Magic: The Gathering Arena

26.09.2019
24.03.2021

free to play

Arena je další z videoherních adaptací slavné sběratelské karetní hry Magic: The Gathering. Na rozdíl od předchozích verzí od studia Stainless Games (Duels of the PlaneswalkersMagic Duels), které pravidla původní hry v jistých aspektech zjednodušovaly, vývoj Arena si vzal na starost přímo vydavatel Wizards of the Coast a hra běží na zcela novém enginu, vytvořeném na míru potřebám M:TG a umožňujícím věrně implementovat jakoukoliv kartu.

K dispozici jsou všechny sady karet, které jsou aktuálně přijímány formátem Standard (Core Set 2020, Guilds of Ravnica, Ravnica Allegiance, War of the Spark a Throne of Eldraine), přičemž nové sady budou do hry přidávány souběžně s vydáním jejich papírové verze, což platí i pro rotaci starých sad z formátu. Ty však stále budou hratelné v Historic formátu a prozatím mezi ně patří Core Set 2019, Ixalan, Rivals of Ixalan a Dominaria.

Hra kromě tutoriálu vysvětlujícího základní herní mechanismy neobsahuje žádný singleplayerový obsah a zaměřuje se čistě na multiplayerové zápasy. Pro tyto účely nabízí mnoho herních módů, mezi kterými kromě standardních i ranked zápasů naleznete i režimy Constructed, kde s jedním předem sestaveným balíčkem hrajete proti sérii protivníků, Draft, ve kterém společně s dalšími hráči postupně vybíráte karty z nově otevřených boosterů a sestavujete z nich své balíčky a Sealed, ve kterém máte pro sestavení balíčku z nových boosterů volnou ruku. Kromě těchto režimů jsou k dispozici i časově omezené eventy, které mohou být variacemi na zmíněné režimy či zcela odlišné, jako například Singleton, kterého se můžete zúčastnit pouze s balíčkem, který neobsahuje více než jednu kopii jakékoliv karty. Váš úspěch je pak ohodnocen herní měnou, kartami či celými boostery a na rozdíl od Hearthstone a jeho arény vám karty vybrané v draftovacích režimech zůstanou.

Hra je nabízena formou free-to-play a nabízí možnost kupovat nové balíčky karet za herní měnu (zlato), získanou plněním denních či týdenních úkolů, ale některé herní módy jsou dostupné pouze za placenou prémiovou herní měnu (drahokamy).

Konečně.

Konečně se na obrazovkách osobních počítačů objevila nejoblíbenější karetní hra, která je v této verzi jak intuitivní a zábavná, tak i dostatečně reprezentativní, aby zaujmula i ty, kteří se teprve s Magic the Gathering plánují seznámit (Magic: The Gathering ani Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers toto v takové míře nenabídlo).

Proč je Magic (vznik 1993) tak populární, a proč jde o stále aktuální zábavu? Důvodu je mnoho; od líbivého grafického zpracování a silného sběratelského potenciálu (cena karet se pohybuje v rozpětí od pár korun po řádově miliony), až po mnoho formátu hry a dokonalé vyvážení mezi náhodou, schopností hráče a kvalitou sestaveného balíčku. Technicky vzato každý může porazit každého, ačkoliv šance na výhru rostou především dle hraných karet. A ty dobré jsou logicky dražší, ty nejlepší lze získat už jen v řádu stovek dolarů a výše. Recept, který Richard Garfield připravil, je dokonalým business plánem, jelikož se mu podařilo prodat „papírové“ karty s přirážkou tisíců procent. A to po více jak 27 let. Nicméně, dnes si můžete zahrát MTG v adekvátní podobě hned a zdarma. Stačí si stáhnout Arénu a naučit se poměrně jednoduchá pravidla, u kterých platí tradiční pravidlo úspěšných konceptů v podobě „easy to learn, hard to master“.

Krátký tutoriál hráče provede základy mechanik, tedy tím, že existuje něco jako „land“ (země), který produkuje „manu“ (rezervoár magické síly), za kterou můžete vyvolávat nejrůznější kouzla („spells“); od příšer a jiných bytostí („creature“), přes artefakty, planeswalkery, okouzlení až po konkrétní magické čáry („instant “ a „sorcery“). Cílem hry, kdy ve standartním režimu mají oba hráči 20 životů a 60 karet, je toho druhého o životy připravit! Nebo také můžete zvolit úplně jinou strategii (například „mill“, neboli odemlení soupeřova balíčku). Fantazii se meze nekladou. Není náhodou, že je MTG považováno za vůbec nejkomplexnější (deskovou/karetní) hru. K dnešnímu dni existuje více než 19 000 karet a nespočet schopností, a nové stále vznikají. Z tohoto důvodu se hraní příliš neomrzí nebo neokouká ani v dlouhodobém měřítku, protože individuálních pojetí, jak koncipovat svůj herní balíček, je prakticky vzato nekonečno. Jde pouze o to, kde naleznete hlavní těžiště zábavy (turnaje, odpočinkové hraní, tvorbu balíčků dle vybraného tématu, sběratelství nebo snad i investování). Nicméně jelikož právě čtete komentář na videohru Magic: The Gathering Arena, nejspíše vás zajímá samotné hraní.

