Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Obsidian

70
2 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 3D adventura *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
10.01.1997 PC
Vývojáři:
Rocket Science Games
Obsidian je 3D adventura, svým obsahem a zpracováním velice podobná titulům jako The 7th Guest nebo spíše Myst.

Děj se odehrává v roce 2066, Země je ve velmi špatném stavu a hráč se dostává do role Liliah - členky vědeckého týmu, který chce tento stav napravit. V honbě za záchranou Země se Liliah dostane do surrealistického světa Obsidian, který je rozdělen na čtyři království, nesoucí jména podle postav, které se v nich vyskytují. První z nich je Úřad - obrovská krychle rozdělená na šest částí. Každá z nich odpovídá jedné straně krychle a tak se stane, že pravá stěna jedné místnosti je podlahou místnosti jiné. Přijít na to, jak se po Úřadě pohybovat, dá chvilku zabrat. Další království je Abraxas, což je vlastně jedna obrovská tovární hala s velikým mechanickým pavoukem, kterého je potřeba zprovoznit. Třetí království je Bismut - jedno obrovské smetiště, kde se setkáte s průvodcem, který vám pomůže celý Obsidian pochopit. Poslední království je Conductor, kde budete muset rozluštit poslední záhadu Obsidianu a přemoci vševědoucího Conductora.

Celá hra je vlastně o řešení nejrůznějších typů puzzlů, které se zde vyskytují opravdu v obrovské míře a dohrání není otázkou několika dní. Grafické zpracování je na vysoké úrovni a rozsáhlostí se hra řadí mezi ty větší, za což hovoří i počet 5 CD. Atmosféru jednotlivých částí hry také pomáhá dokreslovat hudba.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Nevšední a značně surrealistický výlet do světa, kde jsou na monitoru zobrazena výjevy jako záplava úst osob, kde neplatí gravitační zákony či jen...no, stačí se podívat na propagační reklamu. Zkrátka nic pro toho, kdo od počítačové hry očekává časem standardizovanou zábavu, od které ví co čekat. Obsidian bohužel právě z tohoto důvodu zapadl, ač jde jistě o jednu z těch lepších adventur viděných z vlastního pohledu.

Nejdříve, co se zaškatulkování týče, máte co dočinění s klasickou adventurou z druhé poloviny devadesátých let, která měla poměrně velký rozpočet. Nechybí zde digitalizovaní herci, na svoji dobu nádherná grafika kombinovaná s reálným prostředím a také celá řada detailů usnadňující hlubší pochopení zdejšího universa. To vše samozřejmě na pěti CD-ROMech. Nepřekvapí ani to, že instalace se vyžádá starší kodeky, změnu rozlišení a bitové hloubky. Poté ale vše korektně pod XP funguje, a vyložené úsilí rozhodně stojí, za tento krátký, ale o to zajímavější herní zážitek.

U adventur je nejdůležitější příběh, ale ten je zde upozaděn, a důraz je tak kladen na audiovizuální originálnost a multimediální zážitek. Nastíním jen, že po rychlém začátek hry si určitá část Obsidianu bere inspiraci ve filmu Brazil. Důležitým prvkem jsou i hádanky, a zde asi bude největší kámen úrazu pro většinu hráčů, jelikož Obsidian takřka nic nevysvětlí, jen klade otázky a po malých částech i pár indícií. Dále jak už je zvykem chybí titulky a bez rozšířenější znalosti angličtiny se příliš daleko také nedostanete. Kvalitní hra se ale pozná tak, že po jejím rozehrání ji chcete dokončit, a vidět, jak vše skončí. Stejný případ je i zde, a je radost prokousávat se dále (například ve stejném měsíci vydaný Drowned God: Conspiracy of the Ages to měl bohužel naopak).

Přes nesporné kvality ale tvůrci z Rocket Science za nedlouho po vydaní zanikli. A Obsidian tak byl rychle zapomenut, ale řadou hráčů adventur je originální Obsidian stále považován za to nejlepší z adventur z vlastního pohledu vedle her jako The Last Express, Of Light and Darkness nebo Morpheus. Dnes je třeba ovšem počítat s tím, že Obsidian nikde nevyšel a na modernějších systémech také neběží korektně, a tedy už jeho plynulé spuštění je puzzle samo o sobě. O to spíše ale nechá na hráči pozitivní dojem.

Pro: originální, grafické zpracování, hratelnost, některé puzzly, dabing a zvuky

Proti: menší rozsah, některé puzzly (ty postřehové), nevýrazná hudba

+20