Absoultní špička ve světě adventur. Při hraní hry jsem nebyl schopen dýchat, byl jsem uchvácen úžasnou atmosférou a unesen působivou hudbou. Jakmile jsem hru zpustil, byl jsem přímo nadšen z perfektního českého dabingu a grafického zpracování. Praha a další lokace jsou nádherné, podkresluje je opravdu hutná atmosféra a silná hudební stránka hry. Příběh je zajímavý a mě vtáhl do hry téměř okamžitě.

Velmi mě potěšila část v podzemí, ve které byla temná atmosféra opravdu na místě a já měl divný pocit prakticky po celou dobu hraní. Grafické zpracování je nádherné - postavy sice mírně zklamou, ale okolí a další drobnosti za jedničku.

NIBIRU je úžasná hra a jedna z nejlepších adventur, co jsem kdy hrál. Nabízí snad vše, co se od správné adventury dá očekávat - nebýt té nělogičnosti a nevkusnému konci, bylo by mé hodnocení úplné - další srdeční záležitost.

Pro: Grafika, atmosféra, dabing, příběh ...

Proti: Konec, nelogičnost ...

Po výbornom atmosferickom Poslovi Smrti som do tejto hry vložil celkom silné očakávania. To čo na mňa ale nakoniec čakalo, bolo dosť tvrdé sklamanie. Už po úvodných pár minútach sa mi to nezdalo, dabing bol akýsi podivne toporný (nie, že by ho mal Posel Smrti výborný, ale istú úroveň mal), lokácie pôsobili dojmom akýchsi "outtakeov" z Posla Smrti a príbeh bol akýsi nemastný neslaný. Ale naivne som si povedal, že však to sa ešte rozbehne.

Nerozbehne. Táto hra nie je rutinná. Je to facka hráčom príbehových adventúr. Výsmech povolaniu scenáristu. Majstrovstvá sveta v nude a absurdnej trápnosti. Mysteriózny príbeh o byrokracii na českých pamiatkárskych úradoch? O delúzne aktívnej českej armáde? Simulátor rozmaznaných francúzskych bezdomovkýň? (Nikdy som si nepomyslel, že slová "rozmaznaný" a "bezdomovkyňa" použijem v jednej vete). Mexická telenovela o tom, ako riešiť svoje súkromné záležitosti s absolútne toporne a čudne hovoriacim a vyzerajúcim cudzincom pri prvom stretnutí?

Hráč 90% herného času rieši absurdné a banálne problémy, len aby získal povolenie/možnosť niekam ísť a prehodiť jednu dve vety, ktorého nechajú riešiť ďalší problém pražského bezdomovca alebo akéhosi mexického ožrana. Proste domáci low-life je najkritickejšou zložkou akejkoľvek archeologickej výpravy aneb ako napísať scenár bez najatia scenáristu rýchlo a ľahko. Aspoň, že tie logické hádanky v závere hry neboli tak strašné.

Technické spracovanie nie je úplne strašné, je len trochu strašné. V rámci žánru pomerne únosné, i keď tie pohyby postavy... Prostredia sú celkom malebné, interiery síce dosť na jedno brdo a opozerané/zrecyklované z Posla Smrti, ale aspoň to Mexiko vyzerá celkom k svetu. Čo sa týka dabingu... "Jmenuji se Martin Holan a spolu se svými kolegy vám ukážu jak se dělá ukázkový afektovaný voice-overacting!"
A záver hry? To je posledná facka a výsmech hráčom, ktorý sa rozhodli nevyhodiť hru z okna, kým sa ešte dalo. Najprv som len šokovane civel, potom sa mi ústa roztiahli do úsmevu a musel som sa smiať, jednoducho musel. Inak sa nedalo.

Pro: hádanky - najmä tie pri konci, je naivné dúfať, že v budúcnosti si tí vývojári nejakého scenáristu zoženú?

Proti: "hoši kdepak je scénář?" "naco sakra scénář?! nejseš ty nejakej moc náročnej?", postavy, príbeh, ending, dabing, viz. komentár

S porovnáním se všemi adventurami, co jsem kdy hrála, je to celkem průměrná hra. S porovnáním s dalším dítkem od Future Games Poslem Smrti, je to pro mě, co se týše děje, naprostý propadák. Příběh je u mě u her samozřejmě nejdůležitější. U tohodle jsem pořád měla pocit, že tam skoro o nic nejde. Já nevim, třeba jsem to moc nepochopila. Netuším. A navíc se to hrozně táhlo. Na začátku hry jsem si říkala: "Fajn, je to stále jen začátek." V pruběhu: "Fajn, je to zatím velká nuda, ale konečné rozzuzlení to určitě vyrovná." Pořád čekala a čekala a ono nic no, takže musím bohužel říct, že jsem se po většinu hry nudila.
Dále co se týká prostředí,tak to se mi líbí moc, navíc je tak pěkně a realisticky doplněno zvuky, že máte pocit, jako byste byli přímo tam. Pro mě asi jediné plus.

Pro: Prostředí

Proti: Příběh

Po úvodní nudě nastává orgasmus nádherné atmosféry a děje. Hra, do které je možné se beze studu ponořit a vynořit se až po dohrání, vyděšen, se sebevražednými sklony, ale šťastný.
-5 +7 −12
Tato hra mě zaujala a bavyla příběh byl velice dobrý vývojáři si na tom určitě dali záležet a udělali co nejvíc mohli a udělali s toho jednu z nejlepších adventur na světě.Bylo tam poměrně hodněhádanek a mělo to dobrou grafiku.Bylo to docela dlouhé a to se mi na tom líbylo.Ale jako u všeho háček se tam našel.Někdy tam byly hodně dlouhé rozhovory a zabýrali docela hodně času.Ale zase náké hádanky byly až moc těšké a to mi na tom trochu vadil.

Pro: grafika,příběh,hratelnost,středně dlouhé,lehké hádanky

Proti: dlouhé rozhovory,těžké hádanky

-15 +4 −19