@Drolin (23.07.2018 13:09): tady je naštěstí vše hrozně rychlé. Nemusíš ten svět ani procházet. Dáš menu mapy a vidíš kde kdo je a jedním klikem jsi u nich. Jó, muset je navštěvovat po svých, to bych asi nehrál.. :D nikdy jsem se tu městem netoulal, pokud k někomu chceš, tak ani nemrkneš a už máš splněno a začíná druhý den.
@Charllize (23.07.2018 13:18): Přesně, zlatý Chrono Trigger aka nejlepší RPG všech dob... :/

Tam nebyl grind žádný, jen čistá hratelnost.

Kdyby někdo ořezal Persony o to nezajímavé (škola!), zmenšil počet soubojů a udělal je zábavné a vyškrtl nesmyslné social linky, bylo by to lepší.
@SilentWolf (23.07.2018 12:48): P4 mi přijde jako "on-rail" jRPG bez atmosféry, ale s kupou repetivních dnů (škola, brigády, social linky) a minima zajímavého obsahu. Stále jde o zajímavou hru (P3 asi více), ale toto ve druhém dílu prostě nebylo a i dungeony a souboje byly zábavnější. O příběhu a scénáři ani nemluvě (P4 je 2x delší, ale také daleko více prosté zajímavého obsahu). Naopak, obtížnost i HC vjem je jasně u druhého (a prvního) dílu - to ale může být i mínus. Osobně bych spíš začal zcela jiné jRPG, od Person to chce si dávat pauzy.

No, Solidor ani jones souhlasit nebudou :)).
@SilentWolf (23.07.2018 09:57): Hral, ale myslim si ze i pre cloveka co ma vice z Japonskych her nahrano to nema moc co dat, i kdyz Solidor by razne nesouhlasil :D

Ale na zacatek asi nej i kdyz P4 lepsi, to byl muj prvni poradny krest Japonskou tvorbou.
@orromis (23.07.2018 07:48): Já bych se tím hajpem nenechal tolik ovlivnit :D Ale, pokud jsi moc JRPG nehrál tak tohle je na začátek dobrá volba a možná budeš mít chuť i pokračovat v Japonských hrách.
Lepší a lepší. Jak jsem to chtěl dorazit, protože je mi hloupé hrát to přes rok, ale zase jsem ve stavu, kdy to nechci dohrát, protože mi ten svět bude chybět.

Twisty fungují zajímavě díky stylu vyprávění. Je to příjemně mystické. Z maximálních hodnot confidantů mám pocit zadostiučinění - objevují se v cutscénách, máte opravdu pocit, že to k něčemu bylo. A hlavně všechny ty vedlejší aktivity nakonec vyústí ve velké bonusy při soubojích, takže tu není nic zbytečné. Jasně, postavy si nedokážou dát 1+1 dohromady a dialogy jsou vesměs trapné. Ale pokud se to skousne, tak nemám větších výtek. Spíš pokud narazím na JRPG, které nebude odrážet tu japonskou neschopnost sociální interakce, tak se budu divit. Zatím to tak nějak akceptuji.

S blížícím se koncem do sebe každá mechanika víc a víc zapadá, nic vám nepřijde zbytečné a naopak vás překvapuje, jak některé linky končí. Za mě super.
@Solidor (03.07.2018 14:51): Pouze třem lidem, z toho jeden moc nehraje jRPG, druhý už vůbec, a třetí zase až moc :)).

A ty jsi samozřejmě výjimka, ale reálně jistě hrálo více lidí čtvrtý díl než třetí :).
Tak si říkám, co bych si po takovém dlouhém kolosu, který mi zabral (stále nedohráno) přes rok, zahrál dalšího. Asi budu volit něco menšího a zkusím konečně tu Yakuzu 0 až vyjde na PC. Taková ta hra, co má údajně přes 50 hodin a 7 dílů.. :D :D snad se příští rok všechny hry odloží z jara na zimu.

Každopádně mě docela začaly bavit ty postavy - respektive zakončování jejich linek je docela v klidu, akorát těžce doplácím na to, že jsem to hrál polovinu hry špatně. Když mi hra psala "u téhle osoby si ještě oblíbenost nezvýšíš" tak jsem čekal, na nějaký příběhový posun (takové to jako když se posouvá děj ve hrách od Bioware), kdy se další úroveň oblíbenosti odemkne, ale ne... holt člověk musel párkrát jít i takto na prázdno. A to jsem nevěděl.. a tak mám tu původní partu někde na 5/10 zatímco třeba Hifumi s kterou hrávám Shogi na 9, doktorku na 9, Sadayo 10, Makoto 10. Škoda.. protože každý z nich začínal jako hrozný generátor cringe momentů a ty konce to docela vykupují - proto by mě zajímaly i postavy, které moc nemusím jako Ryuji, Yusuke, nebo Ann. Taky teď díky tomu, že pro mě plním úkoly, lezu pořád do mementa a to už jsem vyloženě u konce.. škoda. Na to že je to stohodinová hra, tak mě mrzí, že neobjevím vše. Podruhé to totiž hrát vážně nechci. Ale pokud vývoj další Persony nepůjde nijak rychle, tak za pár let si rád další díl této série dám.

