Moscow to Berlin: Red Siege

Roter Sturm: Mockba to Berlin

14.06.2006

Moscow to Berlin je 3D real-time strategie z prostředí druhé světové války, která volně navazuje na sérii úspěšných strategických her D-Day a 1944: Battle of the Bulge a současně je samostatně hratelným datadiskem k Desert Rats vs. Afrika Korps. Zavede nás tentokrát na východní frontu, kde se hráč zúčastní rovné dvacítky bitev. Ty jsou řazeny chronologicky, od operace Barbarossa až po samotné dobytí Berlína. Hráč v nich bojuje střídavě za obě strany, tedy jak za jednotky Wehrmachtu, tak i za Rudou armádu.

Hráč má výhled na bojiště klasicky ze shora, s možností přiblížení nebo oddálení kamery. Z počátku je bojiště zakryté tmou a teprve pohybem svých jednotek hráč bitevní pole postupně odkrývá. K ovládání slouží značné množství vojenské techniky, od samotných pěšáků, přes specialisty, vozidla a transportéry, až po tanky, děla, houfnice a další obrněnou techniku. Tvůrci hry nezapomněli ani na letadla a tak hráč může povolat leteckou podporu, nebo se naopak musí proti náletům letadel bránit. Ve hře najdeme snad všechny známé legendární nebo hojně využívané zbraně druhého světového konfliktu. Jejich účinnost a síla v boji odpovídá co nejvěrněji skutečnosti.

Hra obsahuje také detailní encyklopedii všech bojových jednotek a editor pro tvorbu nových map. Multiplayer se třemi módy hry je až pro 4 hráče.

Som na konci poslednej misie pri obsadení Reichstagu a hra mi vždy padne po obsadení poslednej jeho časti, nevedel by mi niekto poradiť ako to prejsť resp. opraviť ? Mám Vistu 32. Vďaka za prípadné rady.

Hru jsem si koupil jednou v ABC ,doma jsem to nainstaloval posléze spustil a říkal jsem si že to nemusí být tak špatné. Tedy až na nekonečně se opakující hudbu ,která po chvíli poslouchání začne lézt na mozek. Na hře je spousta nedostatků ,dopravní prostředky se v sobě navzájem bugují a celá doprava vůbec je komplikovaná. Grafika jako taková je na první pohled celkem nedospělá například tanky jsou zcela nevýrazné ,nedodělané. Krajina a terén z grafického hlediska celkem jdou. Docela mě však zaujalo jak je možné ,že medici když přijdou konat co je jejich prací a pěchota kterou léčí je na zemi a leží ,ani se k ní neohnou ale stojí od ní 2 metry a šermují rukama jako by kouzlili onen červený kříž nad léčeným. Dále se mi nelíbí ,že když se svou pěchotou zastřelíte nepřítele v zákopu tak se prostě vypaří a už po něm není stopy. Na druhou stranu je tu velké množství dopravních prostředků ,možnost náletů a možnosti zvyšování dohledu ,poškození a jiných věcí. Ale průzkumníci opravdu blikat nemuseli.

Pro: Krajina ,množství dopravních prostředků a druhy pěchoty

Proti: Celková nereálnost zhlediska fyziky ,bugy ,nedetailní ,neostré a pořád se opakující hudba

