NBA 2K13

02.10.2012
30.10.2012
18.11.2012

Je tu další rok a s ním je tu nový díl basketbalového simulátoru NBA 2K13. Výkonným producentem se exkluzivně stal, pro tento nový ročník, americký rapper Jay-Z.

Ve hře si můžete zahrát za všechny týmy ze sezóny NBA 2012, ale jako bonus bude k dispozici i tým Dream Team z roku 1992. Můžete tedy hrát za hvězdy jako je Michael Jordan, Magic Johnson či Karl Malone.

K dispozici je mód My Player, kde si vytvoříte vlastního hráče a provedete ho celou sezónou. Dále naleznete mód My Team, kde si zase vytvoříte vlastní tým a budete bojovat o vítězství. A samozřejmě zůstávají klasické módy jako exhibice či sezóna.

První velkou novinkou je vylepšená umělá inteligence, vaši spoluhráči s vámi lépe spolupracují a naopak protihráči lépe brání. Další novinkou je prvek, který se nazývá individual skills, to znamená že každý z hráčů bude zaměřen na své vlastní schopnosti. Celkem jich je 31 a každý hráč jich může mít maximálně pět, ale nějací nemusí mít ani jednu. Dovednosti představují hráče takového jaký je a to může mít vliv na dění na hřišti.

Grafika prošla několika vylepšeními. Například byl vylepšen interval mezi vstřeleným košem a oslavami diváků. Dále bylo vylepšeno postranní dění, trenér běhá po střídačce, roztleskávačky roztleskávají. Utkání je komentováno a do hry byli přidáni i reportéři, kteří vám podsunou i nějakou tu zajímavost. Celkově toto vše má dávat dojem pravého televizního přenosu NBA.

Součástí hry je také soundtrack, ve kterém nebude chybět pár songů od Jay-Ze. Zazní také písničky od Daft Punku či Coldplay.

Dlouho jsem se sám sebe ptal "který sportovní simulátor je na tuto generaci hardware nejlepší?" Hrál jsem mnoho simulátorů od FIFA, F1, Top Spin 4, Fight Night Round 4 na Xbox360. Krom poslední jmenované mě žádná z nich nezaujala a já si říkal "Má mě vůbec co držet u tohoto žánru?"

Náhle, čistě náhodou narazím na Basketbal od 2K a na PC! To se vskutku nevidí často.
Basketball mám velice rád a to jak po aktivní, tak i po pasivní stránce, ale od tohoto jsem moc neočekával, a ejhle! NBA 2K12 bylo super a já se ptal jestli je vůbec možně hru posunout někam dále. A 2K opět překvapilo a dokázalo že to možné je. Tak především autentičnost je asi jednou z největších předností této hry. At už to jsou naprosto plynulé, dynamické a fyzické animace hráčů, zcela věrohodná fyzika míče, nebo bezkonkurenční televizní komentář. Razantně byl vylepšen systém ovládání a s tím jde v ruku v ruce i již zmíněná vylepšená animace hráčů a kontaktní souboje např. při obraně musíte blokovat opatrně ve správném uhlu a načasování. Totéž platí při útoku, nyní jste daleko pohyblivější a můžete si z obranou slušně pohrát pokud máte šikovné prsty. Taktéž je ale zapotřebí dávat pozor při tahu na koš aby jste nezbouraly protihráče. Byl vylepšen systém přihrávek. Ty teď oproti předešlému ročníku fungují bezchybně a putují přesně kam chcete a jakým stylem chcete což opět napomáhá výrazně dynamice hry.

