12 odkazů, 123 komentářů a 1234 hodnocení. Náhoda? Myslím, že ne.
@Gordon (13.06.2015 22:31): Niektorí možno, ale kvalitná grafika dnes málokomu stačí k maximálnemu hodnoteniu. Mafia je naopak typický príklad hry, ktorá je hodnotená na základe silnej nostalgie. ;)
Na dobu kdy hra vyšla je to opravdová špička, pamatuji si jak jsem byl dítě a viděl jsem jak to bejvalej strajda hraje u nás doma (já nemohl) a ůplně mě to dostávalo to jak jezdil po tom městě těmi auty a jak byla podkreslená ta atmosféra, navíc každá ''mise'' je o něčem jiným. Ale samozřejmně dneska je ta grafika přepotopní a každej rád Codko kde zabíjíš po stovkách, dostávás ránu po ráně i do hlavy a ty se z toho otřepeš a jdeš dál. To dává větší smysl. Hlavně že je grafika pěkná. (nehadím Codko, jen dávam příklad jak jsou lidi schopní hodnotit)
@Charllize (13.06.2015 21:24): jo jo nazor muzes mit na kteroukoliv hru a v danych oddelenich treba i na kulturu. Kdybys hral Mafii v dobe kdy vychazela tak by sis jeste ted patlal v tom komentari med kolem ust. Co ty popisujes je neco dost jinyho - aktualni reakce na dobovy zazitky. Musis mit nejaky podvedomi ze hraje roli doba. Zahraj si ted mafii poprve a nad vsim ohrnes nos. Pochopitelny. Ale v ty dobe to bylo s gtackem ktery vyslo skoro ve stejnou dobu to nejlepsi co bylo :)
@lseling (09.06.2015 06:48): ani jsem necekal ze by mi někdo daval plusy, ale par jich tam je, takze se omlouvam pokud jsem se vas dotknul, ale nejsem jediny kdo o mafii uvazuje podobne. A nejedna se ani o stvani ani o provokaci, jen muj názor který mam uz dlouha leta, doufam ze muzu mit na něco názor..zejo?:)
České hry mi nevadi, dokonce jich par mam i oblibenych. Nazor na Mafii nemam vycucany z prstu, jako ze jsem si proste usmyslel ze to tak je, ale je zformovany praxi v oboru a pomerne castou komunikaci s lidmi kteří tuto hru hraji, pripadne jeji druhy dil.
A muzu vam svatosvate odpřisáhnout ze 5 z 10 lidi tu hru ma rado jen proto ze rozumi tomu co tam postavy rikaji a ze se tam mluvi sproste. Tudiz nehazim všechny do jednoho pytle, však taky clovek co do skupiny co popisuju nepatri to vi sam moc dobře a nepotrebuje me k tomu.
Vypisovat klady a zapory neminim, koneckonců o tom jsem ani komentar delat nechtel.
@Hrdlodus (08.06.2015 14:55): Yop, na souhlas/nesouhlas tady hodnotí spousta uživatelů, já osobně třebas dokáži ocenit názor někoho jiného, i když s ním nesouhlasím. Zvláště pokud má dobré argumenty a jedná se spíše o konstruktivnější kritiku (tj. v žádném případě něco ve stylu "hra je sračka, protože jsem to řekl", což však platí i naopak u komentářů nesoucí se v pozitivním duchu) a nelže.

@GodOfTheSick (08.06.2015 14:45): Ano, no a? Cílem bylo ukázat, že ani v zahraničí Mafii nepovažují za průměrný, podprůměrný či sedmdesátkový kousek (jak zde bylo zmiňováno), ale naopak Mafii hodnotí hodně kladně (má třebas stejné hodnocení jako Starcraft, Warcraft 3: FT, Diablo 2 či RtCW atd., což mimochodem vůbec nejsou neznámé či zapomenuté kousky;)).
Já si jsem vědom toho, že kdyby Mafia nebyla česká hra, asi by i zde na DH byla v žebříčku o něco níže (což bych osobně uvítal), i tak by však imo byla označována jako moc fajn osmdesátková hra.
Nadto user score má ještě o něco vyšší, bohužel na metacritic se dají koukám řadit jen podle metascore (tj. podle hodnocení z recenzí, které jsou od těch uživatelských mnohdy hodně odlišné) :/.
Když tady zaznělo, jak strašně moc je Mafie ve světě uznávaná...zkoušeli jste se na ten Metacritic podívat, kolik her tam má lepší hodnocení? Je jich několik stovek. A to tam ještě spousta starých her chybí. Kolik jich dokážete vyjmenovat? Možná, že jich hodně ani neznáte, stejně jako ve světě už dnes spousta lidí vůbec nezná Mafii.

