Leisure Suit Larry: Love for Sail!

Leisure Suit Larry 7 - Love for Sail

31.10.1996

Šestý díl ze série Leisure Suit Larry je dalším dobrodružstvím svůdníka Larryho Laffera. