Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

< >
@Cathan (10.01.2021 21:27): Asi hej, ja som si to trochu aj spájal s tým, že ich niekedy vtedy kúpila EA, a tej sa síce dá vytknúť všeličo, ale určite nie, že by málo presadzovali vyváženosť zastúpenia minorít.
@Ebb (10.01.2021 21:24): Já myslím, že DA2 jako celek byl trochu experiment, a BioWare zjistil, že na to lidé moc dobře nereagují. A od té doby se to snad ve všech hrát dělá vyváženě (nějaké hetero, nějaké bi, a nějaké gay romance). Zkrátka ne každý pro každého.
Ale jo, zrovna Anders mě taky nepřekvapil.
@Cathan (10.01.2021 21:13): Hm, zrejme ešte menej, lepšie zbytočné info ako žiadne pre mozog :) To hej, toho Andersa flipli na bi, ale tuším on aj v Origins bol tiež taký "flamboyant", stále síce len o ženách mlel, ale tak okato až som z toho mal dojem, že si niečo kompenzuje; takže cca rok neskôr v DA 2 a out of the closet by nebolo až tak out of character :D (uf, sorry za tie anglikanizmy)
@Ebb (10.01.2021 21:08): Myslím, že jde o Dragon Age 2 jako celek, co se týče romancí. Nemalému počtů hráčů se nelíbilo, že každý postava je "bisexuální" ve smyslu, že s ní můžeš mít vztah jako Hawke obou pohlaví.
U Anderse tomu pak přidalo korunu to, že v datadisku bisexuální tendence neměl, a navíc tuším bylo nějak zjištěno, že v jednom questu mluví o kolegovi mágovi jako o milenci, jen když hraješ za mužského Hawka.

EDIT: Představte si, kolik by měl člověk v hlavě místa bez těchto informací... hm.
@Jab (10.01.2021 16:08): Zvláštne, ani ja som to nebral veru ako paródiu. Ale ako hovoríš, ak to tak malo byť, tak tomu chýba nejaký punchline. Každopádne, len tak v skratke (aby sme nešli moc offtopic) aký bol problém s Andersom (MM romance) v DA 2? Ja som romances úplne ignoroval, keď som to hral 10 rokov dozadu a teraz som si to práve rozohral znovu.
@Jab (10.01.2021 16:08): Nechtěl jsem naznačit, že se vývoj obecně děje nějak špatně/dobře, nejsem sto se tak vyjádřit. Chtěl jsem tím pouze říct, že vývoj není nějak samovolný, tichý, a nikdo se ho neúčastní. Menšiny si museli to co dnes mají vybojovat, nepřišlo to samo a takhle to zkrátka funguje i dnes.

EDIT: Jinak, já jsem skutečně asari nikdy jako parodii nebral, ale ani jsem o tom moc možná nepřemýšlel. Nevím. Přišlo mi logické, že využívají svých předností na mnoha úrovních, ale já se ujal toho kánonu, že je to tak trochu... nechci říct parazitická rasa, ale vypadlo mi to slovo jak to popsat.
@Cathan (10.01.2021 15:54): Zase i v těch herních médiích jsou opravdu lidé, kteří k menšinám zrovna nepatří. A jejich denním chlebem je hledat cosi, s čím by se ten den mohli pustit do boje.

Na druhou stranu... občas se mi stane, že nějaký takto vzniklý článek mě skutečně přesvědčí a dám autorovi body k dobru, že dokázal trefně upozornit na problém.

Spot on btw s tím "mainstreamem" a co se do něj dostane. Tohle určitě není samozřejmostí. A je to i věcí mnoha střetů, které se v tom či onom období objevují. Také bych obecně varoval před těmi náladami, že společenský vývoj se obecně děje nějak špatně. Tahle myšlenka je stará jak lidstvo samo. A stále tu ještě jsme. Od lovců-sběračů jsme si tedy s tím vývojem nevedli až tak zle. A je trochu vtipné se domnívat, že teď to nějaký špatně napsaný článek příslušníka majority vymezující se proti ostatním z majority pošle do kelu.