Mafie má sice průměr 88, ale je to prostě jedna úspěšná hra z mnoha.
@Isair (08.06.2015 13:36): Já třeba taky nepatřím mezi srdcaře Mafie, ale v určitém ohledu s ním musím souhlasit. Také mi přijde, že ohledně této hry dochází spíše k vlastenčení. Proti argumentem ale pak je, že hra dosáhla podobných hodnocení (80% a výš) i ve světě). Dokonce na Metacritics má známku 9.0 (pokud tedy nerozjedeme teorii, že všech 600 hodnotících jsou Češi :D)
Jenže ve výsledku to v hodnocení hry nemá vliv, protože se skutečně jedná o kvalitní kousek oceňovaní i ve světě(viz spoiler).
@Všivák (08.06.2015 13:26): Však má pravdu, všichni jsme debilové a on je letadlo:).

Ale teď vážně, netřeba se asi nad Charllizeho komentářem nějak příliš rozvášňovat, když je to vcelku očividná trollba, která má za cíl tak maximálně rozproudit flame či trhnout rekord počtu hodnocení v červených číslech:).

Naopak kdyby podrobně konstruktivně sepsal, co všechno ho na hře sere a co je na ní špatně, moc rád bych mu udělil plus. Byla by to jistě příjemná změna po všech těch rozjásaných komentářích:) (bohužel jsem pojal podezření, že většina jeho kritiky stojí pouze na "fuj je to české a je to příliš hypované, pryč s tím":)). Ale Vávra v kladech pobavil:).
Nevím, proč té hře nadávat za to, že je česká.
Dabing je jeden z prvků hry. Pokud má hra český dabing, na hráče (neznalé angličtiny) prostě lépe zapůsobí. Takže ano, konkrétně pro Čechy je ta hra o něco lepší než pro jiné národy.
A jelikož obecně je to výtečná hra, tak pokud je tam bonus navíc, tak ji to samozřejmě konkrétně v Čechách posune ještě výše.
Proč to furt zpochybňovat?
@Fritol (08.06.2015 13:17): To si nemyslím, imo by se jednalo o kult typu třebas ten Half-life... ale asi by zde nebyla na prvním místě (resp. nyní dočasně druhém:), ale on ten W 3 klesne). A hlavně by si ji i jistě zahrálo menší počet hráčů, zvláště pokud by neobsahovala český dabing či titulky (čili by se diskuze a komentáře jistě také o něco zredukovaly- což by v posledku nebylo až tak na škodu:)).
@Isair (08.06.2015 13:13): S tím hodnocením jsem to možná přehnal, ale faktem zůstává, že kdyby se jednalo o zahraniční hru, tak možná má stále zelená čísla, ale po těch letech po ní u nás ani pes neštěkne.

Já tady narážím čistě na inteligenci zdejších (A vůbec všech fanboyu) uživatel, kteří si neustále potřebují honit triko na práci jiných a neustále do někoho rýt, pokud má odlišný názor.
@Fritol (08.06.2015 12:52): Tohle je přeci blábol, i ve světě (jak už tu mimochodem mnohokrát bylo zmiňováno), je Mafia dostatečně uznávána a třebas na Metacriticu má hodnocení 88 (recenze) a 9,2 (user score).
Tyhle řeči, že se jedná o (pod)průměrnou hru a je pouze vynášená do nebes kvůli vlastenectví, mi už začínají pomalu lézt krkem ještě více, než ony přehnané chvalozpěvy:).
Ano hra je jistě trochu nadhodnocena, jistě by nebyla tak přístupná, kdyby nebyla v českém znění a určitě jí pár bodíků na vrub zemi původu také někdo přidá, první místo v žebříčku by zde v opačném případě jistě neměla (osobně bych raději viděl desítky her před Mafií), ale rozhodně se nejedná o nekvalitní kousek.

