Zajímavosti

Verze hry

První verze hry, pojmenována "Cave game tech test", nese oficiální ozančení rd-131655. "rd" znamená odkaz na minulou nedodělanou Notchovu hru "Rubydung". Z té hry jsou také převzaty textury "grass blocku" a "cobblestonu".
Tato verze hry nebyla nikdy vydána.
rd-20090515 je první a jediná verze Minecraftu, která byla pojmenována Minecraft: Order of the Stone. Další verze nesou již název Minecraft.

Vývoj

Minecraft se díky stu milionu uživatelů řadí mezi nejúspěšnější nezávislé hry.

Tvůrci

Autor Minecraftu patří mezi 1 500 nejmajetnějších lidí na světě.
Zakladatel společnosti Valve Gabe Newell, místo na žebříčku nejbohatších lidí sdílí s překvapivou osobou. Jeho "sokem" je totiž Markus Persson, tedy tvůrce Minecraftu. Oba jsou na 1415. místě v seznamu časopisu Forbes pro rok 2015.

Hardware

Minimální konfigurace:

CPU: Intel Pentium D or AMD Athlon 64 (K8) 2.6 GHz
RAM: 2 GB
OS: Windows XP or better
Video Card: (Integrated): Intel HD Graphics or AMD/ATI Radeon HD Graphics with OpenGL 2.1
Sound Card: Yes
Free Disk Space: 200 MB

Doporučená konfigurace:

CPU: Intel Core i3 or AMD Athlon II (K10) 2.8 GHz
RAM: 4 GB
OS: Windows XP or better
Video Card: GeForce 2xx Series or AMD Radeon HD 5xxx Series (Excluding Integrated Chipsets) with OpenGL 3.3
Sound Card: Yes
Free Disk Space: 1 GB

Easter eggy

Ve hře je achivement upéct rybu, jmenuje se Moje rybiška a jedná se o odkaz na filmovou trilogii Pán Prstenů.
Ve verzi hry 1.14 je novinkou kuše, její natažení provází achievement pojmenovaný "To u nás dokáže malá holka", jedná se o odkaz na českou pohádku Tři oříšky pro Popelku.

Ostatní

Dánské ministerstvo životního prostředí svou vlast o rozloze 43 000 km² "předělalo" do Minecraftu v měřítku 1:1. Celá mapa má objem 1TB a má sloužit především jako výukový nástroj ve školách.
Podle tvůrce Minecraftu Notche, jsou všechy postavy a ostatní živé bytosti bezpohlavní.
Jeden z achivementů je upéct dort, jmenuje se lež. Jedná se o odkaz na hru Portal
Hollywood získal práva k zfilmování hry Minecraft. Ta postrádá děj.
Práva k tomu získala společnost Warner Bros. Informace na veřejnost prosákly nejprve neoficiálně, vzápětí je však potvrdil autor hry. Tím je Markus Persson, který na serveru Twitter napsal: "Někdo se snaží napráskat, že s Warner Brothers spolupracujeme na potenciálním Minecraft filmu. Já to chtěl vyzradit!"
V červnu 2020 začal zajímavý projekt, jehož cílem bylo nalézt tzv. "seed", tedy číselný kód pro procedurální generaci světa, který odpovídá panoramatu, jenž se od roku 2011 zobrazovalo v hlavním menu hry. Projekt zahájil hráč s přezdívkou Tomlacko, který podle svého twitterového účtu pochází z České republiky, a ten také 18. července 2020 oznámil na Redditu úspěch projektu a nalezení hledaného seedu. Každý hráč tak nyní po zadání kódu 2151901553968352745 (nebo alternativně 8091867987493326313) si může vygenerovat a prozkoumávat svět, který léta vídal v menu hry.
Podle hry vznikla v roce 2015 její karetní varianta s názvem Minecraft Card Game? a v roce 2019 její desková varianta s názvem Minecraft: Builders & Biomes.
Hardcore světy (ve kterých se po smrti nelze oživit) lze jednoduše zálohovat pomocí zkopírování složky s daným světem, defaultně uložené na systémovém disku ve složce USERS/*jméno*/AppData/Roaming/.minecraft/saves. Složka appdata je skrytá a je nutné ji v nastavení Windows zviditelnit. Alternativně lze po smrti ze spectate módu (v cz "prozkoumat svět") sdílet hru přes LAN a znovu zapnout v nastavení LAN cheaty (podvádění, které je v hardcore módu běžně vypnuté). Následně je možné použít příkaz "gamemode survival" a tím opět obživnout.
vojtaruzek, 18.04.2023, zdroj: Zkusil jsem to, funguje to