Každá doba měla extrémní projevy trendů své doby. Ty se logicky sami těžko do mainstreamu dostávají. A zpět k Mass Effectu. Nevidět v něm nějakou míru sexismu je sněžná slepota. Nejsem si už teď tak jist (po téhle diskuzi), zda jsou obecně Asarijky chápány hráči opravdu jako parodie "alienek". Pokud ne, tak to asi autoři ME série měli více zdůraznit. Nebo je tam vůbec nedávat, když na ten parodický kontext neumí dostatečně upozornit. Nicméně měl jsem opravdu prvotně pocit (a níže píši důvody), že je velmi zřejmý. Z opačné strany... I ten Vega snad hráčům i hráčkám v některých scénách zvedal koutky, ne?
@Malignus (10.01.2021 14:56): Nerozumím, jak si lze na autorech vynutit cokoliv tím, že se o tom mluví.

A co se týče té politické agendy. Nebude to spíš tak, že ti vadí jen ta, se kterou nesouhlasíš, zatímco tu, která je ti vlastní, ani neregistruješ, dokonce ji považuješ za přirozenou, a tedy nepolitickou? Nelze si totiž nevšimnout, že o „politické agendě ve hrách“ nejčastěji mluví konzervativci a myslí jí progresivismus.
@Malignus (10.01.2021 15:49): Společnost roste a vyvíjí se díky lidem, kteří jsou ochotní to tlačit dopředu. Nevyjí se samovolně a sama od sebe, vedena prozřetelností. Myslíš, že když se v USA zrušilo otroctví, byli všichni proč? Nebyla kvůli tomu náhodou i válka? A když černoši měli získat federální volební právo, neskončilo to krvavými masakrem? Společnost se nemění proto, že se změní samovolně většina, ale protože se menšina prosadí a bojuje za sebe. A pak si na tu většina zvykne, a tím se to stane součástí mainstreamu.

Tvůrci her jsou logicky intelektuálové kteří se o tyto témata zajímají, a tak většinou ve hrách něco podobného vznikne. Buď to, nebo z prostšího důvodu kapitalismu který chce sahat i do jiných vod. V obou případech to může být mainstreamu jedno, protože navzdory té iluzi tvoří stále většinu herních postav heterosexuální bílý muži.

EDIT: A nestydím se říct, že považuji za svou morální povinnost někomu říct, že považuji jeho názor za špatný. To diskuzi nebrání. Opět, kde se vůbec vzala, že mainstream trpí nějakou cenzurou? Všude vidím, jak je v kurzu nekorektní humor, vidím celé řady diskuzí a fór, kde se poplácají hráči po zádech, jak je debilní, že ta postava je gay a jaká je to korektnost. Kdo brání diskuzi? A kde? Já tím, že dotyčnému řeknu, že jeho názory patří do minulého století a on sám je naprosto mimo? Mám stejné právo to říct jako on své názory.
@Cathan (10.01.2021 15:04): Nikde nepíšu, že by měly být menšiny vděčné, ale společnost roste a rozvíjí se jako strom a je nerozumné odřezávat se od kořenů a vytěsňovat či ignorovat je, protože zastávám názor, že jsou špatné. Mně osobně nevadí přítomnost homosexuálů, transsexuálů, earth-genderů a jiných duševně-pohlavních keříčků, ale vadí mi, když jsou takovéto postavy do her vkládány úmyslně za jediným, aby mě někdo mohl jejich prostřednictvím kritizovat, jak moc jsou moje názory špatné. Pokud už razíme svobodu názoru, pak je zapotřebí respektovat i názory protistrany, ale nepřijde mi správné někoho buzerovat prostřednictvím fikčního světa a umlčovat je v sociálních sítích.

Iluze je, že na autory nikdo netlačí. Už jsem narazil na internetu na různá individua, která vyzývají ve jmenů korektnosti právě k tlaku na autory děl a jejich bojkotu, pokud jim nevyhoví. Díla jako Mass Effect vyvolávají ve společnosti odezvu a ta dolehne i k autorům, i když třeba jen prostřednictvím vydavatele. Co se týče různých magorů, při cestě do práce / z práce, jsem už bohužel na pár takových narazil a věř mi, pro ně není problém se v prostředcích MHD bavit o svém snu o upálení či jiné likvidaci šovinistů / nekřesťanů / heterosexuálů... Nebezpečné je tvrdit, že takový lidé neexistují, stejně jako někomu vnucovat svůj názor, ať je sebesprávnější.
@Malignus (10.01.2021 14:56): Já s tebou ale nesouhlasím. Nikomu se tu nic zlého neděje. Meleš nesouvislé věci dohromady, přeháníš, stavíš slaměné panáky. A ta poslední věta už mi hodně zvedá obočí. Tenhle tvůj příspěvek zrovna ke klidné diskuzi nepřispěje. A to má jinak potenciál být zajímavá i přínosná pro účastníky.
@Malignus (10.01.2021 14:56): Vzhledem k té délce mám fakt i já teď chuť to celé vytrhnout z kontextu a ironicky říct "jasně, všechno je v pohodě a sexismus/rasismus neexistuje" xD A mladý heterosexuální běloch, který díky transsexuálovi ve hře, nadšeně píše, že by hry neměli být politické, to je taky jen má fantazie.

