Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Mini Metro

06.11.2015
17.10.2016
10.08.2018
10.09.2019
kompatibilní
72
29 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

V této malé minimalistické hře budete mít na starost správu metra v jednom z 11 světových měst. Na výběr máte třeba Londýn, Paříž nebo New York. Každá hra začíná se třemi stanicemi, které spojujete linkami. Jak se však město rozrůstá a zvyšují se nároky na přepravu, staví se náhodně automaticky další stanice a k ruce dostanete časem další linky a vozy. Hra končí, pokud nezvládnete management přepravy a na některé stanici se nahromadí cestující, nebo pokud mají vaše metra příliš velká zpoždění.

Hru můžete hrát ve třech módech. Ve hře Classic se snažíte převézt co nejvíce cestujících a po skončení hry si můžete porovnat získané body s ostatními hráči. V Zen módu můžete bez stresu stavět a zjistit tak třeba nejlepší efektivitu metra. Posledním módem je Extreme mód, který je stejný jako klasická hra, nemůžete zde ale přestavovat linky.

Hra je také kompletně v češtině a je možné ji vyzkoušet zdarma pomocí Unity Webplayeru na stránkách tvůrců hry.


Poslední diskuzní příspěvek

Mám jen půlku achievementů, ale všechny je dám těžko teda, některý jsou skoro nemožný :)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Už si ani nepamatuju, kdy a kde jsem tuhle hru pořídil, byla zřejmě součástí nějakého bundlu, ale kvůli ní jsem určitě do oné koupě neinvestoval. No to je jedno, prostě jsem ji jednou večer spustil a pár dní mi vydržela.

Zpočátku (asi 2 minuty) jsem si říkal, že to je další z stovek blbostí, které kolují steamem, ale pak jsem se do hry zakousl a už mě nepustila. Cílem hry je vytvořit metro, které bude stíhat odbavovat cestující na stále přibývajících zastávkach a vydržet to, co nejdéle. Kladem je určitě podklad reálných světových měst. Nezkoumal jsem do jaké míry se půdorysy shodují se skutečností, ale vypadaly vcelku uvěřitelně. Každé z měst mělo alespoň jednu řeku a tak bylo nutné stavět tunely pod nimi a pečlivě si vše plánovat. Někdy se povedlo obsloužit 500 cestujících (což byl počet, který odemknul další město) hned napoprvé, jindy mi to vyšlo třeba až na pátý pokus. Oceňuji i drobné rozdíly mezi městy, jako jsou rychlovlaky v Tokiu, nebo prťavé vagony v Káhiře. Prostě v rámci možností a ambicí je tato hra opravdu vymazlená.

Jak už jsem uvedl výše, nic jsem od tohoto kousku nečekal, ale dostalo se mi několik hodin příjemné zábavy a možná i osvěty. Už nebudu jízdu skutečným metrem brát jako samozřejmost, ale jako svátek :)

Pro: metro, města, logistika

Proti: logistika, časem se metro zahltí

+18
  • PC 60
Ze začátku jsem dost žasla, že primární platformou Mini Metra není smartphone, pak mi však došlo, že ochota kompenzovat dost nepochopitelný design typu „hoď mimino do mikrovlnky a doufej v jeho schopnost protřísknout sklo“ během cesty hromadnou dopravou by mohla být podstatně nižší než doma u kompu, kde má člověk trochu času a klidu a nebrání se naději, že ono to postupně nějak logicky zapadne na místo. Nezapadne.

Tvůrci se zaklínají intuitivností konceptu, která údajně opravňuje vynechat jakoukoli formu tutoriálu, a ač na kreslení čar z bodu A do bodu B teoreticky nejde nic zblbnout, ono je tu přece jen pár prvků, jež ze hry dělají potenciálně komplexnější záležitost. Zda se aspoň vzdáleně přiblížíte úspěchu, nebo pohoříte dřív, než stačíte říct „Blanka“, plně závisí na vaší schopnosti sestavit dráhu, která nějak příčetně kombinuje stanice s největším počtem nastupujících a vystupujících. Potíž spočívá v tom, že tuhle informaci a co je co se ze hry nedozvíte a vše si musíte vyhledat z externích zdrojů. Tedy, „vše“ – že ty bílé čáry podél zastávky zahrabané ve třech různých barevných liniích znamenají, že nástupiště není připojené, a tudíž není jak nastupovat, jsem musela vyhrabat z diskuzí na Steamu, a co dělají tzv. „unikátní stanice“ se mi pořád zjistit nepovedlo (Star stations are stations which could represent the capital, dafuq?). Plus co je intuitivního na tom, že nejefektivnější začátečnickou strategií je spojovat dráhy do kruhu, mi jako pravidelnému zahřívači vlakových sedaček poněkud uniká.

Ale tak fajn, máte domácí úkol, co má být. Jenže on se potom dostaví ten super bug, kvůli němuž můžete svoje pečlivě nakreslené, pospojované, vykalkulované a překreslené trasy vzít a narvat si je do tunelu. Z nepochopitelných důvodů totiž není výjimkou, když vám prázdný vlak projíždí připojenou stanicí, aniž by nabral jediného pasažéra, důsledkem čehož se vám celý projekt v několika minutách zhroutí kvůli přelidnění a splnění achievementu můžete udělat papá.

Stručně řečeno, zůstávám u Subway Surfers.
+12
  • Android 65
Příjemná relaxační hra, ideální pro hraní v posteli nebo na záchodě. Jednoduché herní mechaniky, hezká grafika. Nikterak hluboké, takže spíše budete hrát v dávkách po 15 minutách, než hodiny v kuse.

Ve hře mi chybí nějaké pokročilé mechaniky. Mohlo tam být více typů kolejí, více možností, jak ovlivňovat tok veřejné dopravy, a spousta dalších věcí. Hra je celkem plytká, takže po odehrání všech map (za pár hodin) už jsem neměl potřebu pokračovat. Také, vyjma nekonečného režimu, zde není žádná možnost, jak pokořit úroveň v pokročilých fázích. Velmi brzo počet pasažérů přesáhne množství vašich vlaků a je konec hry, aniž byste to mohli jakkoliv oddálit. Vaše schopnost vydržet déle v pozdní hře záleží na náhodě při vytváření zastávek (příliš mnoho stejného typu blízko u sebe -> končíte).

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2016 v angličtině na Steamu).
+8
  • PC --
"Jednoduchá, zábavná, optimalizovaná, propracovaná grafika. Výborná hratelnost, intuitivní ovládání. Působí velmi relaxačně. Doporučuji na večerní odreagování."

Pro: jednoduchá, optimalizovaná, material design, intuitivní, relaxační

Proti: poměrně rychle omrzí

+6 +7 −1