Moons of Madness

22.10.2019
24.03.2020

V nedaleké budoucnosti byla skupinkou vědců zachycena zpráva z hlubokého vesmíru, jejíž zdroj dle všeho pochází od cizí inteligence. Z tohoto důvodu byla na Marsu bez informování veřejnosti vybudována základna za účelem prozkoumat tento signál, zjistit kdo přesně jej vyslal a co znamená.

Jmenujete se Shane Newehart a jste obyčejným inženýrem s nízkým bezpečnostním prověřením, který má na starosti údržbu marsovské základny Trailblazer Alpha. Jako běžný zaměstnanec nemáte ponětí o záhadném signálu, který se vědci potají snaží dekódovat. S přibývajícím časem jste však svědky čím dal častějších poruch, výpadků systémů, podivného chování kolegů či nepřirozené mlhy ve skleníku a co hůř, k tomu všemu se přidávají noční můry, halucinace a děsivé výjevy.

Moons of Madness je kombinací hororu inspirovaného ve tvorbě H. P. Lovecrafta a hard sci-fi z odlehlé marsovské základny, jejíž design a fungování autoři hry konzultovali s odborníky, aby vytvořili pokud možno co nehodnověrnější prostředí. Ve hře se budete z pohledu první osoby pohybovat převážně uvnitř základny, ale občas budete muset navléknout skafandr a vyrazit ven. Coby inženýr se budete potýkat s počítači, opravovat závady, jezdit ve vozidlech po povrchu rudé planety a plnit jiné úkoly od nadřízených, přičemž budete čím dál častěji svědky nadpřirozených jevů a kosmických hrůz, které nemusí být jen projevy Shaneova narůstajícího šílenství.

"Mars sucks". Tato věta zazní ve hře a zároveň perfektně vystihuje moje pocity. První minuty v Moons of Madness do vás napumpují podobnou atmosféru jako například Alien: Isolation, která ovšem velmi rychle zase vyprchá a po pár hodinách definitivně zmizí. Prostředí se zdá být technicky velmi pěkné a nápaditě zpracované, ale časem se okouká. Několikanásobným průchodem stejnými lokacemi a špatným level designem se vše jen zhoršuje. Mise a úkoly jsou nejasné, zmatené a technické puzzly neintuitivní. Hra je spíše walking simulátorem, ale snaží se do hry zabudovat i adventurní prvky a interaktivitu. Hlavní dva prvky walking simulátoru (příběh a prostředí) jsou žalostně slabé. Příběh je zmatený a nezjímavý, prostředí mrtvé a bez atmosféry (kromě té umělé). Čistý gameplay je posledním hřebíčkem do rakve. Ve hře se setkáte s puzzly, které jsou velmi banální nebo naopak nejasné a neintuitivní. Naháněčky s "monstry" působí až směšně a horrové prvky jsou omezeny jen na laciné jumpscary. Boj je řešen quick time eventy, což byl okamžik, kdy i můj pohár trpělivosti přetekl. Hru jsem nedokončil, protože (nejspíš vinou bugu??) jsem se prostě přes určitý quick time event nemohl dostat. Po asi desátém opakování stejné pasáže jsem hru definitivně odložil a nemám sílu ani chuť snažit se problém spravit.

Pokud chcete horrový sci-fi walking simulátor, na trhu je spousta lepších.

Pro: Grafika, voice acting

Proti: Příběh, level design, questy, monstra, všechno

Takže jak začít...očekávání byla velká. Na motivy H.P. Lovecrafta, přirovnávání v určitých ohledech k Prey, atmosferický horor.
Ze začátku to vše působí přesně takhle a hráče omámí pozlátko, že si užije Lovecraftovské hororovky a dohraje to v jednom tahu, ale POZOR, tady bych zvedl varovný prst.

Možná je problém jen ve mě a logické puzzly zkrátka nezvládám, ovšem hledat power cell opravdu desítky minut atmosféru prakticky zničí a jen velice těžko se do ní znova vnoříte. A nebyly to jen ty články, prakticky každý puzzle je o hledání věcí a občas to je spíše otravné, než cokoliv jiného. Horor opět v tahu.

Jakmile narazíte na nepřátele a řeknete si, že ta pravá hra zrovna začíná...NE, krom toho, že jsou zabugovaní vás nijak nepřekvapí a opět spíše naštvou.
Radši nezmiňovat prvek skenování, protože taky není úplně o co stát.

Jediné co by se dalo chválit jsou hrátky s myslí hlavního protagonisty, které atmosféře přidávají... bohužel však ne dost.

Za sebe bych hru opravdu nedoporučil, raději zkusit Soma nebo Narcosis, ale volba je na každém jednotlivci.