Leviathan rozšiřuje základní třetí Mass effect, a to v té stránce, ve které je silný: Příběh, lore, atmosféra. To vše bych očekával k DLC silně příběhově zaměřené hry.

Příběh začíná na Citadele v laboratoři jakéhosi vědce, který zkoumal záhadnou entitu, jakousi pradávnou rasu Leviathan. A už od začátku se dočkáme tajemné atmosféry. Při hraní jsem měl chuť objevovat neustále více z příběhu a bavilo mě dostávat se dál a dál.

I pokračování příběhu na dalších třech lokacích pokračovalo v nastoleném duchu, i když já bych třeba preferoval méně soubojů. Ale chápu, že nějaké souboje tam být musí, hlavně aby bylo DLC delší. Návštěva dolů plných lidí "pod vlivem" byla příjemně tajemná a v podmořské lokaci při závěrečném odhalení se vám spolu se Shepardem zatajil dech. Celkově příjemné rozšíření.

Pro: Atmosféra, příběh

Proti: Ne vždy zábavné souboje

Jedno z nejlepších rozšíření pro ME sérii, co se týká hratelnosti. Na hráče čeká na začátku vyšetřovací část, která je sice dost jednoduchá, avšak na poměry ME nezvyklá a docela osvěžující. Následuje akční část s menší znepokojivou vsuvkou, kdy jsem měla za úkol navštívit doly, kde na mě čekala posádka, která se chovala podivně a jakoby byla duchem nepřítomná. Na ty jejich pohledy budu ještě dlouho vzpomínat. A konečně třetí část, která se odehrávala na mořské planetě a která nabídla i podvodní svět. Ten byl ještě více nezvyklý a popravdě jsem to vůbec nečekala. Jen škoda, že tato část nebyla o něco delší a vlastně se jen sestávala z držení tlačítka vpřed.

DLC navíc rozšiřuje lore hry a vůbec by mi nevadilo, kdyby finální rozhovor byl ještě o pár minut delší a položené otázky byly zodpovězeny o něco důkladněji. Trochu mě zamrzela absence nějaké větší reakce světa ME na můj podvodní objev. Sice většina posádky se "povinně" nad tím pozastavila, ale hned se jelo dál. Nejvíce ovšem zamrzí nulový vliv na příběh v základní hře a jeho vyústění. Leviathan se tak stává jen menší odbočkou, která je významná pro příběhové pozadí, avšak bezvýznamná pro celkovou hru. Ta malá zmínka na konci je málo.
Leviathan je zase takové trochu jiné DLC. Grafika je o fous lepší než v základní hře a nechybí adventurně-detektivní pasáže. Byť ve velmi elementárním provedení. Bohužel se nevyhnete ani poměrně nudné akční části na planetě Namakli (alespoň jsou tam ale ty malby na skalách).

Samotné setkání s Leviathanem je nejlepší částí DLC. Jen lituji, že se hra na chvíli přepla do ohavné 720p animace. Vše šlo vyřešit in game sekvencí, neboť ty vypadají logicky lépe. Animace tu byla vyloženě pěst na oko, když se v nejnapínavějším okamžiku přeruší nástup Leviathana, který měl do té doby, od objevení prvních bublinek, opravdu grády.

Oceňuji možnost konečně si za paragona vyzkoušet Domination. Což je s Reave asi nejlepší biotická dovednost. Jen škoda, že její naučení se nepomůže třebas ke konci při setkání s Illusive Manem, když vás donutí střelit Andersona. Byla by paráda, kdyby se v dialogu naskytla s použitím Domination naopak možnost zvrátit jeho pokus vás ovládnout a donutit jej, aby se střelil do té palice sám hned ze začátku.

Smůla je také pramalý vliv DLC na zbytek hry. Včetně bohužel závěrečného dialogu, kdy Leviathan přidává toliko pár nevýznamných vět. Celkově ale jedno z nej DLC v rámci série. Tohle budu používat jako mem. :)

Pro: grafika, poměrně pestrý gameplay, Leviathan

Proti: pramalý vliv na zbytek hry, nudná akční pasáž

Herní výzva 2017 #5

Odehráno zhruba za 2,5 hodiny.

EA by potřebovali pěkně přes hubu za to, že tohle DLC nedali hned do původní hry. Však je v něm trochu vysvětlená jenom taková maličkost. I když ne úplně, ale dostatečně.

