Tak dohráno bez jediného kouknutí do návodu, na obtížnost expert, tedy jen z odposlechu. Musím teda říci, že tohle nemělo chybu, a vlastně nevidím důvod, proč nedat stovku, ale asi by mi to rozbilo dosavadní TOP10 :-) A z grafického hlediska je tohle pro mě jedna z nejkrásnějších adventur (EGA verze samozřejmě).
@Zx Atari 500 (02.05.2022 21:25): Je to titul od titulu a nenajdeš snad většího zastánce VGA grafiky, než jsem já, protože já promalovanost VGA grafiky zbožňuji a třeba takový King's Quest 5 byl ve své době jako blesk z čistého nebe. Nicméně když prostě něco vypadá v té EGA působivěji, tak to jednoduše uznám a jako bych nechtěl VGA remake Space Questu 3, protože si myslím, že je to umělecky tak propracováno, že by překreslení to umění degradovalo, jako jsem si ověřil u Quest for Glory 1, že EGa verze měla větší sílu než speedrunová VGa verze, tak totéž si myslím u Looma a není to o nostalgii, protože já trestuhodně Looma odkládal až doteď, byť jsem o jeho rozehrání uvažoval snad 28 let, četl o něm recenze v časáku, plynul čas a najednou jsem už četl o něm v rubrice klasika atd. Když jsem jej koupil na GoGu, nabízelo se mi jasně hrát to v prokreslenější variantě a jako milovníkovi VGA by vlastně nemělo nic bránit v tom to hrát ve VGA. Jenže mi to nedalo a chtěl jsem zkusit, jak to vypadalo původně. Rozehranou VGA verzi jsem následně uložil k ledu a hraji raději tu EGA, protože je prostě působivější. Tak jednoduché to je. Nemá smysl to porovnávat se stařičkými EGA Pirates, kteří grafiku spíše neměly než měly.

Třeba kde jsem uznal, že je lepší VGA remake, navíc teda ne od původních tvůrců, tak to byl Quest for Glory 2. Tam mi EGA verze moc působivá nepřišla.

Co se týče The Settlers 2, 3D remake je velice povedený, líbilo se mi v tom 3dčku chodit po té své aglomeraci, nicméně původní Settlers 2 to nenahrazuje v atmosféře a v hezké kresbě. V tom jsou The Settlers 2 rovněž nenahraditelní. Určitě bych doporučoval si zahrát obě verze, v podstatě budeš mít dojem, že jsi hrál dvě odlišné a přitom stejně božské hry.

Jinak Amiga verze Looma může být snad lepší jen v jednom, a to ve zvucích a hudbě. Graficky je však naprosto totožná a nešel jsem do ní jen kvůli lenosti si dělat pod WinUAE instalační balíček a navíc jsem někde četl, že u Amiga verze nějak i haprovala rychlost, prostě to nebylo tak svižné jako PC verze.
Obecně dávám přednost VGA remakům, ale tady je ta EGA asi opravdu lepší, taková magičtější. Je to taky jediná verze, kterou jsem dohrál.
Za part let trebas u  Sid Meier's Pirates! tu bude krvavy boj o to, ze EGA verze ma mocneho ducha a kazda jina je jen bezducha hricka... :o) (Mimochodem Amiga verze je suverene nejlepsi, skrze vsechny platformy, a to prosim bez nejakeho prehaneni :) )

Ja tomu samozrejme rozumim, a jen pratelsky popichuju. Treba ja si taky radeji zahraju puvodni Settlers 2 a nesahnu po tom remaku :)

