Passpartout: The Starving Artist

06.06.2017
30.11.2017

Passpartout: The Starving Artist je simulátor malování od švédských vývojářů Flamebait Games, ve kterém se stanete francouzským malířem. Ocitnete se v pařížské garáži, která bude vaším ateliérem a je jen na vás, zda si prodejem svých obrazů dokážete vydělat na nějaké příhodnější místo pro výstavu. Finance potřebujete nejen na nájem, ale také na vaši druhou největší vášeň - víno a bagety.

Abyste malovali obrazy, které se prodají za co možná nejvíce peněz, je třeba naslouchat kritikům a upravovat vaše díla podle jejich přání. Čím budete úspěšnější, tím více nových pracovních pomůcek si budete moci pořídit. Začínáte s obyčejným štětcem, ale brzy se zpřístupní i sprej nebo plnící pero.

Můj názor na Passpartout se měnil jako jízda na horské dráze. Když jsem na hru narazil (děkuji Drekte), byl jsem nadšen. Možnost jako hladovějící umělec v Paříži malovat a na ulici prodávat svá díla vypadala lákavě. Po zapnutí potěší příjemná hudba. Také grafická stylizace je svěží a zvláště postavičky jsou zajímavé a dobře zapamatovatelné. Začátek je fajn, kreslení jde od ruky. Je zábavné sledovat vkus zákazníků a odhadovat co se bude dobře prodávat. Nástroje se postupně odemykají, ale bohužel jsou pouze tři. Tady mohli autoři více zapracovat. Nemožnost vracet tah zpět se mi zdála realistická a nevadila. Bohužel po nějaké době začala být hra dost stereotypní a prodávaly se jen skoro stejné obrazy. Hru jsem na dlouho odložil a myslel jsem že se k ní už nevrátím. Nakonec mi to nedalo. Po znovu zapnutí jsem během pár minut prošel do druhého aktu a začal se zase bavit. Nuda se dostavila zase ke konci závěrečného třetího aktu. Naštěstí už byl rychle konec. Epilog je docela povedený a jde o hezké rozloučení.

Během postupu jsou životní náklady umělce stále vyšší, ale obtížnost se nemění. Obrazy se totiž prodávají za stále vyšší ceny. Oceňuji jak hra zvládá rozpoznávání různých stylů. Výsledkem je tak originální hra, která bohužel velice rychle omrzí. K dispozici jsou 4 různé konce, ale já se rozhodně spokojím s jediným. Konce jsem dosáhl za 4 hodiny, možná bych ocenil nějaký ukazatel postupu, takhle člověk kreslí a není si jist jak to vlastně jde. Nejsem žádný umělec a jsem rád že hra brala i moje patlaniny, ale mám pocit že s Photoshopem bych se bavil víc.
Passpartout: The Starving Artist je zvláštní hříčka, ve které se vtělíte do chudého malíře a snažíte se prodat díla, které sami namalujete. A protože jsem na malování totální střevo, které je neschopné namalovat čáru rovně a pro které je Bob Ross nedosažitelný bůh, řekl jsem si, že je to hra přímo pro mě!

A ono je to popravdě docela primitivní i pro člověka jako já. Ve hře je totiž možné uspět s určitými styly, takže abstraktní expresionismus byla jasná volba. Důležité je zavděčit se potencionálním zákazníkům, ale každý má rád určitý styl i barvy, navíc je dobré malbu neuspěchat. Chvilku tedy trvá, než člověk přijde na to, co se může určité skupině lidí líbit a podle toho se specializovat.

Hra sama rozezná jakým stylem hráč maluje, a podle toho ho pak posílá do dalších aktů, jsou zde tedy až čtyři různé zakončení. Během hraní se hráč dostane postupně ke třem nástrojům na malování, což je popravdě dost málo. Více by mohlo být i barev.

Herní doba je dost krátká, dohráno zhruba za tři hodiny. Hra tedy nestihne vyloženě nudit, ale i tak má své zdlouhavé momenty. Je to prakticky jen o malování, ale tak nějak si nedokážu představit, že by delší dobu bavila i člověka, který malovat umí.

Grafika i hudba ke hře sedí, atmosféra je celkově příjemná, je zde prostor i pro vtip a satiru.

Passpartout: The Starving Artist je ve výsledku vcelku průměrná hříčka, která však na kratší dobu, což vlastně svojí délkou hra splňuje, dokáže zabavit.
Když se občas dívám na moderní umění, říkám si: "Sakra, i když vůbec kreslit neumím, tohle bych dokázal taky!", proto mě možnost vyzkoušet si to jako Passpartout ve The Starving Artist hned zaujala a mám pro vás i připraveno hned několik ukázek svých děl!