Vážně, za posledních 10 let se mnohem častěji setkávám s idioty, kteří mají problémy s vizí autora a nazývají to bez důkazů korektnosti. Za to s někým i jako je Ebb se setkávám jednou za uherský rok. Celá ta představa nějaké vlny co tlačí na autory je neuvěřitelně nebezpečná iluze. Zvlášť ve svém předposledním odstavci jsi sepsal v zásadě všechny blbosti kterými se mainstream krmí, o nějakých magorech SJW intelektuálech...

A na závěr netuším, proč by menšiny měli být vděčné, že jim ta zlá patriarchální společnost dovoluje se ozvat. Jakože proč? Jakože když neexistují zákony zakazující ženám a černochům mluvit, je všechno v pořádku? Come on ;)
Všechny tyto problémy jsou důsledkem vřeštění myší, díky tomu, že drtivá většina té rasistické, sexistické a xenofobní společnosti mlčí a umožňuje jim vyjádřit se, případně sebemrskačsky přitakává. Bohužel, v dnešní době se již z některých společenských otázek stává davová hysterie a ve jménu "korektnosti (správnosti)" se pořádají "Hony na čarodejnice" aneb rétorikou (podobnou jistému rakouskému malíři) feministek hlásícím se ke třetí a čtvrté vlně feminismu "Konečné řešení otázky patriarchátu a totální útok / vítězství feminismu na všech frontách". Je třeba si však uvědomit, že právě tato zlá a špatná "patriarchální", šovinistická, sexistická a kdovíjaká společnost se vyvinula natolik, že i všemožným menšinám dovoluje vyjádřit se bez toho, aby to skončilo kyselinou v obličeji, nožem pod žebra či kulkou mezi oči a kvůli tomu spousta lidí umřelo.

Každé umělecké / fiktivní dílo je odrazem reality, ale zárověň je také vyjádřením vize jejího autora. Podle mě je přiměřená kritika na místě, ale přijde mi neslušné a nemístné autory v jistém ohledu doslova buzerovat, protože neprosazují vizi mojí či mé názorové skupiny. Samozřejmě, že fiktivní světy budou vždy odlišné od toho reálného a právě v tom spočívá jejich krása a kouzlo. Virtuální světy mají obrovskou výhodu v tom, že mohou do podrobna rozebrat všechny klady různých forem společnosti a státních zřízení bez toho, aniž bychom museli velmi bolestivě testovat tyto systémy v reálném světě. A navíc si v nich můžeme zkusit i virtuálně žít. Jedno přísloví říká, že "Není na světě člověk ten, aby se zavděčil vždycky všem," a to platí odjakživa i v umění. Když si vzhledem k celkové skupině spotřebitelů menšiny budou vynucovat na autorech všelicos, tak tím znechutí nejen ostatní spotřebitele, ale i autory, kteří mohou v konečném důsledku přestat tvořit zcela, aby měli konečně klid. Pokud se autoři rozhodnou cílit své dílo na určitou skupinu populace, je to jejich právo, které je třeba respektovat a ne vynucovat si změnu jakýmikoliv prostředky a začít na ně házet špínu. Navíc sami vydavatelé chtějí mít co největší zisky a tak dbají na to, aby dílo uspokojilo co nejvíce spotřebitelů, proto máme v každém filmu trochu té akce, trochu té romantiky, trochu napětí... Aby se prostě uspokojilo co nejvíce divákůl. Když ale budeme příliš tlačit na to, aby dílo uspokojilo všechny a úzkostlivě se vyvarovávat čehokoliv, co by se mohlo kohokoliv nějak dotknout, tak brzy dojdeme do stavu, kdy budou jen dorty po vzoru pejska s kočičkou - mišmaše, které budou obsahovat pouze všechno dobré, které nikoho neurazí, ale ani nikoho nenadchnou a pak budeme žít ve společnosti, jejíž členové se budou psychicky hroutit u sprostého vtipu. Celkem šikovně si z toho utahuje film Demolition Man.