Jinak koment stále v plánu - už se blížím ke 100hodinám a cítím konec. Ale zároveň mám pocit, že to ještě nějakých 15h potrvá. Ten čas tu hrozně rychle letí.
@jones1240 (01.07.2018 22:52): Spis bych to videl tak ze mohli Personu, kdyz uz ji chteli tak hodne naratizovat udelat jako adventuru, a ty dungeony nechat jejimu otci/matce, serii SMT. Cela Persona od toho tretiho dilu mi prijde jakoby stavena spis na handheldy. Kde is hrac odtkuva ty rozhovory, muze to na hodinu odlozit a pak se zase k tomu vratit a hrat to v autobuse. Sice v P5 na dungeonech trosku zapracovali, ale ty v trojce a ctyrce jsou docela spatne, a pusobi jako neco co by tam nemuselo vubec byt. Samozrejme tady mame ty persony, hlavni vec co tam je, vsak jim patri i nazev hry, mno a bez tech by to zas nebylo ono. Ale mohli jim dat adventurni zasazeni a treba by ovlivnovali deni jako NPC nebo tak neco. Ale zaroven mam obavu ze bez tech dungeonu a souboju a systemu rozvoje postav a person, by ta hra pozbyla popularnosti a znamosti a byla by to takova dobra adventura co si par lidi rado zahralo:)
Právě na P5 je největší problém pokud člověk hrál díly minulé, celé to totiž působí jako remake pro mainstream publikum. Postavy jsou vlastně takměř přeskinované a příběh si snaží hrát na něco deep a vážného, ale vůbec mu to nejde. Postavy člověku jsou jedno a celou dobu pořád omílají to samé. Takový Trails of Cold Steel to vše zvládá mnohem lépe, a to i bez debilních dungeonů :D
@Drolin (01.07.2018 17:10): mě to baví dost asi díky tomu že je to má první hra z té série. Je to hodně jak přes kopírák se všemi těmi neduhy japonských her. Ale právě díky tomu že je to má první návštěva do toho světa, tak je to fajn - další díl a jiné odnože toho samého ale vyhlížet nebudu.

A komentář po dohrání hodím. Jsem v 90 hodině hry.
@Drolin (01.07.2018 17:10): tak me se moc nelibila ani ctyrka, takze me se neptej :)
Ale obecne pokud bych vynechal sebe s tema hrama nic spatne neni, maji vse co by hrac tehle serie mel ocekavat a chtit. Takze tu obcasnou stovku co tomu nekdo da jde v pohode akceptovat. Preci jen stylove, vzhledove a tim jak hra principielne funguje se jedna o neskutecnej narez kterej se jen tak nevidi, ma to proste styl ktery dle meho horko tezko nekdo bude napodobovat ci prekonavat. Jen proste mam u sebe pocit ze to skolne teen zamereni se u me jaksi miji ucinkem. A nedava mi to co by asi melo. Prave proto mam P5 v umyslu zkusit na nejvyssi obtiznost kde bych aspon musel resit ten system a treba by me pak i to skolni radeni/hrani si na avengery bavilo i vic.
pokud jde o postavy, jsou to dost okoukane archetypy, coz by ani nevadilo kdyby nebyl kazdy z nich rozfazovany jen do urciteho useku hry, a krome hlavniho hrdiny pak uz nemaji zadny vyvoj. Jen slouzi jako kulisa pri rozhovorech u dalsiho clena party co jeste neprisel pribehove na radu.
Ale je pravda ze nakupovani u doktorky Tae je moc pekna vec na kterou muzu koukat porad:) Hehe..ma to svoje dobry chvile ta hra. Ale mozna ze jde jen o moji starobni uchylku a nikomu dalsimu to tak neprijde :)

PS: a taky by se mi libilo kdyby takovahle hra s vysokejma standartama mela kompletni dabing, chapu ze japonci na tohle moc nedaji, ale mohli se prekonat, je to lacineeeee:)

A zadnej komentar, to DH je fakt ,,unikat,, _)
A co je tedy tak špatné, když to působí prakticky stejně jako Persona 4 (jen temnější?).
Tak - po roce odkládání to jdu konečně dohrát. Z toho světa se mi sice nechce, ale nerad bych na něj kvůli tomu zapomněl. :D
@jones1240 (07.11.2017 20:57): Jo, ja si tam nebyl schopen krome kocky a doktorky Tae (nejspis za to prehozeni nohou kdyz se leze k ni do obchodu, hehe) poradne nikoho oblibit. Ale neprisli mi tak spatni, spis jsem podobny archetypy videl uz 100x takze me moc nicim neprakvapily. A jinak souhlas taky urcite nejdriv dokoncim Cold Steel 2 a budu vyhlizet trojku:)
Já jsem taky kdesi.. v polovině. Asi. Ale baví mě to naopak hodně. Jedná se o jedinou hru, kterou nehraju jen proto, že vím, že to zřejmě podruhé hrát nebudu. A nechci se s tím světem ještě loučit.

Ale hrát x her na podobném principu asi není to pravé ořechové.
prvni !! :)
nejlepsi rpg vsech dob ktere me v polovine prestalo bavit. Ale ja to tak u Person mivam vzdycky:)
Dam tomu v budoucnu jeste jednu sanci, na vysokou obtiznost, pac na tu normalni jsem u souboju usinal. Vlastne ani nemuzu rict ze by me to nebavilo ale spis me to unavilo.
PS: a virtulanich 10% k hodnoceni za Monu/Morganu :)