Marlow Briggs and the Mask of Death

20.09.2013
28.11.2017

Marlow Briggs bol obyčajným chlapíkom, ktorý chcel len stráviť pár dní so svojou priateľkou Evou pracujúcou na mayských vykopávkach uprostred juhoamerickej džungle. Eve sa však podarilo zistiť, že jej zamestnávateľ chcel objav z vykopávok zneužiť a ovládnuť tak celý svet. Marlow nakoniec skončil mŕtvy a Eva bola unesená. Kde však iní akční hrdinovia končia, príbeh Marlowa sa ešte len začína. Je totiž oživený prastarým artefaktom zvaným Maska Smrti a vydáva sa cestou Svätého Bojovníka, aby získal naspäť svoju priateľku a pritom samozrejme zachránil svet.

Marlow Briggs and the Mask of Death je akčná adventúra z pohľadu tretej osoby v štýle God of War alebo Enslaved. Hlavný hrdina si postupne osvojí 4 sečné zbrane, 4 typy devastujúcich magických útokov a občas aj stacionárne zbrane, pomocou ktorých likviduje početné zástupy nepriateľov od obyčajných žoldnierov cez vrtuľníky až po monštrá z mayskej mytológie. Súbojový systém je podobný ako v God of War, je jednoduchý a intuitívny, takže po chvíli zvládne metať kombá každý. Tutoriál, v ktorom si ich hráč môže precvičiť, ale aj naštudovať nové, je pritom dostupný kedykoľvek počas hry. Spestrením hrateľnosti sú okrem súbojov aj skákacie pasáže a jednoduché logické hádanky.

K Marlow Briggs jsem se dostal jako pověstný hudebník ke svému pracovnímu nástroji, a nebo chcete-li jako slepý k houslím. Tento typ her není zrovna mým herním šálkem, nicméně darovanému koni na zuby nekoukej a alespoň to zkus, říkal jsem si.

Jak popsal již kolega PRIVATE MARTIN přede mnou, příběh je klasické béčko všech béček, které neurazí, ale zároveň ani ničím nepřekvapí. Bojový arzenál čítá celkem čtyři druhy likvidátorů, přičemž každý je vhodný na jinou akci, a pokud už jde opravdu do tuhého, přijde vhod magie, která si se svou účinností a následnou zkázou v ničem nezadá s napalmem.

Herní náplň není nikterak složitá, jde o to mydlit nepřátele do totálního bezvědomí a postupovat stále vpřed. Likvidace nepřátel je ale velmi zábavná a bavila po celou dobu hraní. Cesta za Marcelovým cílem je tu a tam propletena logickou hádankou, která nezdrží, naštěstí, na moc dlouhou dobu, a nenaruší tak plynulost hry. Co mě velice mile překvapilo tak to byly akční mezihry, vzdávající hold arkádovým legendám.

Rozmanitost herního prostředí a nepřátel je opravdu úctyhodná. Tvůrci patrně chtěli do hry narvat a zakomponovat vše, co kde dobrého viděli (či vykradli), a uvařili tak guláš, který překvapivě dobře chutná. Zdeněk Pohlreich by sice ucedil nějakou jadrnou poznámku k tvůrcům, ale běžný strávník bude s předloženou krmí spokojen.

Výtku bych snad směřoval pouze k ovládání klávesnicí v poslední fázi hry. Tam je často třeba Marcela kočírovat stiskem až čtyř kláves levé ruky současně, no do prdele copak jsem nějakej azijskej pianista? Vím stačil by gamepad a bylo by to vyřešeno, ten já ale nemám (snad pouze ještě na gameport – pamětníci nad 30 let snad budou vědět o čem je řeč), mám pouze volant a tem mi úplně vhodný zas nepřišel, tak jsem tedy trénoval prstoklad s klávesnicí až do konce za občasného jadrného jódlování.

Závěrečný souboj titánů, a především pak následné čtení závěrečných titulků, bylo opravdu důstojnou výzvou a krásnou tečkou za celou hrou, kterou bych se nebál doporučit všem a to i těm, co podobný styl běžně nevyhledávají stejně tak jako já.

Pro: Herní rozmanitost a arkádové vložky

Proti: Občasný souboj s ovládáním na klávesnici

Marlow Briggs and the Mask of Death je pre mňa asi najpríjemneším prekvapením tohto roka. Zvlášť keď si pomyslím, že nebyť slovenského Sectoru, asi by som ju minul úplne.

Čo sa príbehu týka, ide o béčko ako remeň. A to nemyslím v zlom. Hlavný hrdina je klaďas ako vyšitý, ktorý sa ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a hlavný záporák je zase regulérny parchant, ktorý chce zničiť celý svet. Dej je síce jednoduchý a do istej miery predvídateľný, na druhej strane celkom pútavý a zábavný a neraz som sa pristihol, ako s napätím očakávam čo sa stane ďalej.

Hrateľnostne ničím nevybočuje zo žánru akčných adventúr a je dosť podobná God of War sérii. Dokonca by som sa nebál použiť pojem „vykrádačka“. Bolo by však krátkozraké kvôli istej neoriginalite hru odsúdiť.
Na programe dňa sú tu súboje, ktoré tvoria podstatnú časť hry. Najskôr Marlow disponuje iba základnou, nazvime to sekerou, neskôr dostane do výbavy dvojicu mečov, potom bič a posledným kúskom do zbierky sa stane kladivo pričom každá zbraň je vhodná na iný typ útokov. Na slabších nepriateľov ako chrobáky alebo základní žoldnieri som si obľúbil bič. Na väčších a pomalších sa zase dokonale hodilo kladivo. Pri kombinácii oboch typov enemákov sa osvedčili meče, ktoré sú akýmsi kompromisom medzi predchádzajúcimi zbraňami. A v prípade, že nezabrala žiadna zbraň, Marlow disponuje aj určitými magickými útokmi, ktoré zasiahnu všetko v dosahu.
Podobne ako Kratos, aj Marlow často skáče po rôznych plošinách a sem tam si poposúva nejaké tie bedne a zastláča si tlačidlá, ktoré mu sprístupnia cestu vpred. A samozrejme nesmú chýbať ani QTE, ktoré síce nie sú zastúpené v tak hojnej miere ako v spomínanom God of War, ale sú prinajmenšom rovnako pôsobivé.

Grafické spracovanie je na pomerne vysokej úrovni, obzvlášť pokiaľ ide o malú hru. Štylizácia a celkové vykreslenie krajiny, obzvlášť v exteriéroch sa mi veľmi páčila. A nesmiem zabudnúť na cutscény, ktoré sú síce statické, no pôsobia doslova epickým dojmom.
Zvuková stránka je taktiež vydarená. Hudba je vskutku výpravná a dabing sa takisto podaril.

Marlow Briggs je veľmi príjemná akčná adventúra s dobre vyváženou obtiažnosťou, zábavnými súbojmi zabalena do síce pomerne jednoduchej, ale peknej grafiky vhodná ako pre PC hráčov, ktorí boli o tituly z God of War série ukrátení, tak aj pre nováčikov, ktorí sa ešte so žiadnou podobnou hrou nestretli.

Pro: súboje, spracovanie, béčkový príbeh, humor

Proti: kamera, optimalizácia