Problém s tím, že to mělo být už v základní hře, je s tím, že se to dá hrát kdykoliv během kampaně, než aby to mělo pevné místo v průběhu hry. Jsou zde obsažení všichni nepřátelé a pokud hráč hraje tohle DLC hned ze začátku hry, tak to poněkud rozbíjí odhalení některých nepřátel v pozdějších částech hry. Ale když je za to potřeba platit extra, tak se to musí dát hrát kdykoliv, že jo.

Dohrál jsem to poprvé až teď, po pěti letech od vydání. Škoda, že se za tu dobu cena nesnížila ani o korunu.

Detektivní pasáž na začátku je příjemným zpestřením, prostřední část je až zbytečně moc akční a v závěru už zábavnost docela upadá. Nahradí to ale konec s rozhovorem.
Leviathan je pro mě rozhodně nejlepší DLC z trojky. (Citadelu jsem nehrál a ani nebudu, byť bych velice moc chtěl) Především se ale jedná o DLC, jehož obsah je pekelně zásadní pro hlavní dějovou linii původní hry, přeci jenom dozvědět se podrobněji o původu a účelu vašich hlavních protivníků je vcelku klíčové. Přídavek se může chlubit velice slušnou atmosférou, dobrou hudbou a i vcelku chytře napsanými dialogy. Například prohledávání laboratoře na Citadele je jak něco z Aktů X, kterak Mulder Shepard a Scullyová EDI si vzájemně doplňují informace a nacházejí víc a víc vodítek.
Souboje jsou tu velice slušné, především na plošině vědecké stanice, kde mě chytře flankovali Maradueři, nebo zaháněly do kouta vždy hrozivé Banshee (dodnes z nich mám bobky). Fighty vám celkově zpříjemní pěkná rozmanitost prostředí. Například marsová obloha posetá stovkami Harvestrů (hrozný potvory, ciwe) či rozbouřené moře, jehož hlubiny ukrývají prastaré a mocné tajemství. Velice mě těšily i reakce vašich parťáků na průběh příběhu, aspekt, ve kterém dvojka celkem zaostávala. A samotný závěr je majestátní. Byť jsem na samotného pana L. měl mnohem více otázek, přesto jsem se na konci cítil o něco více informačně obohacen.

Přesto jsem ale čekal, že DLC přinese krapet víc novinek, což se bohužel nestalo. A jak už zmínili zdejší kolegové, je pravda, že DLC je dost takové "stand alone", tedy že v podstatě nijak zvlášť neovlivní dění původní hry, což je opravdu velká škoda. Jinak mě ale Leviathan velice bavil, bez něho si navíc tu trojku už ani nedokážu představit.

Proč mi sakra hra nabízí nechat si převést tu husk hlavu do mé kajuty?? Kdo by to vůbec chtěl? Aby mě to potom permanentně sledovalo... brrr. Přepošlete to dolů Javikovi, aby to vyhodil z přetlakové komory, to mu udělá radost.

Pro: Souboje, atmosféra, rozmanitost prostředí, příběh

Proti: Málo novinek, stand alone DLC

Leviathan je dalším vítaným rozšířením ME 3, který již ze začátku navozuje slibně tajemnou atmosféru. Postup připomínající detektivku, i když nijak zvlášť komplikovanou, jenom vylepšuje herní zážitek.

Jednotlivé mise mají slušné tempo, umocněné pocitem nedostatku času Události na asteroidu, či chvíle když se nad Leviathanovou planetou z čista jasna objeví Smrťák. Ztroskotaná loď, bouřící moře a hromada přetvořenců - ojojoj .

Nakonec jsem byl lehce zklamán. Nato, jak "zásadní vliv" by mohli mít fakty tohoto DLC, je jejich zásah v ME 3 minimální. Nové informace jsou potěšující, ale po první polovině tohoto DLC jsem očekával trochu něco jiného a trochu více.
Když Dr. Brysson mluví o "vrcholovém Predátorovi", tak jsem si představoval nějakého über Smrťáka, který roztrhá svého syntetického protivníka, jako dětskou hračku. Fakt, že Leviathan je "jen" mistrem v indoktrinaci, mě plně neuspokojil.

Každé rozšíření však kvituji s povděkem.

80%

Pro: Atmosféra, detektivní pojetí, nové informace.