Charllize je ve svém komentáři možná až příliš afektovaný, na druhou stranu jeho znechucení tím hypem všude okolo a přehnané vynášení Mafie do nebes též pochopit dokáži. Nicméně podobné pocity občas zažívám pomalu u každé druhé podobně vyzdvihované hry :) (včetně první Mafie či třebas druhého Half-lifu), čili bych do toho rozhodně příliš nepletl pouze ono "čecháčkovství" :). Holt u podobných kultovních kousků je třebas si zvykat na spoustu zaslepených fandů, kteří se nedopustí byť jen nejjemnější kritiky a naopak přehnaně vyzdvihují u hry každé hovno:).
@TombSpirit (08.06.2015 13:02): Nesouhlasím s jeho hodnocením, jen dokážu přijmout jeho názor a vůbec mi to nepřipadá jako útok na inteligenci hráčů, ale spíš jako palba pravdy do očí všem rádoby vlastencům zde na DH. To je prostě to klasické čecháčkovství... Když se něco posere, tak jsou všichni mistři světa a dokázali by to líp a když se něco povede, tak MY jsme to dokázali a MY jsme nejlepší a honem honem z toho udělat národní velkokýč.

Pamatuju si tehdá anketu o nejlepší herní soundtrack a vyhrála to Mafia. Každý neovlivněný člověk si prostě musí poklepat na čelo. Všichni ostatní si dávejte pozor na vlka. ;)
@Fritol (08.06.2015 12:52): Kdo hral GTA 3 a Mafii v letech vydani, nemohl se na to divat takhle pesimisticky. Bylo to uplne neco novyho a co se tyce Mafie, svy misto ma kvuli tomu, ze je to jedna z nasich malo her, ktere prorazily. A to je vyjimecny status, nekolidujici s tim, zda je neco na 70 nebo 90% :) Predpokladam teda, ze jste to taky zazili, ze jo?
[neexistující komentář]: Možná trochu uspěchaný a "rozzlobený" komentář, ale vesměs s tebou souhlasím. Mafia není zdaleka tak dobrá hra, jak tady všichni ti hrdí vlastenci hlásají, i když mě osobně to bavilo. Kdyby to nebyla česká hra, tak se její hodnocení pohybuje okolo těch 70% jak můžem vidět i ve světě...

Každopádně za mě i tak plus. Tady tu úžasnou elitu, co se není schopná smířit s tím, že někdo má odlišný názor, uplně ignoruj. :)
V roce 2002 nebyla Mafia prumernou hrou ani z naseho pomalyho rychliku.
@M.a.t.t. (29.05.2015 13:44): Tak to jsi v Vitovi dost prisny, vlastne na jeho miste bych se urazil. Vito opravdu obetoval vsechno a kdyz zacalo tect do bot, tak se zachoval jako chlap. Nikoho nepodrazil. Kdyz si Vito pred navstevou Toma vyslechl, proc vlastne on, tak to okomentoval strucne a jasne: "tak to si zaslouzi"... Nezbyva, nez souhlasit.
Tommy Angelo je rovnaký mafián ako Vito Scalleta. Obaja majú síce iné povahy, ale nerobil by som medzi nimi zásadné rozdiely, akurát scenár prvej Mafie Tommyho ďaleko viac romantizuje.
@Tvojematka (28.05.2015 23:50): Ja nevim, kde zijes, ale snad sis nemyslel, ze jako sef rodiny bude pan Salieri nekam jezdit, rozbijet auta a nebo prepadavat :). Tohle mohl delat asi tak 40 let predtim. Sis jako myslel, ze Tommik se bude vypichavat doma se Sarou a po telefonu bude davat Salieriemu omluvenky, ze nemuze a at to v horsim pripade udela on sam? :D
@Lukaskon (28.05.2015 23:47): Ta reakce ti prijde v poradku? Me teda spis naopak! Kdyz napraska jeden z nejvetsich mafianskych gangu, tak tim spis naopak dostal celou svoji rodinu do nebezpeci, proto je videt, jaky je to bezohledny smejd! Rodinu mel uklidit nekam daleko a hezky si to na miste vylizat vsechno sam.
Vazne nepochopim, ze praskacska krysa je pro mnohe nakonec fajn chlapik a hrdina. Vedle Angela je i Darth Vader na Strane Dobra.
Koukám, že se tu rozjela zajímavá diskuze. Taky trochu přiložím...

