Penumbra

2006

freeware

Penumbra je technologické demo, které vytvořili Thomas Grip a Jens Nilsson během společného kurzu pro herní vývojáře. Hra byla umístěna volně ke stažení na internet poté, co neuspěla v soutěži SGA (Swedish Game Awards). Krátce po zveřejnění začala mezi hráči sbírat velmi kladné ohlasy a vyvolala vlnu popularity, jenž předčila všechna očekávání. To vedlo dvojici vývojářů k založení studia Frictional Games a kompletní přepracování tech-dema v plnohodnotnou komerční hru Penumbra: Overture (a následná pokračování).

Původní Penumbra je originální hororová first-person adventura postavena hlavně na fyzikálních hádankách (ty umožňuje autory vlastnoručně vytvořený engine). Hlavním hrdinou příběhu je Angličan Phil, který jednoho dne dostane dopis od svého údajně mrtvého otce. Vydává se tedy po jeho stopách do zamrzlého Grónska a dostává se tak do obrovského důlního komplexu.

Jak autoři sami uvádějí, jedná se spíše o "technologické demo", čili většina z mého hodnocení jde na vrub právě grafickému a zvukovému zpracování, kteréžto je na freeware poměry nebývale povedené.
Atmosféra je samozřejmě také velice slušná, byť některé lokace působí poněkud chudě a odfláknutě.

Hra samotná je poměrně krátká a bohužel neukončená, nicméně i během té krátké doby si trošku provětráte mozkové závity, i když většina "hádanek" je zpravidla jednoduchých.

Nu celkově je Penumbra vlastně docela dobrá a na nějakou tu chvíli zabaví, takže pokud se i vám toto "technologické demo" líbí, pak vřele doporučuji zahrát si komerční verzi hry, která už plně rozvinula všechny (zde ještě nedodělané) prvky.

Pro: Technické zpracování, Atmosféra

Proti: Krátké, Neukončené