Ale tady bych proste sah po tom remaku. Prijde mi proste hezci, a duch je dle meho zachovan :) Coz mne tedy asi stejne hru rozehrat nedonuti... i kdyz asi pred rokem jeden pokus probehl s pokusem o implementaci cestiny. Hru jsem s ni nakonec nerozbehal, takze jsem asi doloomoval na vzdy :D V eng uz to prochazet nebudu. Bobin ma smulu :D
Musím uznat, že má Ringo pravdu. Schválně jsem si našel srovnání (http://www.superrune.com/tutorials/loom_ega.php) a moje vzpomínky patří EGA verzi. Ve VGA chybí dost detailů a ta atmosféra už tam zkrátka není. Ale je také možné, že ze mně mluví nostalgie a hrát to později, tak mám opačný názor...
Našel jsem zajímavý vzkaz tvůrce Loomu, kde se vyjadřuje k verzím po té, co vyšla hra na GoGu  jen ve VGA remaku a sám tam píše, prosím kupte si tu originál hry Loom, ale stáhněte si z tadyhle z odkazu (který sám nabídl) EGA verzi a zahrajte si EGA verzi :-) Trochu z toho cítím, že původní autoři už remake neměli plně ve svých rukou.
@Ringo (01.05.2022 01:22): Vubec se nepletu. Na Amize bylo vsechno lepsi nez na osobnim zachodu! V.S.E.CH.N.O ! O tom vubec nehodlam vest nejake dalsi dohady :o) Kdyz jsi zapnul Amigu, nebe bylo modrejsi, jahody chutnaly lepe, ptacci cvrdlikali Mozarta. Zapnul jsi PC, kvetiny vadly, horela pole, slota a mraz, a vsude znel Jan Cézar... :o)
@Zx Atari 500 (30.04.2022 23:54): To se ale pekelně pleteš. Amiga je samozřejmě bůh, nicméně od roku 90 hodně začala ztrácet dech. Porovnej si, jak na ní vypadal EOB 2 nebo pak Dungeon Master 2 a jak tyto hry vypadaly na PC.
Kouknul jsem na tu Amiga verzi a je prakticky vizuálně stejná jako PC EGA verze, takže můžu zůstat u té EGA verze na PC :-)
@Zx Atari 500 (30.04.2022 01:46): No hlavně ta VGA verze obsahuje dabing, který mě totálně po prvních scénách odradil od pokusu to zkusit dohrát i ve VGA. Když jsem ale porovnával obrazovky, tak fakt mi to EGA přišlo lépe vystihující atmosféru. V řadě případu zvolil ve VGA úplně jiné barvy, odstíny a už to vypadalo prostě jinak.
@Zx Atari 500 (30.04.2022 01:46): Ne, v CGA to není. A ta EGA je prostě hezčí, nedá se svítit :-) Měl jsem původně jen VGA verzi a naprosto se nabízelo hrát ji, ale co jsem sehnal tu EGA verzi, tak dávám za pravdu všem, kteří tvrdí, že je původní verze lepší.

A pokud jsi to dohrál před 100 lety, tak stejně asi v té EGA verzi a nemáš už co řešit, ne? :-)
Jsem na to kouknul a VGA mi teda pripada mnohem hezci. Kdybych to mel rozehrat a volit, sahnu po ni. Dohral jsem to ale pred sto lety na nejtezsi obtiznost, takze uz nemam duvod to znovu poustet :)

Neni to i v CGA? :) Jestli jo, tak tam to bude mit toho ducha jeste mocnejsiho! :o)
Tohle jsem léta tak nějak skoro ze sportu odkládal, jsem spíše Sierrovkář a navíc hudební adventrua, to mi vždy znělo divně, i když jsem čítával ódy na grafiku hry.