Začátky byli docela krkolomné, do ruky dostanete jenom štětec a paletu barev. Později sice dostanete sprej (který mi byl naprosto k ničemu, protože z něj nic pořádného udělat nejde) a nakonec i stabilní pero, s kterým dokážete konečně udělat plynulé čáry. No ale i tak má i stupidní malování 20x více možností, tady si nemůžete ani vrátit tah, pokud něco zkazíte!!!

Navzdory limitací se mi však brzy podařilo kreslit zajímavé abstraktní obrazy (můj nejoblíbenější prodaný za 1000 euro, a asi druhý nejoblíbenější), s tímhle se mi podařilo se zadostiučiněním projít do druhého aktu.

Jenže pak se moje tvorba přestala líbit algoritmům pro porovnání kvality a já musel svůj styl výrazně změnit. Abych se dokázal prodávat dál a zalíbit se expresionistům, začal jsem kreslit čmáranice jako takhle. Tady mě to už přestávalo bavit – muset místo toho co chci sám kreslit, kreslit něco jen abych se zalíbil algoritmům.

Přes to jsem nakonec dokázal udělat kompromis a začal kreslit způsobem, který se zčásti líbilo mě i algoritmům (např. tohle). I tak pro mě byl konec spíše jen spása, že už to mám konečně za sebou.

Ačkoli toho všehovšudy hra moc nenabízí, vidím zde mnoho nenaplněného potencionálu. Hra očividně nemá někomu, kdo skutečně umí malovat co nabídnout. Vyžijí se tu spíše jen obyčejní lidé, co si to jen chtějí zkusit. Proto by mi přišlo mnohem víc příhodné, kdyby měla hra nějaké tutoriály, jak začít kresli. To by se tak z ní i člověk něco naučil, takhle je to bohužel jen plátno na vyblbnutí, než vás to přestane bavit.
Jste chudý student uprostřed krásné Paříže. Nemáte peníze na nájem a plesnivý chleba z popelnice už také není dvakrát levný. Co vám jiného zbývá? Přestěhujte se do garáže, za poslední peníze si kupte štětec a plátno a začněte si vydělávat jako pouliční umělec! A nebo si také můžete založit instagram nebo youtube kanál a označit se za influencera...

Passpartout je taková poklidná, příjemná hra. Já jsem vždy u ní dokázal relaxovat. Z velké části za to může poklidná, příjemná hudba, která dokresluje už tak příjemnou a poklidnou atmosféru... To už asi trochu přeháním. V kostce hrajete za umělce, který maluje. Pokud jste někdy maloval v malování, tak princip hry už máte v malíčku.
Máte zde normální štětec, poté sprej a nakonec druhý štětec, se kterým můžete dělat lepší tahy. Jediné co mi zde chybí je tlačítko 'zpět'. No a když něco namalujete, tak své obrazy následně prodáváte určitým skupinám lidí. Příběh poté postupuje dále, podle toho, na kterou skupinu zákazníků se zaměříte. Hra má tedy i více zakončení. Celková doba hraní se točí okolo čtyř až pěti hodin, což mi přijde vůči tomuto druhu hry adekvátní.

Ve výsledku považuji hru Passpartout: The Starving Artist za povedenou ptákovinu, která rozhodně na nějakou dobu pobaví.

Pro: Hudba, grafika, své obrazy můžete prodat G.R.R.Martinovi

Proti: Žádné tlačítko 'zpět', když něco pokazím!!!

Moje zkušenosti s Passpartout jsou velice pozitivní. Streamoval jsem tuhle malou hříčku pro několik diváků a s pomocí tabletu (s myší bych se asi zbláznil) jsem se snažil kreslit obrázky, které mi diváci posílali. Často mi posílali své fotky, fotky jejich kamarádů, jejich mazlíčků atp. a nejzábavnější na tom všem bylo sledovat to, jak mi to vůbec nejde :))

Ve hře je totiž hodně limitovaný počet barev i nástrojů. O to větší výzvou poté je, když se snažíte namalovat něco realisticky. Většinou to totiž dopadne jako nepovedená karikatura. Ale o to v této hře (alespoň pro mě) šlo - pobavit se a neřešit moc výslednou kresbu. Kupodivu se malůvky prodávaly dobře a během pár hodin bylo dohráno.

Pokud by to hrál někdo solo a ještě s myší, tak chápu, že herní zážitek značně upadá. Passpartout nemá příliš prvků čím oslovit na delší dobu. Mění se zde akorát prostředí, nakupující a občas přibude nějaký nástroj navíc. Pokud to ovšem pojmete např. jako coop hru s vaší drahou polovičkou, tak se u toho můžete značně pobavit.