Penumbra

akce > stealth akce
freeware
2006 PC
Frictional Games
Penumbra je originální hororová first-person adventura od nezávislého švédského studia. Je postavena hlavně na různých fyzikálních hádankách, které umožňuje autory vlastnoručně vytvořený engine. Původně byla hra určena jako tech-demo do jisté soutěže, ve které z nějakého záhadného důvodu neuspěla a později tedy byla vydána jako freeware. Po velice kladných ohlasech a vlně podpory od fanoušků začali autoři pracovat na komerční, kompletně přepracované verzi této hry, která byla v roce 2007/2008 vydána ve třech epizodách.

Hlavním hrdinou příběhu je angličan Phil, který jednoho dne dostane dopis od svého údajně mrtvého otce. Vydává se tedy po jeho stopách do zamrzlého Grónska a dostává se tak do obrovského důlního komplexu.

Jak autoři sami uvádějí, jedná se spíše o "technologické demo", čili většina z mého hodnocení jde na vrub právě grafickému a zvukovému zpracování, kteréžto je na freeware poměry nebývale povedené.
Atmosféra je samozřejmě také velice slušná, byť některé lokace působí poněkud chudě a odfláknutě.

Hra samotná je poměrně krátká a bohužel neukončená, nicméně i během té krátké doby si trošku provětráte mozkové závity, i když většina "hádanek" je zpravidla jednoduchých.

Nu celkově je Penumbra vlastně docela dobrá a na nějakou tu chvíli zabaví, takže pokud se i vám toto "technologické demo" líbí, pak vřele doporučuji zahrát si komerční verzi hry, která už plně rozvinula všechny (zde ještě nedodělané) prvky.

Pro: Technické zpracování, Atmosféra

Proti: Krátké, Neukončené