Já osobně nemám s hrami jakýkoliv problém. Prostě k tomu přistupuji jako k fikci a autorské vizi, ale vadí mi, když se do her vnucuje ideová či politická agenda těch či oněch. Je samozřejmě k smíchu, že všichni nemluvící příslušníci CorSecu jsou plešouni s knírem, případně se může někoumu jevit sexistické, že všechny striptérky jsou spoře oděné Asarijky. Nicméně je třeba uvědomit si, že autoři jsou pod finančním a časovým tlakem a je snadnější a rychlejší nakopírovat dvacetkrát jednu striptérku, než tvořit dvacet různých a dbát při tom na diverzitu, aby se zavděčili úplně všem. Právě tady se projevuje nevyužitý potenciál DLC, které by mohly tyto pro některé lidi nedostatky vyřešit. Každý by si stáhnul za mírný poplatek některé kosmetické DLC a bylo by po prdeli. Dále, pokud budeme tlačít, aby fiktivní díla co nejvíce odrážela realitu, pak budeme mít jen utopistické vize, karikatury a více či méně pokřivená zrcadla, nad kterými budou intelektuálové a SJW aktivisti jásat a zbytek společnosti si bude hledat něco jiného. Když už jsme u reálného světa, v něm je spoustu tlaků například na rovné zastopení mužů a žen v politice, zajímavá myšlenka, ale jednak se zjistilo, že tolik žen ani v politice není a navíc by tyto ženy trpěly tím, že by na ně lidé pohlíželi jako někoho, kdo by se bez kvót na danou pozici nedostal. Dle mého názoru je lepší stvořit funkční šovisnistický sexistický svět, než očividně umělou utopii, ze které kape snaha o naplnění kvót a myšlenek o diverzitě.

Svět Mass Effectu tak sexistický a šovisnistický atd. není, jak to někteří citlivější jedinci mohou vnímat. No, radši už přestanu psát, protože by mohly být mé úvahy moc dlouhé a navíc můj názor už vyjádřili Jab a pajmič. Právě na sériích Mass Effect a Dragon jsou krásně vidět ty ideové a politické tlaky, které jsou ve společnosti.

Edit: Ještě bych jen doplnil, že na základě mých zkušeností a získaných informací ženy striptýzové bary moc nenavštěvují. To se týká i akcí s pánským striptýzem přístupným pouze ženám. Samozřejmě, jsou takto zaměřené bary, které jsou hojně navštěvované, ale v globálním měřítku je idea striptýzových barů a bordelů pro ženy zcela neuspěšná, protože ženy prostě o tyto služby nemají takový zájem jako muži. Tudíž bych tady byl s výkřiky o sexismu a vynucování kvót opatrný. Navíc před Udinou byla velvyslankyní lidstva Anita Goylová, která byla velmi obratná a úspěšná politička. Dominance Asarijek je dobře vysvětlena a ženy vědí, že je lepší ovládat svět ze stínů.
Prvně bych požádal o obecné zmírnění diskuze. Zbytečné tu přistupovat k nadávkám, nikdo nemyslel své názory "zle".

Nicméně stran onoho zobrazování toho či onoho genderu... Já chápu kritiku třebas u reklam. Nicméně právě u těch Asarijek (či i Orionek ve "slušňáckém" Star Treku) je ta intence jasná a je mimo realitu. I autoři sami říkají, že chtěli trefit klišé sexy mimozemšťanky. Jinak řečeno jde o kontext. Ať klidně má 7 z 9 či T'Pol upjaté kombinézy. Ať klidně vznikají hry, kde je to či ono pohlaví pouhým objektem sexuální pozornosti hráčovi postavy. Pokud víme, že cíl nebyl "zobrazovat údajnou realitu" a tu tím kodifikovat (jako u těch reklam a ženských a mužských rolí výše), tak bych s tím byl asi v pohodě. Když to přeženu, tak je to jak hra, kde budou všichni chlapi chodit s roubíkem a reagovat pouze na vyzvání. Pokud ten další kontext odpovídá, tak za mě v poho. Knihy, filmy, hry nechť svou fantazii pustí všemi směry. Dokud tedy chápeme, že jde o "pohádku", tak nevidím problém ani s tím, když nerovnostářsky zacházejí s genderem.

