@Walome (08.12.2016 10:40): Jak už jsem zmiňoval níže, můžeš s ní právě zkoumat většinu objektů na herní obrazovce, které obohacují děj;), resp. se jedná o určité indície, díky nímž se o postavách či příběhu dovíš mnohem více, stejně tak to můžeš hodit za hlavu a na objekty se úplně vykašlat, avšak se o spoustu zajímavých informací ochudit. Určitě bych však ocenil i vícero "logických puzzlů" v podobě najdi spojitost mezi indiciemi či zjisti pin kód, jako to bylo ve čtvrté epizodě. Ty hrátky s časem mi z gameplayového hlediska příliš uspokojivé nepřišly (zvlášť když byly vážně takhle pevně naskriptované a navíc hra na ně v 80% případů upozornila ikonkou v levém horním rohu).

QTE ať si autoři strčí za klobouk, blbější jsou snad už jen "mačkej opakovaně jednu či rychle 2 klávesy", zvlášť pokud mají tendenci to rvát do příběhových částí... aneb někde na pozadí se odvíjí příběh, který stejně nemůžu příliš podrobně sledovat, protože mi přes obrazovku skáčou mega ikonky co mám zrovna mačkat a já mačkám jak idiot... trochu si při tom připadám jak cvičená opička :)... meh.
@Walome (08.12.2016 10:03): No jo, "interactive movie", co se dá dělat, taky mě to zpočátku trochu zklamalo... ale čekal jsem to mnohem horší. Docela mě překvapilo (po tom co jsem viděl u Telltale), že má hráč většinu času hlavní postavu tak nějak pod kontrolou a minimálně může sám, nezávisle na režii, prozkoumávat okolní svět a nacházet tak spoustu různých miniindícií dotvářející či obohacující děj (trochu jako třeba v Gone Home), tj. hra hráče za ručičku nevede alespoň úplně na 100%... čekal jsem to v tomhle ohledu přeci jen daleko více "pitomé"... navíc jsem strašně vděčen za absenci QTE (tímhle zdravím Fahreheita a Telltale hry) a podobných krávovin, jen ta "focus on photo" mě srala (ale naštěstí to šlo po chvíli přeskočit mezerníkem).

Každopádně tenhle (sub?)žánr má před sebou ještě hodně práce, aby tak nějak za něco z gameplayového hlediska stál. Byť to tak nějak platí pro většinu žánrů, které spíše jako by kráčely zpět, žádný vývoj tu bohužel v herním průmyslu už dlouho nevidím ba přesně naopak... proto, obzvlášť v případě "interactive movie", nejsem nijak zvlášť naivní :), ale vidím v něm hodně potenciálu...
@Isair (08.12.2016 09:57): mně taky ne, byl to moje podezření od první epizody. ačkoli větší překvápko by bylo kdyby to byla ta černošská učitelka s peticí :D

Co mi vadilo asi nejvíc, že ty vracečky byly předem dané a omezené na každou pidi lokaci. Třeba když vyjdeš z pokoje, jdeš na chodbu a do koupelny a někdo ti mezitím v pokoji udělá bordel, tak když se vrátíš v čase, pořád tam je ten bordel, protože hra prostě potřebuje, aby tam ten bordel byl. Jasně, čekal jsem to, ale stejně mě to zklamalo. Chápu, že se nejde vracet donekonečna, ale hráč by mohl mít aspoň nějakou volnost.
@Walome (08.12.2016 09:45): Muselo by to být jistě o něco zamotanější, pokud by se chtěla hra věnovat pouze tomu. Ale jinak mi celá ta pointa psychotického učitele fotografování proti srsti úplně nebyla. Jen by to chtělo ještě trochu rozvinout jeho charakter.
Tedy, jak mě to po první free episodě (která se točí jen kolem vracení flashky a nic moc se v ní neděje) zas kdovíjak nechytlo a dost jsem přemýšlel, jestli vůbec do těch dalších jít, tak jsem nakonec rozhodně rád, že jsem tak učinil a koupí neprohloupil (nakonec mě z velké části přiměl i fajn soundtrack v menu a tak nějak příslib "snad něčeho většího" v závěru epizody + mě zajímalo, co se stalo té Rachel:)). Druhá epizoda se sice nese v podobně pozvolném a hodně civilním duchu, ale už se tak nějak začínáte více sžívat s prostředím a postavami, které vám dají více nahlédnout do jejich osobních životů a problémů, navíc zakončeno dost creepy událostí zvláště když se vám, podobně jako v mém případě, Kate zachránit nepodaří:), třetí epizoda se pak nese poněkud v investigativnějším duchu a příběh pořádně nakopne především čtvrtá a pátá epizoda, byť byl ten závěr možná až příliš epický na to, v jakém duchu se hra celou dobu nesla...

