Maize

01.12.2016
12.09.2017

Tušíte, co se stane, když dva elitní, avšak roztržití vědci zásadně špatně pochopí instrukce od americké vlády? Ve světě hry Maize je to inteligentní (jen možná trochu mrzoutský) kukuřičný klas. A to je podle kanadského nezávislého studia Finish Line Games teprve začátek přívalu absurdit, které na hráče čekají. Autoři za svoji inspiraci označují mix Monty Pythonovského humoru a seriálu Akta X, což samo o sobě naznačuje, že zde skutečně nepůjde o tradiční zážitek.

Maize je trojrozměrná adventura z vlastního pohledu, ve které budete mít za úkol odhalit, co se tu kruci vlastně zvrtlo. Prozkoumáte nejen farmu s jejími podivnými rostlinnými obyvateli, ale také tajnou laboratoř, skrytou pod zdánlivě opuštěnými zemědělskými staveními. A samozřejmě ani postavy, na které narazíte, nebudou zrovna "normální". O mluvící kukuřici již byla řeč - vedle ní se ale potkáte také s ruským robotickým plyšovým medvídkem a dalšími zvláštními bytostmi. Čím dál hráč pokročí, tím houšť.

Jednoduchá adventurka, která má blíže k walking simulátoru, protože cílem většiny "hádanek" je donést předmět z místa A na místo B. Ale to není bůhvíjaký problém, protože záměr tvůrců byl především hráče rozesmát a to se hře docela daří. Vtipy se však začnou brzy opakovat, protože se téměř všechny točí kolem toho, jak jsou všichni, včetně vás, naprostí blbci. Ale zasmál jsem se několikrát, to hře upřít nemůžu.

Maize tak řadím k těm povedenějším komediálním hrám, které však chybí nenucenost takového Portalu, nebo genialita schovaná za konceptem The Stanley Parable. Jo a ve hře nejsou ani anglické titulky, což mi běžně problém nedělá, ale tady se mluví někdy tak rychle, že i mě sem tam nějaké slovo uteklo.

4. bod herní výzvy 2019 (hardcore)