Port Royale 3: Pirates & Merchants

04.05.2012
31.08.2012
07.09.2012
31.01.2019

Třetí díl mixu budovatelské strategie a obchodního simulátoru se odehrává v oblasti Karibiku mezi šestnáctým a sedmnáctým stoletím. Evropa kolonizuje Nový svět a nejvíce z toho samozřejmě těží obchodníci. Ti k růstu svého bohatství potřebují hlavně lodě, aby mohli převážet drahé komodity z jednoho přístavního města do druhého. Nic ale není tak snadné, jak to vypadá a po divokých vodách plují nelítostní piráti, kteří nebohé obchodníky přepadají.

Náplň hry zůstává stejná jako v předešlých dílech. Klíčem ke všemu je obchod, nakupování a následné prodávání surovin za vyšší cenu. Čili hromadění majetku. K tomu slouží jak obchodní flotily, které míří od přístavu k přístavu, tak různé budovy, které můžete postavit. Patří mezi ně například farmy, palírna cihel nebo pila. Vyrobené suroviny můžete prodat, nebo je využít ke stavbě dalších budov.

Při plavbě lodí si musíte dávat pozor na piráty a znepřátelené národy, ti všichni mohou vaši obchodní flotilu napadnout. Z toho důvodu je třeba mít na palubě vždy nějaká děla a posádku, která se o případné potížisty postará. Ve hře funguje nabídka a poptávka, tzn., že surovinu, které je v daném městě dostatek, od vás obchodníci koupí za nižší cenu než surovinu, které je minimum. Ceny se proto neustále mění a co mohlo být výhodné před hodinou, nemusí být výhodné nyní.

Kampaň je rozdělena do dvou částí, Trader a Adventurer. Jak názvy napovídají, Trader se soustředí hlavně na obchodování a ekonomickou stabilitu, kdežto v Adventurer máte za úkol brázdit divoké vody, napadat obchodní lodě, objevovat nová města a vydobýt si tak v Karibiku místo na slunci. Hra nabízí také multiplayer, ve kterém se o nejlepší zisky můžete prát online či přes LAN. A když vás budou soupeři zlobit, kupte děla, najměte posádku a RRRRR na ně!

Zdravím, nehrál tuto hru někdo v multiplayeru? A nevíte, jakým tlačítkem člověk může otevřít chat a ve hře napsat svému soupeři?

Vzhledem k tomu, že jsem momentálně asi jediný na DH, kdo tohle hrál tak se jen musím poklonit vašemu vkusu :) je jedno, který díl si zahrajete, na to jsou si až dost podobné. Jediná výrazná změna spočívá v grafice a trochu propracovanější kampani, která potěší, ale jádro je pořád stejné. Jezdíte si po moři, obchodujete a bojujete s ostatními loděmi :) jen vypuštění soubojů s kapitánem nepřátelské lodi mě trochu zklamalo. Vždy to byl dobrý způsob jak bez problémů sebrat nepříteli loď :)

Pokud jste ale nehráli žádný z dílů Port Royale, není důvod, proč nezačít rovnou třetím dílem. Dvě kampaně hru oživují více, než scénáře v druhém díle.

Pro: Třetí díl se liší víc od druhého, než druhý díl od prvního.

Proti: Neliší se zase tolik, ale hezčí grafika potěší.