Medal of Honor: Pacific Assault

04.11.2004 PC
EA Los Angeles, TKO Software (sekundární)
Medal of Honor: Pacific Assault je pokračování úspěšné 3D akce Medal of Honor: Allied Assault. Hra se nyní, narozdíl od svého předchůdce, odehrává, jak už napovídá sám název, v oblasti Pacifiku. Hráč převezme roli Toma Colina a zúčastní se s ním bojů u Guadalcanalu i vítězné bitvy o ostrov Tarawa, pokud ovšem dokáže hned zkraje hry přežít útok na Pearl Harbor. K dispozici je celkově sedm dlouhých misí, které jsou ještě děleny na kratší úseky. Poměrně bohaté jsou i možnosti multiplayeru, který je možné hrát jak přes LAN, tak i po internetu.

Vyzkoušený jednoduchý návod na nastavení 1080p rozlišení u MOHPA. odkaz na yt Pozor: na konci už pak zmáčknout jen Play ale neklikat (ani při…

Proč jenom se to muselo pokazit, vždyť ta hra v sobě potenciál měla, ale všechno to zazdila neuvěřitelně nevyblancovana hratelnost a snad snaha tvůrců o realističnost. Nehledě na to, že zbraně zde sřílí opravdu pomalu a manipulovat s nima je docela oříšek ( přitom ve všech jiných MoH byli zbraně skvěle udělány ). Dalším mínusem je frustrace některých misích, kdy se Japonci objevují z ničeho nic z houští a ani nevíte jak jste umřeli.
Když to vezmu jako celek vychází mi jenom lehký nadprůměr přitom to mohli udělat daleko líp.

Pro: zbraně, místy hratelnost podobná původní MoH, hudba

Proti: nevybalancovaná hratelnost, výdrž nepřátel, střelba ze zbraní

"Takhle strašně se naposledy vedla válka, když náčelník Vikingů Olaf Vlasatý omylem objednal 80,000 přileb s bodcem dovnitř."

Čekal jsem kopírku Medal of Honor: Allied Assault, a to byla chyba.

Jestli něco chci od střílečky, tak zábavné střílení. Bohužel, to se nepovedlo. Jednak proto, že zbraně jsou nepřesné (střílejí jinam než mířím). Druhak kvůli trhavým animacím nepřátel, takže poskakují jak kamzíci a nedají se trefit. A třeťak kvůli neskutečně špatné AI jak nepřátel, tak hlavně parťáků. Je tu sice jakýsi taktický prvek, kdy máte možnost udělovat ostatním rozkazy, ale jenom někdy, jenom nějaké a parťáci si stejně dělají co chtějí. A za celou dobu jsem viděl jen párkrát, že by se parťák taky někdy trefil.

Další fail je leveldesign. Takhle lineární hru jsem snad v životě neviděl. Džungle je z obou stran obehnaná zdí a není možné uhnout víc než o 5 metrů. Dobývání tábora je tak velmi nezáživné, protože nepřátele nejde oběhnout. Je nutné se s nimi postřílet "na férovku", což se se špatnými zbraněmi a debilními parťáky dělá špatně. Chápu, proč to tak autoři udělali. Cílem bylo poskytnout hráči filmový zážitek, který je možné doručit jen když hráč je na očekávaném místě a kouká očekávaným směrem. Ale právě tohle jsem zde cítil jako obrovskou kouli na noze, která mi brání si to užít.

Vrcholem mizérie už je jen fakt, že se ve čtyřech střílíme s desítkami a stovkami japončíků zakempených v džungli a nikomu to nepřipadá divné. Ofenzivu si teda představuju jinak. Také jsem nepochopil, proč mi hra ukazuje, že jsem dostal zásah zezadu, když za mnou vůbec nikdo není. Ach jo...

Graficky hra sice zestárla, ale koukat se na to stále dá. Zvuk je dokonce velmi dobrý. Jen neustálé řvaní parťáků vytváří dojem neustálého bordelu a chaosu, což mi teda při plazení džunglí nesedělo.

No nic, výzva je výzva, musím to dohrát...

Pro: Zvuk střelby / Pořád se něco děje

Proti: Lineární až hrůza / Nepřesné zbraně / Trhané pohyby nepřátel / Naprosto neschopní parťáci

Tak jo, nebudu chodit kolem horké kaše, Pacific Assault se zkrátka oproti předchůdci moc nepovedl, proti kvalitním MoHAA se jedná o krok zpátky téměř ve všech ohledech.

Přestože většina z nás nejspíše uvítá přechod z klasických, už x-krát viděných lokací do oblasti Pacifiku, řekl bych, že to ve výsledku byla i herní slabina. Herní slabina především proto, neboť od zhruba poloviny hry se dostaví neuvěřitelný stereotyp... mise jsou podobné jako vejce vejci, ať už tedy co se prostředí týká, tak bohužel i jejich náplně. Vše se pak točí kolem „Najdi a vyhoď do luftu!“ Občas se sice zadaří a vy si užijete i nějakou tu originálnější misi (viz. mise Pearl Harbor a další), bohužel ve výsledku je to vcelku málo. Na celkovém dojmu nepřidají ani podivné skripty, kdy často vesele likvidujete respawnující se Japončíky v kulometném hnízdě, než zjistíte, že stačí ujít pár metrů, spustí se skript a hnízdo někdo vyhodí do povětří.

