

Dabing:

Produkce: Jaroslav Toť, Václav Šťastný
Režie: Ladislav Novák, Miroslav Waltr
Zvuk: Jan Bláha, Adam Klášterský

Hlasy propůjčili: Michal Dlouhý

Radoslav Brzobohatý, Vladimír Čech, Pavel Soukup, Pavel Šrom, Květa Fialová, Eva Miláčková, Sylva Sequensová, Bohuslav Kalva, Bohdan Tůma, Vilém Udatný, Jiří Ptáčník, Stanislav Lehký, Miloslav Študent, Jaroslav Toť, Petros Alexandridis

QA dabingu: Zdeněk Houb
Ve studiích: BONTON studio, AR studio Praha

Beta testing: Martin malík, Marcel Špeta, Jan Orsák, Viktor Klíma, Martin Šebek, Tomáš Szépe, Milan Preisler, Helena Preislerová

Produkce projektu: Future Games s.r.o., HQ Line s.r.o.

Marketing & distribuce: Martin Malík

HQ Line/Unknown Identity
Future Games
(c) 2003 Future Games
Seznam všech dabérů a jejich role:

Michal Dlouhý (Samuel Gordon)
Radoslav Brzobohatý (William Gordon, Bates)
Vladimír Čech (Dr. Hermann, Louis)
Pavel Soukup (Robert Gordon)
Pavel Šrom (Henry Stanton, doktor Smith, horník v dole)
Květa Fialová (Victorie Gordonová)
Eva Miláčková (Eleonor Gordonová)
Sylva Sequensová (hlavní sestra z Ashburry, Cathrin Gordonová)
Bohuslav Kalva (detektiv Collier, otec Frederick)
Bohdan Tůma (Tom, James)
Vilém Udatný (Mark, Ralph)
Jiří Ptáčník (Murray)
Stanislav Lehký (Morris, hrobník)
Miloslav Študent (Harry, kotelník v sanatoriu Ashburry)
Jaroslav Toť (rybář)
Petros Alexandridis (Vick)
Jiří Hromada (Richard)

Příběh

Chyba v příběhu, týkající se fiktivní farnosti Warmhill:

Zápis v kronice tvrdí, že údaje o jejím založení se nedochovaly a uznávaní odborníci v oboru dějepisném odhadují, že byla vystavena roku 1215. Při návštěvě farnosti si však Samuel přečte štítek u dveří, na kterém je přesné datum její výstavby – rok 1230.
Symboly, které Samuel nachází u svých obětí nejsou výmyslem autorů. Tyto symboly jsou k vidění i na převráceném pentagramu – tzv. Bafometova pečeť. Podobají se znakům hebrejské abecedy ale jsou mírně upraveny.
Ve hře lze na několika místech umřít. Konkrétně se jedná o tato místa a situace.

1. Ve starém dolu, když se Samuel zřítí z krypty Markuse Gordona. Po spadnutí seberete štípačky, se kterými máte přeštípnout kabel. Kabel je však pod proudem, a pokud proud nevypnete a použijete štípačky na kabel, tak Samuel dostane elektrickou ránu, po které zemře.

2. Při opouštění starého dolu je před východem vlk, kterého musíte zastřelit. Pokud se vám to nepodaří včas, vlk skočí na Samuela a usmrtí ho. V této části je i možnost záseku ve hře, kdy máte pouze 2 náboje. Pokud ovšem rozstřelíte řetěz na bráně, až druhým nábojem, nezbude vám poté náboj na zabití vlka, kterého není možné jinak usmrtit.

3. V Derghamově kryptě, pokud se pokusíte otevřít hrob předtím, než využijete klíč z lebky. Smrt nastane okamžitě, protože ze zdi vyletí čepel, která Samuelovi usekne hlavu.

4. U majáku, když vás nalezne James, který se snaží Samuela pohřbít zaživa. Pokud se nestihnete včas zbavit pout. V tento okamžik James Samuela po chvíli svalí do čerstvě vykopaného hrobu.