V Magic the Gathering se nachází pět „barev“, takže startovní bod, v tom jak vytvořit svůj balíček, začíná vždy u volby barvy (můžete ovšem zvolit i bezbarvý, artefaktový „deck“). Nicméně, kombinacím mezi nimi se meze nekladou. Každá z těchto barev je charakterizována určitým útvarem (hory, pláně, lesy, bažiny a ostrovy) a vlastní filosofii; tedy na jakých principech je založena a jak dosáhne potencionálního vítězství nad soupeřem. Záleží jen na preferencích. Já jsem se v Aréně rozhodl primárně pro černo červený balík, postavený na synergii Theater of Horrors a Spawn of Mayhen. Nicméně záleží na tom, jaké karty si v „boosterech“ otevřete a na jakou strategii máte právě náladu. Ve skládání balíčku, i z horších karet, je ale ukryto asi největí kouzlo hry - proto doporučuji zkoušet pokud možno nejrůznější nápady, nebo rovnou tématické "tribaly" (ten tedy až v realitě).

Určitou nevýhodou je, že se v Aréně nachází jen nové karty (přibližně jedenáct posledních setů, od aktuální Ikorie po Ixalan z roku 2017), a některé formáty zatím chybí (například populární EDH je opomenuto). Zvláště novým hráčům by to ale nemuselo vůbec vadit, i takto je obsahu v MTG Arena mnoho. Nestane se vám tedy, že by se některé taktiky (snad s výjimkou rozšířených balíčků postavených na kombinaci Ajani´s Pridemate/ Healer´s Hawk) příliš často opakovaly. Naopak mi přijde, tedy když se posunete z bronze a silver úrovně, že se lze setkat s opravdu nápaditými balíčky. Samotné hraní je tak zábava, zvláště když je vidět péče, kterou Wizards of the Coast Aréně dávají. Updaty jsou časté, přibývají animace karet nebo nová prostředí, zvuky jsou také na vysoké úrovni. Virtualizace karetní hry v té nejlepší podobě. Ačkoliv, fyzická podoba je nenahraditelná, a měla by být stále prioritou. I z toho důvodu, že právě k novým MTG produktům (tedy, některým) přidávají Wizardi také kódy do Areny (některé naleznete i na internetu).

S Arenou jsem strávil zatím více jak 50 hodin, nevložil jsem do této hry dostupné na Epicu ani korunu (o fyzických kartách, které jsem v průběhu minulých šesti měsíců nakoupil, a to i z důvodu Areny, bych ovšem měl zamlčet) a beru ji jako ideální videohru, pokud právě není prostor na partii Magiců v reálném světě, nebo si chci jen zahrát s hráči po celém světě. Doporučení je tak jasné, jelikož prakticky zdarma se můžete naučit Magic the Gathering, můžete využít široké spektrum karet (ušetříte za nákup mnoha boosterů) a v neposlední řadě je zde také možnost zažít nepřeberné množství strategií a typů hráčů, které v tomto množství jinde nepotkáte. Navíc, pokud hrajete Arenu, jste digitálně odměňování prakticky každý den. Motivace je tedy zaručena.

Varování o návykovosti této hry by ale mělo, na závěr, zaznít.
Nicméně papír je papír :). Takže by měla Aréna předně sloužit jako brána k "opravdovému" hraní MTG!

Pro: zdarma, rychlé a funkční, vizuální zpracování, motivace hrát dále

Proti: omezený obsah (v kontextu historie MTG), placený obsah (který ovšem není nutný)

• Android 85
Herní výzva 2021: 7. Čas je relativní (hardcore)

Předělat natolik komplexní hru, kterou Magic: The Gathering bezesporu je, do počítačové a mobilní verze není vůbec jednoduchý úkol. Svědčí o tom nemalé množství předchůdců, kteří se příliš neprosadili a snažili se hru zjednodušit. To však není nejlepší nápad.

Arena to však podle mě dokázala. Hra je v podstatě stejná jako v realitě. Ve spoustě věcech je přehlednější (hráč ví, kdy může co zahrát a co se stane), má to však i jistá úskalí. Například můžete-li hrát instant, ale nechcete, soupeř na to pravděpodobně přijde, protože hra vám nabídne v dané situaci reagovat, zatímco když nic hrát nemůžete, automaticky vás přeskočí. Nelze ale chtít všechno a je fajn hrát v online verzi veškeré karty, které můžete hrát v daném standardu i ve stolní verzi. Pocit z hraní reálných magicků to sice nenahradí, i tak se jedná o skvělou adaptaci.

Pro: Bez kompromisů, přehledné

Proti: Nenahradí pocit z hraní reálných magicků, na andriod se občas seká

U papírové verze hry jsem strávil nespočet večerů, takže se ve hře docela vyznám a byl jsem rád, když se hra přesunula i do online režimu. Když to porovnám s ostatními karetními hrami, tak to není vůbec P2W, ale samozřejmě se tam něco dokoupit za reálné peníze dá.

S příchodem Arény vznikl i nový formát (Historic), který je dle mého názoru momentálně lepší než Standard. Hra má super animace a intuitivní ovládání. Ze začátku budete muset k vytvoření k prvního balíčku trochu zabrat, ale stojí to za to.

Pro: Dobrá varianta jak hrát MTG online, efekty, hudba, zábavný gameplay, oproti ostatním karetním hrám není P2W

Proti: Chybí formáty jako Modern nebo Pioneer