Samotné přestřelky už na tom tak špatně nejsou, pominu-li topornost některých základních ovládacích prvků viz. zpomalené odzoomování či vcelku nezvládnuté skrčení, plazení se, při němž se často zaseknete o nějakou překážku.

Nu, přestože se komentář jeví veskrze dosti kriticky, pravdou je, že jsem se u hry i tak po většinu času bavil, přestože mě bohužel krapet zklamala a v určitých pasážích i vyloženě naštvala.

Pro: Některé nezapomenutelné mise, Změna prostředí, Soundtrack.

Proti: Stereotyp, některé nezvládnuté skripty, krapet topornější ovládání.

Medal of Honor: AA sice nepokořil, ale perfektní válečná atmosféra se mu upřít nedá. Útok na Pearl Harbor, pocit bezmoci při útoku desítek japončíků křičících "banzai". Mise ve dne, v noci, na moři, ve vzduchu (jedna z mála koridorovek, nebo snad jediná, kde pilotujete letadlo) a převážná část samozřejmě na souši, ať už na pláži, v hustém nepravidelném stromořadí nebo v táborech Japončíků. Hru jsem si užil a několikrát se k ní vrátil. Na svou dobu celkem pěkná grafika i když místy trochu přesvícená, perfektní zvuky zbraní. Má to šťávu a grády, je to velkolepé a i přesto, že možná sem tam vlítne nějaký neduh a prostředí není tolik atraktivní jako boje v Evropě nebo východě. Jak je na tom multiplayer, nemohu říct, zatím jsem ještě nezkoušel, běhání v křoví mě zas tolik neláká. Ale singláč jsem si fakt užil a teď ho hraju znova. Člověk se do té pacifické atmosféry parádně dostane, což se o některých "konkurentech" říci nedá. Po AA druhý nejlepší díl na PC. Některá nízká hodnocení nebo zklamání z COD 2 nechápu :)

Pro: velkolepost, v rámci možností různorodost, soundtrack, zvuky, pacifická atmosféra

Proti: boje v "pralese" asi nikdy nebudou atraktivnější, než boje v Evropě či východě, místy přesvětlená grafika

Tak dneska jsem to teda dokončil. První díl byl ve své době hit a samozřejmě jsem ho i já ve své době dohrál jedním dechem. Pokračování z pacifiku mě sice ničím až tak neuráží, nicméně z chválou budu dneska sakra šetřit.

Graficky i zvukově je na tom hra dobře – už Pearl Harbor dokazuje, že je zde snaha o atmosférickou akci typu Call of Duty. Bohužel si kromě atmosféry bere hra příklad i v těch aspektů, který se CoD nejčastěji vyčítaj:

Velkým problémem jsou zde velmi úzké hrací prostory - taková džungle je prostě uzoučká chodbička. Nepřítele nějak obejít je většinou prostě nemožný a hráč tak musí proti čelní palbě. Respawn nepřátel (naštěstí ne nekonečnej) je taky otravnej, především když hráč narazí na místo M – tam kde se japonci rodí jeden za druhym. Za jednu misi pod vaší hlavní zahynou klidně i stovky japonců ačkoli se téměř nestalo, že by byl zmařen americkej hrdinej život. Japonci jsou zde vyobrazeni jako tupý stáda rodících se blbečků, jejichž úkolem je nabíhat pod hlaveň. Vaši kolegové taky moc inteligence nepobrali, člověk mnohdy až žasne nad jejich neschopností, kterou musí řešit jejich absolutní nesmrtelnost. Boje celkově tak nejsou rozhodně něčím, čím by se hra mohla pochlubit.

Náplň misí potom spočívá v prostém – jdi kupředu a zabij vše (až na vyjímky). Některý levely v džungli tak prostě byly nemastný a pořád stejný. Co musím na soubojích pochválit je možnost absolutně vypnout HUD, poměrně slušně zpracovaná střelba včetně zamíření optikou.

Příběh a postavy v něm mi přijdou příliš naivní, celkově mi ladění cutscén připomínalo filmy od Walt Disneyho (už se hrozím novejch SW, snad si na to Lucas dohlídne) naše družstvo se chová trochu jako parta Rychlejch šípů a to k válce tak nějak nepatří.

Hudba dobrá, některý skladby v loadingu mají až vynikající témata, k akci se ale místy nehodí a ruší.

Celkový shrnutí – pro ty co žerou akce z druhý světový je to vhodná zábava - obstojná akce, já hodnotím spíš jako lehčí nadprůměr – hra, ke které se již nikdy vracet rozhodně nebudu.

70%

Pro: Grafika, střelba optikou, možnost vypnout HUD

Proti: Boje, UI, náplň misí, až nezdravě úzkej herní prostor