MechWarrior 4: Black Knight

30.11.2001

rozšíření

Jedná se o datadisk ke hře MechWarrior 4: Vengeance, kde vás příběh opět zavede na planetu Kentares IV poté, co na trůn za podivných okolností nastoupil Ian Dressari. Na Kentaresu se vytvořila nová vrstva lidí, kteří nesouhlasili s nastoleným režimem a ocitli se tak v kategorii nežádoucích osob shrnutých pod jednotným názvem Političtí vězni. Do těchto podmínek přicházíte vy jako bezejmenný, nezaměstnaný žoldák, jehož jedinou nadějí na lepší život je nechat se najmout jako mechwarrior k legii Černých rytířů.

Datadisk nabízí jednu novou kampaň o dvaadvaceti misích, sedm nových zbraní a pět nových mechů. Mezi nové stroje patří Ryoken a Uller na straně klanů, jejichž hlavními výhodami jsou vysoká rychlost a manévrovatelnost a na straně vnitřních světů se nově objevuje Wolfhound, Sunder a Black Knight, který je se svým útočným i obranným vybavením ideálním mechem pro velitele legií. Na nové mechy můžete namontovat i nové zbraně, jako například autocannony, tříštivé pumy nebo nový druh laserů - X-pulse lasery.

Dalším vylepšením, které se ve hře objevuje, je možnost obchodování na principu směnného obchodu na černém trhu, takže už nejste odkázáni pouze na zbytky, které posbíráte na bitevním poli. Za zmínku ještě stojí, že datadisk má pět nových multiplayerových módů, kde lze používat i nové stroje za předpokladu, že mají všichni hráči nainstalovaný datadisk Black Knight.

Výborný datadisk, který vzal to nejlepší z Mechwarrioru 4 a dal toho do jednotlivých misí ještě víc. Misí vůbec není málo a herní doba vydrží překvapivě dlouho. Aby taky ne. Obtížnost je vyšší a vy, hlavně ke konci, čelíte několika násobné přesile. Což při podobné palebné síle mechů a hodně otevřeným terénem je někdy sázka do loterie.

V žádném Mechwarrioru jsem neměl tolik potřebu zkoušet jiné zbraňové systémy. Jiné kombinace. V zamrzlém prostředí se vyplatí spíše energetické zbraně. V sopečném prostředí se jejich efektivita díky přehřívání ztrácí. Jednu misi projdu snadno, abych v té následující dostal se stejnou výzbrojí těžce naloženo. Jak se obtížnost pomalu zvedá, musíte si dávat pozor na vaše oblíbené mechy. Poškozeného mecha nemůžete hodit do další mise. Je potřeba hodně přemýšlet nad výzbrojí. Jak správně osadit každého jednotlivého mecha. Ne, že by tohle nebylo v minulých dílech. Tady je ale teprve ta správná vyváženost.

Základ úspěchu jsou parťáci. Bez nich by to nešlo. Nejlepší taktika je, zaměřit se na jednoho mecha a poručit všem, ať na něj střílí. Pěkně jednoho po druhém. Je to rychlé a efektivní. Když necháte parťáky bojovat na vlastní pěst, je to jistá cesta do hrobu. Nehledě na to, že všichni mechové a zbraňové systémy jsou cenné. Když vám to nepřítel zničí, do příště to nemáte. Náplň misí je klasická. Znič konvoj, ubraň konvoj, znič základnu, ubraň základnu. Ve výsledku jde většinou stejně jen o zničení všech nepřátelských mechů.

MechWarrior 4: Black Knight je skvělá zábava. Managemet mechů a následný boj k sobě neodmyslitelně patří. Pár misí, které mě až tolik nebavili, byli ty ve městě. Rovná plocha plná překážek. Příliš nemotorní mechové. Parťáci mě pořádně neposlouchali a nepřítel mě ničil a ničil. Taktika je důležitá a ve městě šlo těžce taktizovat. Nakonec to vyřešila taktika ostřelovače a zbraně na tu největší dálku. Poslední mise byla taky hustá. Čtyři vlny těžkých mechů a na konec ještě smrtící boss. Ani nebudu počítat, na kolikátý pokus se mi to povedlo. Pocit uspokojení při dohrání byl hodně velký, jak adrenalin pomalu vyprchával.

Pro: management a boje, zvýšená obtížnost hře svědčí, hra vás nutí měnit taktiku managementu výbroje a boje, poražení velké přesily je uspokojující, dlouhá herní doba

Proti: frustrující městské prostředí