S jednáním Toma jsem problémy neměl až do chvíle, kdy se rozhodl pro banku. V tu chvíli pro mě jako hrdina ztratil sympatie. Jasně, Salieri riskoval jeho život zdánlivě banální akcí s doutníky, ale Tom kvůli svému big bossovi riskoval život dlouho předtím a nevadilo mu to. Pokud si vzpomínám spouštěčem banky byl pro Toma ten nález diamantů, ale co jako chtěl? Z taxikáře žijícího ze dne na den se vyšvihl mezi elitu a měl se jak prase v žitě. Bylo mu to málo? Chtěl uhasit své zhrzené ego? Tak ho Salieri tu a tam podfouknul, ale pořád se měl díky němu lépe než kdy jindy.
Ale jinak Tomova reakce na konci mi přijde vzhledem k okolnostem v pořádku. Udělat vše pro to, aby ochránil své nejbližší je i za cenu zrazení většiny známých za daných okolností odpustitelné. Obzvláště, když po bance by Toma odprásknul každý, nakonec rodinu zradil bankou, ne napráskáním poldům.
A co se morálního ponaučení týče, tak to pronesl ve své poslední replice Sam. V ohledu byznysu a zločinu to platí dokonale. A o tom je vlastně i závěr dvojky :)
@Tvojematka (28.05.2015 20:53): No a Salieriho hosi ho proste odpraskli, aby tak zachranili prdel x dalsim, nez je Angelo zase "kamaradsky" nabonzuje. Zaroven to byla odplata, ze takhle zkurvil zbytek zivota mnoha komplicum a kamaradum. Navic ten hnup musel vedet, ze to takhle muze dopadnout. Jak by se to treba libilo jemu, kdyby ho nekdo takhle naprasil za to vsechno zlo, co zpusobil?
A kdyby Tommik nepoznal pana Salieriho, tak zadnou rodinu nema. Furt by jezdil drockou a pochlastaval palenku znacky BRNO.
Moralni ponauceni je jasne - praskac nikde nema misto. Uz jako maleho me ucili, ze "zalovat se nema".
@Tvojematka (28.05.2015 18:40): Ja se naopak divim, ze Salieri byl nakonec takovy dobrak a neodpraskl Tommika driv, protoze jak nechal bezet tu stetku a pak toho nepovedeneho ucetniho, tak to bylo minimalne na facku s kulkou mezi oci. Ja byt na miste Salieriho a dozvedet se, ze je ten drockar nechal v klidu bezet, tak bych si snad vzteky ukousl ucho.
Zkracene: Angelo nebyl zadny andel a posral, co se dalo. Z takoveho zamestnance by ne jednomu jeblo.
@Hrdlodus (28.05.2015 18:01): "protože podezříval Tommyho, že chce zabrat uvolněné místo po Morellovi"
Prosím tě, cože? Tohle v té hře nikdy nepadlo, to je jen nějaká tvá domněnka, co mě nikdy teda ani nenapadla.

"léčku na Tommyho, kdy chtěl Salieri nachytat Tommyho při krádeži diamantů."
Tohle tam taky vůbec nepadlo.. On jim o těch diamantech jednoduše nechtěl říct, to je celé. Ty si tak vymýšlíš, to snad není možné.
Ne, ne. Salieri Tommymu o diamantech neřekl, protože podezříval Tommyho, že chce zabrat uvolněné místo po Morellovi. Pauliemu to zase neřekl, protože věděl, že rozpozná diamanty od skla a prokoukl by Salieriho léčku na Tommyho, kdy chtěl Salieri nachytat Tommyho při krádeži diamantů.

Ty dva odstavce v předchozím příspěvku jsou na sobě nezávislé. Každý odpovídá Tvé matce na jiný dotaz.
Saliery o diamantech Tommymu neřekl, protože nechal jít děvku a Franka? A proč o tom neřekl Pauliemu?
@Tvojematka (28.05.2015 16:46): Nechtěl aby se o tom kdokoliv dozvěděl. Standardní: "Nikdo nic neví, nikdo nic neprokecne. Udělej, co máš a nemohou být problémy."

Tak přece jen tam byly ty ušetřené životy. A furt by je snad nezabíjel, kdyby jen zaškobrtli. Ale loupež v bance ve městě, kde on je donem, není zaškobrtnutí. Nechá to projít a radnice ho přestane tolerovat a lidé ho přestanou respektovat.