Nakonec jsem to teda rozjel a musím říci, že grafika hry je opravdu dech beroucí. A ano, bavím se o původní EGA verzi. Hru mám teda jen z GoGu, kde je jen VGA předělávka. Většina abandonwaru už jen sděluje, že si hru mám koupit na GoGu a tak najít původní EGA verzi, to bylo prostě peklo. Ale nakonec se povedlo a jsem tomu rád. Nějak jsem se nemohl smířit s tou VGA předělávkou, o které jsem jen čítával, že naprosto odebrala hře veškerou původní atmosféru. A musím uznat, že je to dost pravda, nedalo mi to a porovnával jsem a ta EGA grafika má jakéhosi ducha, kterého VGA verze jakoby vystrnadila a vsází prostě jen na líbivost scenérií ve více barvách. Jenže když jsem to porovnal, tak chtě nechtě, ty EGA scenérie působí jednoznačně mocněji.
@Richmond (16.10.2020 20:17): Děkuji :) Ještě to není tak prastaré a naopak mi přijde, že i v dnešní době se hra dobře hraje a její stáří (30 let) není až tak znát. Ale možná jsem jen moc subjektivní :)
@raisen (komentář): Pěkný komentář! Pro mě Loom byla úplně první adventura od LucasArts a tenkrát, kdy nebyla žádná informace v časopisech, jsem jen zíral a chvíli nevěděl, jak to hrát. Ale byl jsem úplně fascinovanej tou grafikou a pak i způsobem, jak se to hraje. Takže velká srdcovka. Proto mě těší, že ses odhodlala k tomuhle prastarému kousku :)
Kdysi v Excaliburu v recenzi psali,ze kdyz se dohraje Loom jen podle sluchu ( tzn nevidite noticky na tom klaciku nebo tak nejak) tak by tam mela bejt na konci hry nejaka specialni animace. No porad nevim jestli to byl nejakej vtip nebo ne :) Ja to tenkrat na toho experta dohral,ale nic tam nebylo. Teda taky je mozny,ze to bylo tou cracklou verzi :)
Jo jo, je tam normální a dobře udělanej kurzor. Myslím, že líp, než to tam je, už to ani udělat nešlo :).
Nevím, jestli to někoho zajímá a zvedne ze židle, ale kdyby náhodou ano, tak vězte, že onen ScummVM je ke stažení i pro Android, tudíž teď Scumm hry není problém hrát na mobilu. Mám to ozkoušené a funguje to hladce, a to včetně dabingu.
Koukám, že tento nadějný projekt stále žije - jsem zvědavý, zda bude někdy dodělané celé Forge.
Loom je mezi hrami něco jako Laputa mezi animovanými pohádkami. Magická atmoféra, sympatické hlavní postavy, styl..
ahoj, nevíte jestli je audio drama přeložený do češtiny? Vyrábím videa s dosáckými hrami a snažím se potenciální hráče uvézt do děje. Loom je krásná hra, ale když do ní v začátku vstoupíte, nejste moc obeznámeni s realitou. V podstatě vidíte jenom nějaké labutě, které někam odlétli a víte, že se vás všichni bojí a chtějí vás zatratit. No a to je pro hráče málo.

http://www.youtube.com/watch?v=k5tO5EBCdWk<br><br>Pro: atmosféra, originalita, Lucas Arts, profesionálně namluvené, textová čeština<br><br>Proti: kratší hra, málo scénické hudby
Ach, pomoc! Podařilo se mi sehnat torrent se třemi různými verzemi hry. Chtěl jsem si tedy zahrát, tu (předpokládám) nejkvalitnější - PC CD-ROM. Úvodní 30 Minutes Audio Drama už mám za sebou, nicméně hru ne a ne spustit. Předpokládám, že chyba je někde na straně Windows XP (dosové okno bleskurychle hlásí "Cannot execute..." a okamžitě mizí). Nemůžete mi, někdo, prosím, prosím, poradit? Osobně bych to klidně i risknul a hru si koupil na Steamu, ale naneštěstí nemám jak bezhotovostně platit, takže na Steamu mám akorát retail verze Team Fortress 2 a Left 4 Dead.

EDIT: Podobný problém mám mimochodem i s The Secret of Monkey Island. Chybové okno při spuštění hlásí "Parameter is incorrect".
jednotlivé verze Loomu:

* Originální PC verze: nic moc 16bit grafika, hudba v pozadí, bez namluvených dialogů
* Amiga: asi stejné jako výše
* FM-TOWNS: nekompletní 256bit grafika, hudba v pozadí, bez namluvených dialogů, další drobné vychytávky (stačí myší přejet přes předmět aby se zobrazil vpravo dole, není nutné na něj poklikat)
* PC CDROM re-release (= verze která se nyní prodává za pár korun na Steamu): kompletní 256bit grafika, bez hudby v pozadí, namluvené dialogy, příběh je ořezán - zkrácen díky faktu, že na 1 CD by se nevešla celá audio stopa s namluvenými dialogy
montana - bud to bude bezat na scummvm, alebo na ich vlastnom scumm engine upravenom pre nove systemy (maju ho :) ), tak ako napriklad povodny Sam & Max vydany v tej reedicii z roku 2007
Hlavne by me zajimalo pres co to budou poustet.
A taky by mohli vsechny adventury rucne prekreslit do HD :)))