Dalším velkým plusem je vypiplaný režim kariéry, kde si vytvoříte svého borce, projdete zkušebním předbřeznovým zápasem a pohovoříte s manažery jednotlivých týmů, kteří o vás jeví zájem a následně je vám přiřazeno pořadí v draftu a tým.
Hráče si můžete vylepšovat za zkušenostní body jejich počet je ustanoven na tom, jak jste si v zápase vedly, jak jste plnily příkazy trenéra a také jak jsou s vámi spokojeni spoluhráči. Po zápase následují tiskové konference a podle vašich odpovědí na otázky bude ovlivněna vaše reputace u týmu a fanoušků. Otázky se časem sice opakují, ale i tak je to příjemné zpestření. Krom toho jsou tu rozhovory s Manažerem u něhož si můžete zjednat přestup, nebo si vyžádat vyšší plat či více minut na palubovce.
Zvuková stránka je také velmi dobrá a co se komentáře týče ten je bezchybně skvělý a jednoznačně nejlepší a nejrealističtější jaký kdy ve sportovní hře byl.
Komentátoři přesně a přirozeně reagují na dění na palubovce, vtipkují mezi sebou, probírají výkony hráčů při zápase, nebo sem tak přihodí trochu historie a také reagují na to jak jste odpovídal při tiskové konferenci atd.atd. opravdu málo kdy se komentář začne opakovat a pokud se tak stane ani vám to nepřijde kvůli oné přirozenosti.
Grafika hry je pěkná až na obličeje hráčů ty jsou už zastaralé a místy i dost nevábné, jinak zpracování dresů je pěkné,hráči se potí a dres se deformuje.
Dokud nevyzkoušíte NBA 2K13 bude pro vás fenoménem FIFA, pokud nejste fanoušky NBA tato hra ho z vás udělá a pro fanoušky? MUST HAVE.

Pro: Autentičnost zápasů, animace, fyzika míče, komentátoři, režim kariéry, dobré ovládání i na klávesnici,

Proti: Obličeje hráčů, nedokonalá AI.

Dnes jsem odehrál dvoustý zápas v módu My Career, plus několik zápasu v jiných módech. Tak si myslím, že jsem připraven zhodnotit letošní basket a hlavně porovnat s minulým ročníkem, který byl pro mě průlomový. Dokáže NBA2K13 sesadit NBA2K12 z trůnu basketbalových her?

Poučen minulým dílem, jsem jako první zapnul tutoriál, abych se ujistil, jestli vše zůstalo při starém. Jen základní tlačítka zůstala stejná, jinak zbytek byl překopán. I pravá páčka, která sloužila ke střelbě je teď kontrola míče. Samozřejmě, že všechny pohyby či úkony zůstaly, jen se dělají jinou kombinací tlačítek a pár jich přibylo. Obrovský přínosem do hry je určování clony. V minulém díle clony byly také ale nedaly se ovlivnit, tím pádem jste nevěděli co daný hráč udělá. Jestli po cloně seběhne ke koši nebo bude stát dál v cloně nebo udělá jen krok stranou. Teď jde vše ovlivnit podle to jak dlouho podržíte tlačítko, buď jen klepnete a hráč naznačí clonu nebo trochu podržíte hráč udělá pevnou clonu a nebo podržíte déle hráč udělá clonu po které sbíhá ke koši. Zdá se to jako prkotina ale je to snad nejdůležitější prvek, co mi v minulém díle chyběl.

Na grafice hráčů je znát, že hra je portovaná z konzole, určitě by se počítač uměl poprat s lepší grafikou. Stejná v obou dílech. Alespoň animace pohybu hráčů byla zase o kus vylepšena, což je k neuvěření, že šlo už tak vynikající animaci posunout ještě dál. Chvílemi člověk zapomíná, že je to jen hra!

O soundtrack se postaral Jay-Z a něco takhle otřesného jsem nečekal, aby mi k basketu hrála Rihanna nebo sám tvůrce výběru Jay-Z. Zkrátka děs. Kam se poděl old school z minulého dílu? Ani to nezachrání Duft Pank a jejich Around the world.
Ještě že jsou zde komentátoři! Kteří opět excelují, chrlí statistiky jednu za druhou až člověk žasne na co vše může být statistika, komentují děj na palubovce ptají se reportérky, vtipkují, dokonce se i lehce hádají! Nechci tvrdit, že jsou komentátoři lepší než v NBA 2K12, jen bych řekl, že mají větší dynamiku. Víc prožívají hru a tím pádem vtáhnou hráče do hry.

Bohužel PC verze obsahuje jen pár módu pro hru, oproti konzolové verzi. Kde je například All Star Weekend a další herní módy. (zde je porovnání verze PC a konzole)

Verdikt: Jsem zklamán, jak se 2K popasovalo Pc verzi. Stačilo aby port z konzole byl kompletní a NBA2K12 byl sesazen z trůnu. Takhle se jedná je o malý upgrade pro fanoušky basketu nebo pro lidi kteří nevlastní minulí díl. 90%

Pro: Animace pohybu hráču, komentátoři, zlepšení stavění clon.

Proti: Soundtrack, Pc verze je okradená.