Samozřejmě je možné diskutovat, zda ten nerealistický kontext je třebas u těch Asarijek zřejmý. Ale osobně si dovolím říci, že většině asi bude. Už z toho důvodu, že jde o "all female" druh, který tančí u tyčí a páruje se s čímkoliv, co se hýbe a dýchá. Další díly pak alespoň dokázaly nějak naznačit, že celý ten druh jakoby byl sestaven tak, aby všem ostatním species Citadely přišel přitažlivý. A odtud třeba i velmi významné postavení, které Asarijky v téhle pohádkové galaxii mají a udržují si. Jakkoliv byly na Citadele první, tak tohle není samozřejmostí. A od autorů fajn tah, že tomu jejich zařazení do settingu zkusili dát i další "smysl".

Prsaté princezny v nesnázích stále mají své místo. Spíše jde jen o to, aby nebyly pravidlem. Pokud by ve hrách každý vytvářel ty stejné "parodie", tak už bych zase pochyboval, zda o parodii vůbec jde. Tedy zda nám ve výsledku neodráží a nekodifikují poněkud nepěknou realitu. Je jasné, že tohle by se mělo v čase lepšit. A ty poměry se tak postupně mění. Ono i u Mass Effectu... Co si budeme povídat, over-the-top osvalený James Vega tam taky není pro onoho tradičního mužského heterosexuálního hráče. V základu je to retrívr v Shepardově posádce. Nicméně jak sundá triko (což je při pohledu na jeho wiki stránku asi častější), tak už autoři mířili zase někam jinam. A i ten Thane mi už od dvojky vyzní jako fan service pro jinou část hráčské populace. Celým svým vzhledem, příběhem i jeho zakončením.
@Cathan (10.01.2021 00:51): Ja suhlasim prakticky so všetkým čo si zatiaľ napísal. Iba dodávam ten pohľad, že lídri sú v hre takmer výlučne muži. Nemal som ani potrebu to nejak rozpisovať v komentári, to sa až tu tak postupne nekontrolovane zvrhlo :)
@Ebb (10.01.2021 00:47): Prima, jak sis vytáhl jen první odstavec, abys ho mohl překroutit, vytrhnout z kontextu a hodit mi ho do xichtu jako hovno :ú Pro svou povrchní, něžnou dušičku je sexismus i to, když si chlap v tramvaji uprdne vedle ženský vid? :D

@Cathan (10.01.2021 00:42): Hele, asi ne. Rozhodně ne s přecitlivělým Ebbem na blízku :) Ale hele, já bych neměl námitku rpo Turianský strip bary v ME remasteru :D
@Cathan (10.01.2021 00:33): Veru žijeme a veru preteká, a preto na to upozorním, keď si to v hre všimnem, keďže tie by mali ísť príkladom. A o to viac, keď je to scifi, kde by ľudstvo malo byť popredu.
@pajmič (10.01.2021 00:37): Keď sme pri rečiach, že ženy sú fyzicky slabšie a že sexizmus je to az vtedy, keď sa na ženu pozerá ako na fekal, tak to ufff...asi konci s tebou debata.
Už tam chýbalo len, že ty ale miluješ ženy a aj tvoje najlepšie kamarátky sú ženy.
@pajmič (10.01.2021 00:37): Já nevím, jestli má cenu se do toho pouštět online :) Potlačování půvabu a krásy žen? Špatné. Jistě. Říkám, že nejsem proti fan servisu. Ale zase mě mrzí, že není znázorňován "půvab a krása" mužů. Asi už z diskuze vyplynulo, že já bych to ze zřejmých důvodů ocenil více. Pokud se to má zdůrazňovat, tak do toho, ale dvojsečně. Neříkám, že to Mass Effect nedělá, ale rozhodně se na ty ženy zaměřuje více.
@Cathan (09.01.2021 23:54): Jinak víš, co je podle mě sexismus? Když je na ženu nahlíženo jako na podřadnou bytost, fekál, který nemá žádná práva, věc, která existuje výhradně jen pro uspokojenní potřeb muže, bytost na které je pácháno fyzické, psychické a sexuální násilí, protože není tak vzdělaná, tak silná, tak kultivovaná jako muž. Ideologiem ze které se mi dělá blivno a něco, co by nikde nemělo existovat.

Ženy by měly být ctěny za to, co dělají lépe než chlapi od přírody, to jistě, ale zárověn je tu něco jako kognitivní činnost - průměrná netrénovaná žena je fyzicky slabší než průměrný chlap, ale činí to zní automaticky méněcennou osobu? Vůbec ne. Vem si třeba Tali, chudák holka chytně rýmu a je měsíc na práškách, ale zase je to talentovaná, inteligentní technická inženýrka, něco, co Shepard rozhodně není.