V prvom rade musím poznamenať, že som hral českú verziu tejto hry. MtB je realtimova stratégia z obdobia 2. svetovej vojny, v hre sI zahráte (ako už názov naznačuje) za ZSSR a Nemecko. Hra narozdiel od konkurentov (Blitzkrieg alebo Codename Panzers Phase) neberie veľmi ohľad na realitu, v hre sa tentokrát musíte sústrediť len na zdravie vašich jednotiek, či už ich opravovať alebo liečiť. Jednotky majú nekonečné množstvo munície a pohonné látky tu taktiež nie sú. MtB je jednoduchá hra, keďže sa nemusíte báť, že váš tank bude zničený jednou ranou a aj taká pechota niečo vydrží. Modely prostredia a jednotiek sú celkom detailné, ale až na najvyšších detailoch, hra taktiež nemá obmedzenia pre vysokérozlíšenia. Ale mapa sa mohla dať odzoomovať trochu viac, keďže takto máte pár jednotiek rozprestrených na celej obrazovke a to už ani nehovorím o Reichstagu. Kampaň je aspoň podľa mňa dobre ladená, na výber sú 4 obtiažnosti, niekomu nemusí sadnúť usporiadanie misií, keďže dochádza k striedaniu misií za Rusov a za Nemcov, teda nie sú tu 2 kampane, ale len 3 kapitoly od napadnutia ZSSR v júni 1941 až po koniec vojny v Európe v máji 1945. Videá sú spracované s historickým červenkastým nádychom. No šokoval ma tutorial, kde namiesto dabingu znie šumenie a štekanie a taktiež titulky idú plynulo za sebou, takže ich ani nestíhate čítať, našťastie kampaň už ide dobre. V kampani je celkovo 20 misií, ktorých hranie bolo zábavné až na posledné 2 misii, ktoré dosť ovplyvnili moje hodnotenie. Prakticky som hru ani nedohral, keďže mi hra na konci poslednej misie padá do Windowsu a to som to skúšal na 2 PC (XP aj Vista), takže neviem, kde je chyba (ale najskôr v hre / českej verzii?). Systém hry je dobrý, hlavne možnosť obsadzovania prázdnych tankov/vozidiel, keďže pechota je samostatne, rôzne druhy pechoty pridávajú vozidlu rôzne bonusy. Využitie pechoty je tak v hre skoro nulové, až na prieskumníkov a občas plameňometčíkov. Tvorcovia zrejme ešte nikdy nepočuli o granátoch, keďže tie v hre hľadať memusíte, takže pechota (okrem raketometčíkov) je proti obrnencom bezbranná, ale oni chudáci sa snažia rozstrieľať Tigra aspoň s puškou/pištoľou, tak to bol spočiatku pre mňa šok, ale neskôr som zistil, že takto bude masakrovaná len pechota nepriateľa. Ovládanie jednotiek je bohužiaľ utrpenie, jednotky keď nemajú v určitej oblasti miesto pre všetkých, ani sa nepohnú, taktiež niekedy len klikáte na určité miesto, aby tam konečne zamierili, keďže im zrejme zavadzal strom, ktorý aj tak nakoniec prevalcovali. Okraj mapy je označený čiernym pásom, ale prečo sa jednotky nemôžu presunúť 3-4 metre od tohto konca ? Mnohokrát sa stáva, že sa vaša armáda vyberie úple inou cestou, ako by mali a jasné, že tou dlhšou trasou. Pathfinding bol úplne odfláknutý. Keď sa má naraz presunúť viac jednotiek na jedno miesto, tak sa nepohnú, kým nevytvoria vláčik. Tanky sa často prekrývajú alebo nepochopiteľne splývajú s terénom. Pechota niekedy prechádza cez ešte celý ostnatý drôt. Pokiaľ začne páliť delostrelectvo, tak automaticky viete, kde presne je, takže pokiaľ máte delostrelecký úder hneď máte o problém postarané, hlavne, keď sa ťažké delostrelectvo nedokáže presunúť a to ani s ťahačom. Nepochopil som úplne letectvo, v tutoriáli je klasické plošné bombardovanie a v kampani už len stíhacie bombardéry, ktorých skon nemusíte ľutovať lebo ich už znovu aj tak nepovoláte. Veľká škoda je, že v hre je prieskumník a odstreľovač samostatne, prieskumník je skoro neviditeľný, čo je podľa mňa dobre vyriešené jeho blikaním. V hre je možnosť kapitulácie pechoty, keď jednotka získa neutrálnu farbu a odoberie sa ku kraju mapy. Celkom ma to pobavilo, keď takto skladili nepriatelia zbrane, ale keď mi toto urobili moji, počas frontálneho útoku, kde bolo mojich 2x toľko ako nepriateľa a oni sa vzdajú, tak to je o nervy, to už len načítať save. V hre by nemeli chýbať ženisti schopní položiť alebo zneškodniť miny alebo vyhodiť do vzduchu českých ježkov (protitankový zátaras). Míny dokážu poškodiť len vozidlá a dokáže ich odkryť ľubovoľná pechota. Na začiatku ma prekvapila možnosť zaútočiť na pásy alebo zbrane tankov. Je to pekné, ale prečo nemožno použiť vynútený útok, tak to som nepochopil, je možné len zadať útok na zem. Ruské kaťuše vypovedávajú službu, mnohokrát zostávajú zaseknuté a nestrieľajú, vtedy len vyberať posádku, kým sa konečne nerozhodne strieľať. Skrátka v hre je bug na bugu. Hru som odohral za 13 hodín, ale to som hral skoro stále s 2x zrýchlením, niekedy až na 8x. Na normálnych rýchlosti je to utrpenie, keďže vaše jednotky sa nevedia vymotať z miesta.
MtB môžem odporučiť len zástancom hier z 2. svetovej vojny alebo začiatočníkom v žánri RTS, keďže hra nemá čím ohúriť, to si už vážne radšej zahrať addon Mission Kursk k Blitzkriegu, je aspoň viac taktickejší a realistickejší (dá sa aj dohrať narozdiel od tohto).

