The 7th Guest

Trilobyte •  Trilobyte Games (iOS)
01.04.1993
01.10.1993
15.12.2010

The 7th Guest se odehrává ve starém opuštěném sídle Henryho Staufa, výrobce dětských hraček. Henry Stauf vyrobil panenku, se kterou měl obrovský prodejní úspěch. Po čase se však děti vlastnící tuto panenku nakazily smrtelným virem. Po těchto tragických událostech se Henry uzavřel ve svém sídle a izoloval se od okolního světa. Jednoho dne dostalo pozvánku do Staufova sídla šest lidí, kteří byli vyzváni, aby zde strávili noc hraním hry, jež výherci přinese výhru v podobě splnění nejtajnější touhy. Hlavní hrdina se ocitá v roli sedmého hosta, Ega, který v domě sleduje zbylých šest hostů při párty. Vzhledem k tomu, že párty je již minulostí, jsou ostatní hosté zpodobněni svými duchy. Vaším úkolem je, v roli Ega, rozluštit záhadné zmizení všech hostů a stejně tak zmizení Henryho Staufa. Nezbývá vám nic jiného, než projít celé sídlo a vyřešit všechny hádanky a rébusy.

Ve starém Staufově sídle se pohybujete po předem nadefinovaných trasách, postupně překonáváte různé složité rébusy a hádanky, jejichž vyřešení je nutné pro odhalení další části příběhu. Prostředí starého domu je vytvořeno v renderované grafice a příběh je prezentován formou hraných video sekvencí.

Na The 7th Guest navázala společnost Trilobyte hrou The 11th Hour.

The 7th Guest není adventura, ale "interaktivní drama". Přes nespočet filmových sekvencí (před i po každém, nebo skoro každém) puzzlu nejde ani o interaktivní film (což byla má hlavní motivace hru hrát). Herci přehrávají až běda, v čele s hercem ztělesňujícím antagonistu Staufa, který po většinu doby nemá žádné dialogy a hraje s nasazením, se kterým by se neztratil ve filmu němém. Oproti tomu vás při řešení hádanek co chvíli obtěžuje Staufův hlas (jiný dabér).

The 7th Guest má něco na způsob příběhu, nicméně k tomu, abyste si všechny sekvence vychutnali, nesmíte jednotlivá puzzle přeskakovat - to sice jde za pomoci knihy v knihovně, nicméně cesta ke knize je často dlouhá, prodlužovaná k nesnesení neskutečně otravnými a PO-MA-LÝ-MI animovanými přechody, nemluvě o tom, že ji vždy musíte absolvovat třikrát, než se puzzle označí za splněné. A že je bohužel co přeskakovat - jedno puzzle (skládačka domu) se v mnoha případech vygeneruje tak, že dokončit je není možné, díky za restartovací tlačítko. V jiném případě je to jakási hra (mikroskop), kterou jsem nebyl schopen vyhrát. A nebo piano - i když je melodie, kterou musíte notu po notě zahrát, celkem dlouhá, pořád se to ještě dá - pokud ovšem nekliknete mimo aktivní část klaviatury, což vede k opuštění puzzlu a ke ztrátě veškerého postupu v něm. Také nepotěší, že pokud překonáte grate puzzle ve sklepě a uložíte si hru před průchodem bludištěm, musíte grate puzzle udělat znovu. A pak bludiště... načež následuje ještě puzzle v kryptě, kde jsem už ukládat neměl odvahu, protože to bludiště resp. pohyb v něm je neskutečně blbě řešen(o).

Napadá mě snad jen jediné pozitivum, a to poměrně zábavnou formou vyvedené závěrečné titulky...