Tak jsem si říkal, že by ta hra možná klidně fungovala i bez toho celého time travelování a těch událostí kolem... řešení záhady zmizelé Rachel a její vyústění mě samo o sobě dokázalo k obrazovce přikovat (tak si říkám, jestli bych si celé tohle ještě civilnější pojetí neužil i o trochu více).
@M.a.t.t. (29.10.2016 21:30): "LIS je síce o niečom inom, ale tak isto dokáže zaujať ľudí bez rozdielu veku" najednou :) ale tak to je snad evidentní, že "je to pro holky" je jasnej rejp a posměch.

A co se týče toho že jsem se hře smál - ano smál jsem se jí že je hipster (což je) a že je hlavní hrdinka kráva (což je) co řeší pitominy (což řeší). I přesto mě bavila. A bavila mě i jakože fakt, melancholická atmosféra byla moc príma.
@ad142 (29.10.2016 21:52): V globále sa chápeme už dávno, ale narážame na otázku preferencií. Každopádne porovnávať LIS s PS:T z hľadiska prostredí nie je úplne fér, tak ako by napríklad nebolo fér porovnávať napríklad Mafiu a I Have No Mouth, and I Must Scream. Ak nejaká hra vsádza skôr na reálnejšie poňatie a postavy, logicky nemôže disponovať inovatívnymi prostrediami a charaktermi a bude vsádzať skôr na iné aspekty. Rozumieš ;)
@M.a.t.t. (29.10.2016 21:30): @aoshi (29.10.2016 21:31): To je to. Že je zaujímavo podaný a prechádzaš v ňom cez zaujímavé prostredia a má zaujímavé charaktery. To je na ňom to geniálne. A tie prostredia práve LiS nespĺňa ani v najmenšom.

A chápem ten príspevok, aj ako to myslel, nie každému to sadne a každý ten príbeh nebude vychvaľovať :)

A takto by som to aj ja ukončil, lebo už sa z toho stáva off topic :)
@ad142 (29.10.2016 18:23): O tomto LIS fakt nie je. Nehral si to a už si si o nej vytvoril predsudky na základe toho, čo píše Walome a považuješ to za telenovelu :) PS:T by som s LIS neporovnával, to sú úplne odlišné žánre. Ale dajme tomu chápem, čo ťa na tom momentálne odpudzuje, o to viac, že uprednostňuješ skôr fikčné svety a tým by som to uzavrel ;)

@aoshi (29.10.2016 21:20): Podľa niekoho ma geniálny príbeh aj prvý Fallout... fakt nemá. PS:T je však minimálne o triedu vyššie a hoci samotný príbeh nie je výnimočný, spôsob akým je podaný, vcelku áno. Minimálne čo sa hier týka.

@Walome (29.10.2016 20:57): Tak vážne. Zober to tak - teba dojímajú Gilmorky, čo dokážem pochopiť, pretože ten seriál má niečo do seba. Tiež sa pritom sprvoti môže javiť ako ukričaná ženská záležitosť pre mladé dievčatá, ktorá chlapa nemôže zaujať. A predsa je tomu tak. LIS je síce o niečom inom, ale tak isto dokáže zaujať ľudí bez rozdielu veku a pohlavia. Nikto netvrdí, že je to filozofická udalosť roku, ale má uveriteľné vzťahy, kvalitnú psychologickú kresbu charakterov, dobre písané dialógy a myšlienku. Ok, tebe, to tak nepríde, ale veľa ľudí to tak vníma. To, že si si prvé epizódy užil beriem, ale niektorým aspektom si sa vysmieval od samého začiatku, takže možno preto to viacerí berieme, tak ako to berieme. Ale načo to stále riešiť a robiť z toho telenovelu.
Herně to není žádná sláva, moc se toho neovlivní, ale v rámci žánru to je nadprůměrné. Dá se souhlasit i s tím BH ze střední, ale oproti většině her se tady zmiňuje x zajímavých témat: rodiné násilí, šikana, eutanazie, alkoholismus...

Technicky nejde o žádný zázrak, ale přesto to vypadá parádně, prostředí je uvěřitelný, spousta malých detailů. Ke hře navíc vkusně vybraný písničkový soundtrack.

@Walome (29.10.2016 17:43): Obdivuju tvé nasazení do výzvy, protože já bych to na tvém místě vzdal. Z důvodu nedostatku času vybírám oblíbený žánr a titul (hry, filmy, knihy) s vyšším hodnocením, ale rád si u vychvalovaných věcí přečtu i smysluplný záporný verdikt. U her to je občas složitější s trollením po vydání.

@mazar1234 (29.10.2016 20:03): Mě to přijde stejné jako jakékoliv jiné médium: kniha, film, hudba, obraz. Vše umí u mě vyvolat nějaké emoce. Zmínil si špatný příklad nebo si totální materialista. Dovedu si z reálnýho života představit, daleko zásadnější věci než peníze.