Z přirozeného principu je žena závislá na chlapovi a chlap na ženě. Ne proto, že by jeden byl horší, nebo že by sami něco nezvládli, ale proto, že se doplnují, učí se, podporují se. I silná, inteligentní, schopná žena může být závislá na chlapovi, který zvládá konkrétní věc lépe než ona.

Potlačování ženského půvabu a krásy je naprosto nepřirozené, nechápu jak to může někoho pohorčovat a považovat za sexismus. Proto při plkách typu "male fantasy" si klepu na čelo. Nehledě na to, že hezkejch mužskejch je ve hrách nepočítaně :D
@Ebb (10.01.2021 00:23): Jde o to, že já bych ani neřekl, že se jedná čistě o male fantasy-centric hru, jen tam má zkrátka mužský fan-servis trochu více prostoru, což je rozdíl. I mužské postavy jako Jacob nebo Thane mají zvýrazněné křivky, taky to tam v nějaké formě je.

Na ten první odstavec nemám nic moc co říct mno. Na čem se shodneme je asi fakt, že žijeme v patriarchální společnosti a to nějak protéká i do her, jen si říkám, jestli má cenu to do mrtě řešit ve všech případech mno. A taky jako nerd dodám, že pokud první rada zemře, v druhé je i salarianská radní žena ;)
@Cathan (09.01.2021 23:54): No fajn, ale s tým pomerom silných žien (najmä žien vo vedúcich pozíciách) to také slávne nie je. Rada citadely je tvorená 3 muzmi + uni Asari, sef kerberu tiež muž, Anderson, Hackett, Udina všetko muži...., v skutočnosti lidri sú v hre takmer výlučne muži. Silné a nezávislé ženy tam síce sú, ale nikdy nie na pozíciách, kde by o niečom rozhodovali. To je tiež forma sexizmu.

