Moonbase Alpha

06.07.2010

freeware

Touha kráčet po Měsíci, užívat si stavu beztíže a v naprostém utajení sledovat se slzou v oku matičku Zemi. Každý si tím prošel, každý po tom touží. Bohužel tento sen není pro každého a i samotná NASA si to uvědomila, a tak s přísnou kontrolou (důraz na realistické zpracování vyplývající z vědeckých poznatků včetně chování postavy, podnebí, gravitace a obecně všeho týkajícího se vesmíru, zejména Měsíce) studia Virtual Heroes vytvořila jeden z mála simulátorů kosmického „života“ na Měsíci.

Obsah hry se vlastně skládá z jediné možné mise, kterou je zachránit a následně opravit základnu NASA zničenou pádem meteoritu. Naštěstí na to vše si můžete pozvat několik kamarádů a v online co-op modu společnými silami dát základu zpátky do pořádku.

Moonbase Alpha není klasickou hrou v pravém slova smyslu, jde spíš o technologické demo... nebo snad ani to ne... je to prostě takový hybrid mezi simulaci a arkádou (nebo simulace s kapkou arkády). Tak jako je napsáno v popisu hry, vše důležité se vměstnalo do jedné mapy, s jedním hlavním úkolem, v jednom prostředí - na tělesu, ovlivňující mnohé na této planetě, včetně mysteriózních věcí, satelitu naší rodné hroudy, Měsíci.

Je zde možnost splnit zadaný úkol v osamění, což jistě přináší do morku kosti zalézající atmosféru a pocit vyděděnce v neokoukaném prostředí, které je samo o sobě dobře technicky zvládnuté. Ale, podle mého mínění, důvodem proč vlastně tento kousek vznikl, je něco jako snaha naučit hráče vzájemné spolupráci a správné koordinaci, kde i jedna chyba může znamenat smrt kohokoliv z týmu.

Zvolený vedoucí bere tak na svá bedra velkou zodpovědnost, za "podřízené", ať už na úseku svařování nebo ovládání lunárního vozítka, že dokončí svůj úkol včas a bez chyby, popřípadě vypomůžou tam, kde je zrovna třeba. V tom je nakonec opravdu celý vtip této herní miniatury, zvládnout ve spolupráci opravu základny do časového limitu, stále se zdokonalovat a tím se stát nejlepším astronautem.

Pro: vesmír, koordinace, atmosféra, pocit prázdnoty u singleplayeru

Proti: pouze jeden level a úkol

Nebýt herní výzvy, s největší pravděpodobností bych se k Moonbase Alpha nikdy nedostal. Před hraním jsem si říkal, že bych určitě o nic nepřišel, ale po dohrání je mi jasné, že kdybych tento kousek minul, byla by to velká škoda.

Chtěl jsem to ochcat a zahrát si onlajnovku v offline módu, a tahle mi padla do oka. Odkázán sám na sebe skoro 400 tisíc kilometrů od domova jsem sledoval, jak na systém podpory života padá meteorit. Pokud ho do pětadvaceti minut neopravím, dojde mi kyslík a můžu se jít klouzat.

Pocit úzkosti mi pomohl pochopit celý princip celkem rychle, ale splnit úkol se mi podařilo asi až na popáté. Přece jen některé činnosti mi unikly a také zjištění, že hodně rozbité komponenty je daleko rychlejší vyměnit než opravit, mi ušetřilo spoustu času.

Po dokončení jsem si řekl, že to prostě zkusím a připojil se do jedné rozehrané online hry. Byl to freeplay mód, kde se čas přičítal a nešlo o to vyměnit či opravit rozbité komponenty, ale o sestavení zcela nového okruhu. Všichni spoluhráči vypadali dost zmateně, a tak jsem si našel volný solární panel a začal ho připojovat k podpoře života. Protože to byl ten nejvzdálenější, bylo potřeba snad dvacet kabelů.

Nejhorší však bylo propojení s ubikacemi, protože žlutý kosmonaut se zvláštním jménem sabotoval mou činnost, kdy dvakrát za sebou odpojil právě připojený kabel a utekl s ním pryč. Naštěstí mi pomohl fialový kolemjdoucí a za chvíli byli obyvatelé Měsíce zachráněni.

I když je to nejlepší onlajnovka, co jsem hrál, stejně je v budoucnu hrát nebudu. Multiplayer prostě není můj šálek čaje a s neznámými lidmi už vůbec ne. Moonbase Alpha je pro mě hratelná hlavně díky prostředí a sigleplayer módu, jinak by mi asi moc neřekla.

Pro: sigleplayer mód, prostředí, pracovní nástroje, ozvučení

Proti: krátké, pár bugů

Hra mě lákala údajnou autentičností. Ač jsem mnoho nečekal, vyzkoušel jsem si opravit lunární základnu!

Na první pohled to nevypadá až tak zle - poměrně hezké vizuální zpracování. Pokud jde o zvuky, nastavil jsem si "Realistic" a tak nevím, jestli na mym stroji nastal nějakej problém, nebo to realistic mělo znamenat - "bez atmosféry není hluku". No prostě krom intra jsem neslyšel celou dobu vůbec nic. Nejsem pak fyzik, ale zvuk vlastních kroků by kosmonaut slyšet měl ne? Možná BUG, snad záměr, nevím.

Oprava základny (sám) se mi povedla až napodruhé, první hru jsem trochu tápal a rozčiloval se (to opravdu kosmonaut neunese klíč a svářečku dohromady? Má dvě ruce ne?). K mému překvapení mi k tomu nakonec stačily jen dva nástroje a dva roboti a tak se nejednalo o žádnej rébus, spíš o prostý boj s časem.

Jedná se pak vlastně o jedinou možnou misi a tak nezbývá než zalitovat nad minimem obsahu. Přitom obdobných herních nápní by se dalo vymyslet víc, než pouze "OPAV VŠE DO 25 MIN".

Poslední výtka směřuje k opravě konkrétní komponenty samotné (vše se opravuje stejně) - minihra, kde můžu urychlit tento čas (což je třeba i 2,5 minuty) je tak nenápaditá a hloupá, až se člověku chce plakat.

No zadarmo se to dá vyzkoušet, ale doporučit tuto hru asi nemůžu nikomu, kdo není vyloženě fandou do kosmonautiky.

50%

Pro: Autentické prvky, freeware

Proti: Jediná mise, hloupá minihra, příliš arkádovité