NHL 2001

EA Canada •  Page 44 Studios (PS1)
26.09.2000
25.10.2000

Již druhý hokej série NHL v české lokalizaci s komentářem Petra Vichnara, který se tentokrát rozšířil na úvod každé třetiny, kdy předává slovo anglicky mluvícím komentátorům Jimu Hughsonovi a Billovi Clementovi.

Po herní stránce byla značně vylepšena AI (umělá inteligence). Je zde rozsáhlá možnost jejího konfigurováni, kde si můžete nastavit všechno od zrychlení a agrese hráčů až po pružnost puku. Podle toho jak jsou hráči dobří v obraně a ve střelbě, jsou označeni pomocí malých ikonek hokejky a kladívka na střelce a rváče. Další novinkou je tzv. morálka, která zvyšuje štěstí týmu, získáte ji tím, že dobře hrajete (přihráváte, střílíte, přecházíte do breaku atd.) a ztratíte, když se vám nedaří.

Samozřejmě jako vždy se zvýšil počet polygonů na hráče a množství jejich animací, hlavně během přerušení hry. Jsou obsaženy staré známe módy jako sezóna, kariéra, playoff, rozstřely, turnaje a multiplayer až pro osm hráčů. Nově máte možnost vytvořit si dva vlastní týmy pomocí přednastavených dresů a importování loga.

@Yarwen (komentář): Jak ja se toho tehdy nahral, stahoval si aktualnI dresy, areny a masky golmanu a xichty nebo fotky. Upravoval statistky,pac puvodni byly mnohdy pritazeny za vlasy. Nebyl problem porazet komp I na hard, ale hrac potreboval v tymu alespon jednoho hrace s shooting nad 90 a symbolem hokejky,ktery golmana bud propalil,nebo alespon sestrelil na zem a dojizdejici hrac daval do prazdny. Najezdy tady byly narozdil od 2000 k nicemu. Byla to proste arkada :)

Tahle hra představuje můj vrchol sportovního virtuálního života. Už se jí asi žádná jiná nepřiblíží. V době když vyšla, se EA Sports chlubili, jak moc se to podobá realitě. Namlsán z PlayStationa jsem se bál ovládání. Speciálně proto jsem si koupil nový gamepad. Nelituji.

Musím říct, že hra má snad nejhezčí a nejpřehlednější menu z celé série (co jsem tedy poznal). K tomu je menu podpořeno chytlavou hudbou, takže vytvářet soupisky byla jedna báseň. Ve hře zjistíte, že ve výkonnosti hráčů tehdy nechali propastný rozdíl. Hráči jsou rozděleni do několika kategorií. Hráč s hokejkou (extrémně tvrdá střela), hráč s terčíkem (přesná střela), hráč s kladívkem (prase). Ty ostatní hráči, co nemají nic, jsou dobří na sprasení. A tady začíná ta největší sranda.

Realita hodně rychle vezme za své, když natáhnete střelu hráčem s hokejkou. Ten vystřelí tak prudce, že to gólmana povalí na záda a odražený puk může nějaký šmudla dorazit. Nebo když si vezmete Jágra (mimochodem, Jágr má k hokejce i štítek), speciálním pohybem prokličkujete celé hřiště, i když po vás skáčou kladiváři a příklepem od modré vymetete víko. Bránit stačí tak, že si do obrany narvete samé kladiváře (vykonnostně můžou stát za prd, ale hlavně, že mají kladivo), počkáte si na útočníka, zmáčknete speciální pohyb, obránce vyskočí a s napřaženou hokejkou útočník dostane takový úder, že hodí dvě salta dozadu na led. Rozhodčí neviděl (ani při zvýšeném nastavení vylučování) a jede se dál. Zní to absurdně, ale je to neskutečný pocit. Na obtížnost all stars se to ještě prohloubí. Prostě maso.

Největší výzva ovšem je, vyhrát na nejtěžší obtížnost stanlye cup, třeba s tehdy debutující Minesotou (jediný hokejka Geof Sanderson s nepřesnou střelou). Nebo mistrovství světa s Itálií (zkuste porazit tým kanady superborců). Ale ta největší výzva je multiplayer. Ten je prostě bezkonkurenční.

Jsem rád, že se tvůrci vykašlali na realitu. Už jenom kvůli tomuhle si pamatuji většinu hráčů a sleduji jestli pořád hrají. Další díl poskočil mílovými skoky dopředu, ale mě už to tak nikdy nechytlo. Mimochodem, v módu kariéra je zajímavé si zkusit, kdo bude ještě hrát v roce 2010.

Pro: nerealita přináší zábavu, multiplayer, dá se prasit i po přerušení hry

Proti: s týmem Kanady je to moc lehké

NHL 2001 přišlo se systémem převahy, kdy pokud se vám dařilo, pohyb vašich hráčů byl rychlejší a obratnější a naopak. Pakliže byl v tlaku soupeř, těžko se z toho dostávalo - nejlépe přerušením hry, během které převaha trochu vyprchala. Tak jako tak hlavní problém hry je řešení vyšší obtížnosti - lehká obtížnost byla tak triviální, že hráče nebavilo každý zápas vyhrávat 10:0, střední byla tak akorát, ale neskutečně frustrující - soupeřův brankář byl neprůstřelný. Pokud přestřílíte počítač 50:3 a prohrajete 1:2, přičemž poslední gól byl vystřelen ze soupeřova obranného pásma, plachtil několik sekund do lapačky mého brankáře, který s ní na poslední chvíli uhnul, je to na vymazání hry z disku. Přesto jsem se hrou strávil dlouhé chvíle, hlavně díky tomu, že jsem si sehnal patch s českou extraligou a první ligou, kdy jsem za Vítkovice odehrál řadu sezón. I tak si však hra nadprůměrné hodnocení nezaslouží, za mě 46%.

Pro: systém převahy

Proti: neprůstřelný počítačový brankář

No pro mě spíše lehce nadprůměrný díl série. Jen našperkovaná dvoutisícovka včetně neduhů z posledního dílu. Na easy moc lehké, na střední téměř nemožné dát gól nijak jinak, něž s tvrdým střelcem posadit gólmana a dorazit do brány.