Lonely Mountains: Downhill

23.10.2019
07.05.2020

Adrenalinové bicyklové závody pro jednoho hráče soutěžícího proti svému vlastnímu času a proti strmým úbočím horských velikánů. Při zběsilých sjezdech z vrcholů hor až na jejich úpatí vás dolů povedou lesní stezky i kamenné cestičky vinoucí se krajinou, které však kdykoliv můžete opustit a vydat se tak vstříc netušeným překážkám, rampám, stromům a propastem. Nouze tak nebude o krkolomné pády, které by v reálném světě pro jezdce končily jistou smrtí, zde se při neúspěšném pokusu o zdolání tratě objevíte u posledního checkpointu.

Důležitým prvkem Lonely Mountains je absolutní svoboda, kde je pouze vaše postava na horském kole a nespoutaná příroda všude kolem. Zda se rozhodnete následovat stezku nebo sjedete do neprobádaného lesa, záleží jen na vás. Kamera sleduje vaše počínání z různých úhlů a nezřídka se hluboká propast před vámi objeví až v posledním okamžiku.

Lonely Mountains nabídne několik režimů obtížnosti a základní tratě v evropských Alpách, dále mapy ze skandinávských pohoří, amerických Skalnatých hor nebo strmých stěn Grand Canyonu. Každý váš výkon je zaznamenán do online žebříčku, kde můžete porovnat svoje časy s ostatními hráči.

Lonely Mountains je pro mě veliké překvapení. Co se jevilo jako jednoduchá sportovní blbůstka mě ve skutečnosti velmi nadchlo. Nejen že je bikerský downhill v různorodých a mnohdy velmi nebezpečných terénech docela adrenalinová záležitost, navíc je to také možnost hledat všelijaké cestičky a zkratky, některé mistrně navržené autory, jiné třeba i nezamýšlené. Ostatně především to objevování malinkatých pěšinek mi dělalo v celé hře největší radost.

Dále je hra krásný důkaz toho, že i s minimalistickou grafikou lze vytvořit nádherné přírodní scenérie. A s minimalistickým ovládáním lze stvořit vlastně celkem solidní cyklistický jízdní model. Někdy to sice trochu hapruje, ale z toho viním spíš svoji nezkušenost s gamepadem. Hlavní výtka tak bude směřovat na kameru, která vám mnoho neodpouští a jízdu nikterak neulehčuje. Někdy bohužel úplně nevidíte na cestu a při větších seskocích se velmi špatně odhaduje, kterým směrem vlastně poletíte.

16 různých tras nabízí solidní porci zábavy. Navíc nějaké ty výzvy motivují k jejich opakování a hledání zmiňovaných cestiček. Před spuštěním bych to nečekal, ale hru můžu vřele doporučit.