Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Parasite Eve

09.09.1998
15.03.2011
28.08.2012
80
9 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Parasite Eve je akčná sci-fi hororová hra z výraznými RPG prvkami, ktorá vyšla v roku 1998 exkluzívne iba pre platformu PlayStation. Hra je inšpirovaná rovnomenným románom, ktorý napísal v roku 1995 Hideaki Sena.

Hlavnou hrdinkou je newyorská policajtka Aya Brea, ktorá sa počas šiestych dní pokúša zastaviť záhadnú Eve. Tá plánuje zničiť ľudskú rasu spontánnym spaľovaním ľudí. Hra sa odohráva prevažne na Manhattane v období Vianoc. Práve na Štedrý deň policajtka Aya Brea prichádza pred Carnegie Hall, kde sa má odohrať vianočný koncert. V samotnej sále sa však desiatky ľudí spontánne samovznietia a nastáva panika. Len speváčka na pódiu pokojne sleduje toto dielo skazy a dokonca ho sprevádza mrazivo krásnym spevom...

Hlavná postava získava skúsenosti, postupuje na nové úrovne a učí sa nové schopnosti. Zároveň posilňuje svoje vrodené atribúty. V hre sa vylepšujú aj zbrane, napríklad sa dá zvýšiť ich sila, či počet nábojov v zásobníku. Parasite Eve používa unikátny bojový systém, ktorý funguje na princípe takzvaného ATB známeho zo série Final Fantasy. Tentokrát však môžete vykonať nejakú akciu, až keď sa vám naplní časová stupnica. Až potom je možné zaútočiť, použiť predmet z inventára či zoslať nejakú zvláštnu schopnosť. Systém zvláštnych schopností využíva takzvanú PE energiu, čo znamená, že ste nútení byť stále v pohybe a vyhýbať sa útokom dotieravých nepriateľov.

Neskôr, po úspechu pôvodnej hry, nasledovali aj dva pokračovania: Parasite Eve II z roku 1999 a The 3rd Birthday určený na PlayStation Portable z roku 2010. V roku 2010 bola pôvodná hra znovu uvedená na trh v sieti PlayStation Network.


Poslední diskuzní příspěvek

@jvempire (21.01.2024 13:27): Nehrál, po tom vyčerpávajícím finále se mi v tom už nechtělo trávit čas. Já tyhle věci vynechávám většinou. Ten souboják je jinak fajn, taky mi to přišlo lepší než klasické tahy. Ale v moderní hře by nebyl moc potřeba už imo.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS1 95
Máte rádi Resident Evil? A co Final Fatasy? Pokud jste odpověděli ano, je Parasite Eve hra pro vás. A pokud ne, stejně jí dejte šanci. Jde o jeden z nejlepších titulů pro první PlayStation. Tady se povedlo téměř vše. Příběh se odehraje během několika vánočních dní a začne v opeře. Během vystoupení dojde k nečekané události a zdá se, že za vše může hlavní hvězda. Vy, jako v publiku přítomná policistka a zároveň svědek, se pustíte do vyšetřování. Příběh se postupně rozplétá, prohlubuje a bez problémů udrží až do konce hry, dokonce jsem díky hře rozečetl i knihu o mitochondriích. Většina děje je vyprávěna v samostatných animacích, které jsou moc pěkně udělané a kouká se na ně dobře i dnes. Engine vychází z Final Fantasy VII, to znamená stále dobře působící před-renderovaná pozadí, ale kostrbatější postavy. Ty zde přece jen působí o něco lépe, což je asi dáno větším měřítkem.

Samotná hratelnost se povedla skvěle. Většinu času se pohybujete v rámci lokace, řešíte jak odemknout další postup, hledáte klíče, mluvíte s postavami a objevujete skrytá zákoutí. Postupně se vám zpřístupňuje více lokací na mapě města, ale příběh vždy naznačí kudy je vhodné pokračovat. Vyplatí se ale prozkoumat co nejvíce. Hlavní hrdinka se zlepšuje postupným levelováním. Část atributů se zvyšuje automaticky, získáváte nové schopnosti a pak volné body. Ty lze využít jak na zlepšení postavy tak vybavení. Výzbroje a výstroje je ve hře velké množství, lze ji různě vylepšovat a některé bonusy i přenášet. Možností je tady dostatek.

Souboje jsou částečně náhodné a částečně pevně dané. Vždy když narazíte na nepřítele se obraz trošku posune, ale jinak grafika zůstane. Hrdinka se může volně hýbat po obrazovce a unikat tak nepřátelům, až po naplnění ukazatele je na tahu. Lze použít zbraň nebo speciální schopnost, případně předmět z inventáře. K tempu hry se podobný systém krásně hodí a je škoda, že není využit ve více hrách. Po velmi našlapaném závěru hra nabídne pokračování v režimu EX. Začínáte se svým vybavením a potkáváte těžší nepřátele. To z počátku není moc znát, máte přece jen už dobrou výbavu, ale později se to projeví až až. Díky tomu se Aya rychleji vyleveluje. Hlavní novinkou je nová lokace Chrysler Building. Jde o sedmdesáti patrový dungeon na jehož konci čeká další boss a jiný závěr. Trochu váhám zda jeho hraní doporučit. Závěr je sice fajn, ale jednotlivá patra jsou naprosto generická, až na nepřátele a výbavu. Díky zábavnému soubojovému systému to ze začátku šlo, ale tak kolem 40 patra jsem se začal do hraní už trochu nutit. Ale po takové době by už byla škoda hru nedokončit.

Pro PlayStation 1 verzi existuje i povedená čeština. Nezmínil jsem ještě hudbu, která je také skvělá. Hra zkrátka přináší zajímavý příběh, excelentní hratelnost a stále slušné technické provedení. Parasite Eve zkrátka jednoznačně doporučuji.
+26