To, čo sa ti inak red snažil povedať je myslim, ze sexizmus ma viac podôb a nemusi byť zobrazený len v extrémnej forme. Aj male fantasy-centric hra je forma sexizmu. Netvrdím že ME2 je úplná katastrofa a treba lámať palicu, ale priestor na zlepšenie tam je určite.
@pajmič (10.01.2021 00:09): Jop, myslím, že se do jisté míry shodneme. Asi nám do jisté míry vadí to samé, jen reagujeme na trochu jiné podněty :) Nebo jak kdysi řekl jeden můj známí, jdeme na stejné místo, ale jeden od lesa a druhý od města.
@Cathan (09.01.2021 23:50): Bylo by mi to fuk. Jak jsem psal níže - a několikrát zde na forech - je mi jedno kdo ve hře bude koho zastupovat. Důležitá je kvalita a (ve specifiských situacích) historická věrnost. Holky jsou podlě mě zastoupeny více než hojně, ale proč se zastavovat v rozšiřování sortimentu, že? :)
Mě zase utkvěla v hlavě bouřlivá reakce na fakt, že postava z Apex Legends je transsexuál v masce. Ty vole, co má bejt? Je to virtuální postava v masce co střílí panáky v MP "battle royal" hře :D
@Red (09.01.2021 23:49): (Dostal se pomalu z šoku) Jinak jde o to, že kupříkladu hra není myslím sexistická, protože nabízí celou řadu silných a naprosto nezávislých ženských postav. I kdybych se měl postavit na hlavu, tohle jednoduše odmítnout nemůžu. Máme tu Liaru, Tali, Ashley atd. Je paradox, že nejblíže k ženě která potřebuje zachránit je Jack, a i ta dost netradičně. Tj. sexismus ve hrách je podle mě stav, kdy jsou ženské postavy pravidelně a neustále závislé na postavách mužských, v různém slova smyslu.
Naopak zbroj která zvýrazní prsa je takový fan servis co neublíží. Kdyby měli zbroj alá podprsenka, pak jo, pak se jednalo o fan servis dost za hranou.
@pajmič (09.01.2021 23:34): Tím se dostáváme i do oblasti toho, co je skutečný problém mno. Kdybych ti třeba řekl, že i mě vadí nedostatečné zastoupení žen a menšin, co bys mi řekl? Já samozřejmě nevím, jaké máš ty osobně širší názory, ale já se třeba během posledních let dost radikalizoval - a vím to o sobě - hlavně kvůli lidem, kteří se dovedou zbláznit díky "menšinám" ve hrách. Když se kupříkladu neuvěřitelně řešilo, že Soldier z Overwatche je gay, zase ve mě něco umřelo - a já bych byl třeba taky raději kdyby se to neřešilo mno, ale řeší se to, a jen nějací šílení SJW nejsou na vině.
Hra není sexistická, tím, že "je fan servis pro mužské hetero hráče" by si možná zasloužilo nějaký rozbor. Já jsem z toho nějak zmatený, Neříkám, že mužský hetero hráč je sexistický sám o sobě nebo že si nezaslouží specializovaný hry, jen bych nějak uvítal větší rozebrání v čem se to teda liší.
@Cathan (09.01.2021 23:28): Hele, je blbá doba, s někym jsem si pořádně nepokecal už 8 měsíců, dělám z domova. Nudim se, jasně že to tady budu řešit. :D A nikde jsem nenapsal, že je to pitomost, ale že tyhle kraviny se míchají se skutečnýma problémama, v tom je rozdíl. :)
@pajmič (09.01.2021 23:29): To ale jedno a to samé, ne? Můžeme tu tisíckrát říct, že Ebb je přecitlivělý ale prostě tu otázku nadnesl a tak se tu o ní diskutuje. Podle tebe je to nesmyslné, podle BUMTARATA na tom něco je, a já uznávám, že tam je více fan servir pro pánskou herní komunitu, ale nenazval bych to sexismem. Voalá, fajná diskuze. Nemusí se do toho házet bomby tím, jak je celé o ničem a řešit by se to nemělo.
@Ebb (09.01.2021 23:24): Tos opravdu nemusel. To těžení je jenom jako zdroj pro kupování upgradů. Vytěžíš, co potřebuješ, koupíš upgrade, a pokračuješ v příběhu. :D Nikdy by mě ani nenapadlo, že by se někomu chtělo těžit všechno. A teď si nemůžu pomoct a uvažuju, kolik z fandů, kteří si na těžbu stěžují, to tak udělali...
@Cathan (09.01.2021 23:09):Proto jsem slova "problém" a "korektnost" dal do uvozovek, aby bylo jasné, že se o žádný problém nejedná. Mě je u zádele, kdo bude kroutit zadkem u tyče v Mass Eggectu nebo kdekoliv jinde, jee mi jedno, kdo je hlavním protagonistou, co nosí, v co věří, nebo jak se sexuálně orientuje. Každému, kdo myslí mozkem, by to mělo být jedno. Rasismus, xenofobie, homofobie a další vážné sociální problémy, které by měly být řešeny a měly by se obrazovat v literatuře. Ale Abba tu pohoršuje, že maji některý holky větší výstřih, že v baru tančí jen uni gender Asarijky. Ve hře, která se odehrává v daleké budoucnosti :D To jsou ty "problémy" které nějakým záhadným způsobem splývají s těmi skutečnými.
@BUMTARATA (09.01.2021 23:02): Ach jo, mě už nebaví poslouchat mongoloidy, co věci vytrhávají z kontextu nebo si mění realitu tak, jak se jim hodí.

Kde jsem napsal, že by se o něčem nemělo diskutovat? Já se výhradně ohradil pouze proti Ebbovu hovadskému vyjádření o "Sexismu" ve hře!
@pajmič (09.01.2021 22:57): Počkat, takže o co ti jde? O problémy nebo korektnost?

Hry jsou umění. Umění tyhle problémy řeší od nepaměti. Takže rozhodně patří, ačkoliv chápu, že ne každý se toho chce účastnit. Jediné řešení je to ale pak ignorovat, protože je to vyjádření na stejné úrovni, že se nemají politické, sexuální a rasové problémy řešit v literatuře.

Co se týče korektnosti, to je pro mě takové zvláštní slovíčko které se obvykle objeví, když se někomu něco nelíbí. Je ve hře gay romance? Korektnost. Je ve hře hlavní hrdinka? Korektnost. Změní se postava co bila v knížce bílá na černou ve filmu? Korektnost. Je to prázdné slovo, které chce právě potlačit řešení reálných problémů v umění a nejlépe dělat, jakoby nebyli.
Já nemyslím, že v Mass Effectu nutně musí být mužský striptýz, a ve skutečnosti se jen málokdy setkám s požadavkem, že by to někde být mělo. Za to jsem se už mnohokrát setkal s tím, že se někde objevilo něco takového, a herní komunita řvala korektnost jako po dávce kofeinu a LSD.