@GodOfTheSick (29.10.2016 18:42): Já bych to viděl spíš se do něčeho vžít a užít si to.
I když teď jsem si vzpomněl, jak Vávra v jednom sloupku psal, že brečel po dohrání prvního Fallouta. To máte z toho, že to moc žerete a hrajete za dobráky!
@GodOfTheSick (29.10.2016 18:42): No tak u PC hry som ešte v živote neplakal a pochybujem že by to práve LiS zmenil :)

Zatiaľ len jediný príbeh, ktorý na mňa naozaj emociálne silno zapôsobil bol práve PS:T, ale ani ten ma nedonútil plakať :)
@ad142 (29.10.2016 18:23): O tom to právě bude. Když čtu ty příspěvky, jak lidi píšou, že je ten příběh emočně úplně rozsekal, že museli na konci brečet, tak si říkám, že jim asi chybí zkušenosti s podobnými situacemi z reálného života, když je rozhodí taková triviální ptákovina.
@Walome (29.10.2016 16:53): tim podvadenim mas namysli ten miniukol na zacatku hry? tato hra je mimo jine o mezilidskych vztazich a psychologii. Tim padem pokud se to odehrava na stredni skole tak jsou prece at uz slovni tak fyzicke souboje mezi "dětmi" docela bezne.pisu detmi protoze hlavni hrdinka je psychicky stale jeste dite-o to horsi je s jakou zodpovednosti se musi vyrovnavat.
@M.a.t.t. (29.10.2016 18:17): To je síce pekné že je to o vzťahoch a priateľstvách atď.... Lenže ja takéto veci nechcem riešiť v PC hre. Zisťovať kto koho podvádza? Na to sú telenovely pre dôchodcov. Udobrovať spolužiakov a spolužiačky môžem aj v reálnom živote keď som v škole a nie v hre.
Lenže pre mňa je prostredie dôležité... Aj obyčajná kulisa dokáže zformovať názor.
@ad142 (29.10.2016 16:46): Jablká a hrušky :) Tá hra je dosť o vzťahoch, pretrvávajúcich priateľstvách a stratách a na to musíš mať, čo to zažité. Jo, už vidím, ako sa Walome a ďalšie osoby bez emócií škodoradostne uškŕňajú, ale ich problém. :) Možno by si to docenil viac ako si myslím, ale nakoľko sa nedokážeš preniesť cez to prostredie strednej školy, tak asi nie. Pritom to prostredie je takisto iba kulisa, pre to, čo sa tam deje.

@Walome (29.10.2016 16:21): Mňa zase baví, že sa stále nedokážeš preniesť cez niečo, čo s touto diskusiou vôbec nesúvisí, nakoľko mi stále vyhadzuješ na oči tie vágne vyjadrenia, vidíš :) Ale že si to ty, tak ti spravím radosť. Áno, nevidím zmysel komunikovať na túto tému s niekým, kto si z tej hry od začiatku prvoplánovo robil srandu. Pretože by to nikam neviedlo. Spokojný?

Inak vidím, že sa vám rýpe dobre, ale ja som nikde nenapísal, že hru môže doceniť iba starší človek. Nebola by to pravda. Logicky ju však môže oceniť viac, ako niekto v mladšom veku. Popojedem. ;)
@M.a.t.t. (29.10.2016 16:09): Hlavne že Planescape: Torment, alebo Silent Hill 2 som vo svojom veku dokázal oceniť :) Nehovorím že som tie hry pochopil na 100%, ale tú výslednú pointu rozhodne áno.
Dobre, LiS možno pracuje s hlbšou tématikou a to je dobre, lenže mne nesadne to prostredie americkej teen školy. To ma vôbec nezaujíma, to je ten problém. Nech je príbeh akokoľvek úchvatný, tak to nemení nič na tom že prostredie je podľa mňa nudné.
@M.a.t.t. (29.10.2016 16:09): tohle mě fakt baví :) a když po Tobě budu chtít, abys mi tu obří hloubku vysvětlil, tak se tak nestane, viď? Napíšeš něco, že je zbytečné to vysvětlovat, když jsem to nepochopil během hraní a zbudou jen podobné vágní fráze :)
@ad142 (29.10.2016 08:39): Teraz nechcem, aby to vyznelo ofenzívne a rozhodne to nemyslím v zlom, ale vo svojom veku by si tú hru možno ani na sto percent nedokázal doceniť. Môže sa javiť ako hra ako mladé dievčatá, ale nie je to pravda - v skutočnosti pracuje s omnoho hlbšími témami, lenže je ťažké to vysvetliť niekomu, kto sa na hru pozerá cez predsudky, kvôli tomu ako sa prezentuje na prvý pohľad. Na to ti poviem len toľko - ťažko by zbierala toľko ocenení, ak by to bola tak jednoduchá a plochá záležitosť. Ak jej dáš niekedy v budúcnosti šancu, možno ťa príjemne prekvapí. A možno nie, ale aspoň už budeš vedieť viac ako teraz.
@JohnCZ (29.10.2016 15:10): dobře, takže Ty koukáš na všechny filmy, hraješ všechny hry a posloucháš všechna hudební alba? Nemyslím si :)

Prostě předvádíš typické reakce člověka, kterému někdo sáhne na hračku, kopeš kolem sebe jako malé dítě a snažíš se můj názor zdiskreditovat, abys dál žil ve světě, kde se všem LiS líbí :)