P.S.: Ak si odmyslím ten koniec možno by som tomu dal aj 70%, ale takto to ostáva na 55%.

Pro: veľký výber z vozidiel, niektoré misie v kampani

Proti: malé odzoomovanie, podivné rozkazy, bugy, chyba na konci kampane, tutoriál

Taková B-éčková hra... Koncept hry je dobrý, ale samotné provedení trochu pokulhává. Působí trochu amatérsky a kazí celkový dojem. Překvapilo mě, že jednotky například střílí i přes zástavbu, projíždějí skrze okraje budov, nebo se i projíždějí navzájem. Sice ne úplně, ale prostě nějaké naražení do okrajů se zde vůbec nekonná. Přejetý strom někdy spadne, někdy zůstane stát... Vadil mi také jen malý rozsah zoomování, kdy jste pořád jakoby nalepení na zemi a nějaké větší shlédnutí z ptačí perspektivy zde také neprobíhá.
Jelikož je tedy terén víceméně bez překážek (nedá se schovávat za budovy), stává se taktika poměrně jednoduchá, poslat více jednotek vedle sebe rovnou na cíl...
Také se mi moc nezamlouvalo to střídání stran. Uvítal bych spíše jednu kompletní kampaň za Němce a druhou za Rusy, než přebíhání sem a tam.
Grafika je docela koukatelná, detailní, plně dostačující. Terén má uvěřitelnou podobu, obsahuje spoustu reálných objektů. Jen je to asi vykoupené tím přízemním zoomem. Že by obavy z nižší plynulosti nebo větší hardwerové náročnosti?
Chování jednotek je někdy až zoufalé. Zvlášť je-li jich víc pohromadě, tak manévrují dost nešikovně. Tanky je potřeba dost často otáčet, občas mají tendenci couvat a nastavovat nepříteli záď - nejzranitelnější místo. U okraje mapy navíc jednotky nechtějí reagovat vůbec...
Líbil se mi systém soubojů. Každá jednotka disponuje určitým dohledem, dostřelem a ničivou sílou. Nad sebou má HUD, který ukazuje aktuální 'zdraví' (pancíř), případně zbývající čas do dalšího výstřelu (dobu nabíjení). Je to přehledné, jednoduché a navíc i s pěknými explozemi.
Ve hře je i pár zajímavostí, jako třeba obsazování a přivlastňování nepřátelské techniky, letecká a dělostřelecká podpora.
V české verzi encyklopedie je spousta chyb.
Takže hodnotil bych i lépe, nebýt těch do očí bijících chyb... Takhle asi jen 65%

Pro: Hezké souboje na efekt, velké množství jednotek.

Proti: Ta fyzika... střílení skrze budovy, projíždění a vzájemné překrývání jednotek, budov, malý zoom.