Tak či tak nevidím důvod, proč o tom nediskutovat. Když se o něčem nebude diskutovat, tak se nic nikam neposune. Jen se bude stagnovat. A podle mě myšlenka Ebba, že třeba ve hře byla velká sexualizace žen ale za to skoro žádná mužů je zajímavá, ačkoliv s ní souhlasím jen velmi mírně.
@pajmič (09.01.2021 22:38): Každá fikce zákonitě odráží reálný svět, není absolutně žádným způsobem možné se tomu vyhnout. Fikci tvoří lidé. Lidé jsou reální. Některé fikce to dělají více, některé méně, jiné přímo komediálně a úmyslně (satira) ale vyhnout se tomu nejde.
@Cathan (09.01.2021 22:22): Pokud zakomponuješ problémy reálného světa do fiktivního díla, už to není fikce, ale odraz (karikatura, pokud zakomponovaný špatně či násilně) naší společnosti v literární/virtální podobě.

I kdyby to sexistický objetivně bylo ubíralo by to na kvalitě díla? O tyhle "sociální korekce" by si ještě před několika lety nikdo ani neopřel kolo, ale dneska se to tak vehementně řeší jak rakovina.
@pajmič (09.01.2021 22:11): Na literatuře nás učili, že problémy reálného světa a fikce spolu souvisí :) Běž se zeptat Hynka Máchy nebo Erbena, jistě mě v tom podpoří xD
Ale jo, všeho s mírou a nikdo tu nechce odstranit Asari. Ale já tu otázku pokládal ze skutečného zájmu, ale ani když se nad tím zamyslím, moc sexismu tam nevidím, spíše mírně konzervativní realističnost mno. Jab to popsal docela dobře.
Jé, tady zase někdo přirovnává "problémy" reálného světa ke světu fikce.

Prosím, jděte s tím do vagíny, pane Ebbe.

Vymazat Asari by bylo jako vymazat Elfy z Tolkiena, zcela dementní na to jen pomyslet.
@Jab (09.01.2021 21:11): Když nic jiného, můžou změnit kostýmy na něco „praktičtějšího“. A viz trefná Cathanova poznámka o Kaidanovi, který je bi ve trojce, ale jaksi není v jedničce. Atd. Nic velkého ale pochopitelně nečekám, má to být „jen“ remaster.
@Jab (09.01.2021 21:11): Ťuky ťuk :) Já už od chvíle co vím o LE přemýšlím, jestli tohle s tím Kaidenem změní. Vím totiž, že v původní verzi jedničky ta možnost být měla, ale odstranili jí - a stále se tuším dají ty dialogy vyhrabat a někdo na to udělal mód. Takže hození té kosti, že by dali male-Shepardovi možnost si s ním začít už v prvním díle je minimum. Carth sbalit nejde, Alistair sbalit nejde, takže kdyby aspoň jednou ten archetyp šel sbalit od začátku, , byl bych spokojený. Jinak jsem nechtěl ani naznačit, že by měli nějak měnit Asari :)

@Ebb (09.01.2021 21:09): Mně celkově vzato nevadí fan servis, pokud není nelogický. Těsně uniformy nejsou ve sci-fi nelogické, ale očekávatelné. Spíše než tlačit na to, aby nedělali ženám těsné oblečení, je lepší tlačit na to, aby ten fan servis byl obousečný, s čímž má problémy tak trochu celá herní scéna. Ale mění se to, a Mass Effect v tom vážně nebyl nikdy ten nejhorší ani celkově špatný.
To tu jen ťukáte do klávesnice, aby řeč nestála, nebo si opravdu někdo dělá naděje, že tohle bude LE nějak měnit? :) Citelně pochybuji, že nechají zmizet Asarijky. Celé to "species" mělo naplňovat klišé tradiční "barevné" sexy mimozemšťanky.

Jinak více možností klidně beru. Jakkoliv je nevyužiji. Romancovat Kaidana je... Jak romancovat Cartha. Tohle přece nikdy nebyla preferovaná volba. A už je celkem jedno, zda hrajete za chlapa či ženskou. Či jakého jste sami pohlaví. Thane nebo Garrus by imho vyvolali větší tlačenici pro gay romanci.

Pokud někomu chybí tanečníci u tyče, tak za mě taky v pohodě. Ale zase a ještě jednou... Vždyť je to parodie na realitu. A na těch klišé (viž výše k Asari) stojí. Od LE tedy těžko nějakou změnu čekat. To si bude potřeba počkat co až ten čtvrtý díl.