5. U majáku, když se vás James pokouší pohřbít zaživa a vám se povede zbavit pout příliš pozdě. James si všimne, že se pokoušíte zbavit pout a praští Samuela po hlavě.

6. V katakombách může Samuel umřít, pokud zvolíte špatný otvor pro získání předmětu. V ten okamžik kdy se Samuel pokusí nahlédnout do otvoru ve zdi, ale záhy mu hlavu probodne kopí, které z otvoru vyjede. Tato smrt může nastat na několika místech v katakombách

7. V katakombách, pokud se Samuel pokusí přeskočit díru a zmáčknout červené tlačítko. V okamžiku, kdy Samuel doskočí k tlačítku, ztratí rovnováhu a spadne do díry.

8. Stará věž, kdy se Samuel podívá skrz zrcadlo do své černé duše. V tento okamžik dojde ke konci hry, kdy Samuel spáchá sebevraždu.
Když si Samuel pročítá Williamovy zápisky v deníku, dozví se, že si William naplánoval 5. dubna cestu do Wallesu, aby se pokusil nalézt klíč moci, který byl svěřen do opatrovnictví Derghamu Gordonovi. Dále si přečte, že se William vrátil 15. dubna s nepořízenou. Strávil tedy ve Wallesu hledáním klíče 10 dní. Když je však Samuel na návštěvě ve Wallesu, řekne mu Eleonor, že při poslední návštěvě se tu William zdržel necelý měsíc (časový nesoulad 20 dní). Kromě toho se Eleonor mimo jiné zmíní, že William byl na návštěvě naposledy před 2 roky (v roce 1979). Což by ale odporovalo záznamům v jeho deníku.
Dle roku úmrtí na náhrobku Williama Gordona lze poznat, že se hra odehrává v roce 1981.
adam.kulhanek, 27.06.2021, zdroj: vlastní
+20
Při průzkumu hradu Black Mirror si Samuel prohlédne v knihovně obraz na kterém je Jeremy Gordon a poznamená, že je to Williamův otec. Když si však ke konci hry přijde o radu k otci Frederickovi, zjistí, že dle starých kronik byl otcem Williama Thomas Gordon.
Horník, jehož deník nalezneme v dolech, se jmenoval Rowan. Můžeme to zjistit díky zveřejněným ukázkám dabingu v listopadu 2002. Složka obsahuje celkem čtyři soubory – Robert, Rowan, Samuel, William.

Hardware

Minimální konfigurace: Pentium II 400 MHz, 64 MB RAM, 2 GB na HDD, 4 MB grafická karta, DirectX 7.1, Windows 98/2000/ME/XP
Doporučená konfigurace: Pentium II 600 MHz, 128 MB RAM, 2 GB na HDD, 8 MB grafická karta, DirectX 7.1, Windows 98/2000/ME/XP

Easter eggy

Ve hře se nachází odkaz na hru Posel Bohů, kterou vývojáři z Unknown Identity vytvořili předtím. Konkrétně se jedná o plakát připíchnutý na nástěnce v kotelně sanatoria Ashburry.

Ostatní

V poslední lokaci jsou na podlaze u oltáře napsána jména dvou biblických démonů - Samael a Lilith. Zvláštní je, že o nich ve hře nepadne jediná zmínka. V dalších dílech trilogie je tato lokace přepracovaná a jména démonů chybí.
V páté kapitole jsou téměř všechny venkovní lokace (mimo Ashburry a Sharp Edge) tmavší, než v předchozích kapitolách kvůli silné bouři, kterou zmíní i Bates. Hrom zazní mnohem častěji a déšť je o něco hustší.
Zcela jistě víme, že se panství Black Mirror nachází někde v Anglii u moře, ale přesná poloha známa není.
V roce 2004 obdržela hra v německém videoherním magazínu "4Players" ocenění za nejlepší adventuru roku.
Jen v Německu se prodalo přes 100 000 kusů. Podle Future Games překonaly globální tržby koncem roku 2008 asi 500 000 kusů.