Proti: Minimální vliv a základní hru - stejně jako u From Ashes, ztráta obrovského potenciálu

Pokud opominu fakt, že měl být tento úryvek už ve hře a pokud přehlédnu prohlášení Lead Writera, Maca Walterse " nechceme prozrazovat původ reaperů, dáme to radši do placeného DLC". No dobře, tu poslední frázi sice neřekl, ale všichni víme jak to je. Pokud přivřu nad tím vším oči a uši, zbyde velice kvalitní DLC kousek, jenž pojednává o hledání bájného podmořského monstra, který má atmosféru, kvalitní level a art design a epické rozuzlení.

Atmosféra je nevetším tahákem DLC a už od první cut-scény vám bude jasné "tady něco smrdí". DLC se dělí na dvě části, adventurní část, kde prozkoumáváte laboratoř a dáváte dohromady střípky a klasické akční pasáže. První zmíněné vám opravdu mozek nezavaří, avšak velmi dobře podkreslují onu temnou atmosféru.
S trochou nadsázky by se Leviathan dal co do atmošky přirovnat k Akta-X.
Příběh celkově je velice poutavě vyprávěn a celou dobu až dokonce jsem byl ve velkém napětí....nebo za to mohla ta má zácpa? Těžko říct. Každopádně na rozdíl od ME2 DLC jsou zde vaši parťáci nadabováni, zní to jako drobnost ale i takový přídavek nejen potěší, ale znova opakuji zesílí celkovou atmošku DLC.

Level Design je opravdu povedený, vesmírná stanice bombardována asteroidy s krásným výhledem do vesmíru, pouštní vesnice s výhledem na pohoří a pálivé slunce s poletujícími Harvestery, vodní planeta s obrovskými vraky lodí (voda zde vizuálně působí skvěle), podvodní mise je ale asi vrcholem. Tato pasáž je sice krátká ale opravdu působivě navržená jak po umělecké, tak po atmosférické stránce. I když jsem věděl, že můj mech obrovský tlak mocného oceánu vydrží, nemohl jsem odtrhnout od tlakoměru oči. Dokonce i laboratoř je daleko detailnější než většina místností v původní hře. Nenajdete v podstatě žádné prázdné nebo šedivé místo.

Finále je pak jedno epické odhalení. Leviathan je velikánský a navíc má schopnost J*bat s vaší myslí. Levik vám na mnoho otázek odpoví, ale ještě víc jich zanechá. Nevím jaký byl úmysl autorů. Podle mého to měla být část skládačky v té době populární "indoktrinační teorii"....DLC vám přidá i mocný warasset a novou schopnost ovládat organickou mysl. Každopádně DLC konec nějak nepozměnilo a pouze přidalo jen pár věcí v rozhovoru s fosforeskujícím chlapečkem. Tak či onak nelituji koupě a jsem spokojený.

Pro: Příběh a jeho temná atmosféra, pěkné a pestré mapy, zakončení.

Proti: Nic nového z hlediska gameplaye, stále stejní nepřátelé.

V krátkosti: jedno z tých lepších DLC v rámci celej ME trilógie. Máme tu akési jednoduché CSI pátranie podľa určitých stôp, kde nie je priveľmi priestor na omyly, ale i tak sa to dá považovať za príjemné spestrenie. Hra sa vo svojich 2/2 a pol hodinách (nespomínam si presne) snaží celkom svižne meniť prostredia, vďaka čomu človek nepociťuje stereotyp. Samotný záver je pomerne klasický, očakávaný, ale má celkom zaujímavú atmosféru, len škoda, že sa nejde viac do hĺbky (pun intended). DLC zároveň ponúka i pár kratučkých logických odpovedí na pár otázok, ktoré mala podľa mňa už obsahovať pôvodná hra.

Záverom mi nemožno nepoznamenať, že je pomerne škoda, že to DLC vlastne nijak nemá vplyv na pôvodnú hru, je to síce logické z hľadiska DLC, ale z hľadiska príbehu je to viacmenej len smutné.

Pro: prostredia sa striedajú rýchlo, človek sa obohatí o zaujímavý kúsok ME lore, pátranie po Leviathanovi vie človeka navnadiť...

Proti: ... ale výsledok bohužiaľ nemá žiaden vplyv na pôvodnú hru a ani príbeh ako taký, z hľadiska obsahu sa nejedná o nič objavné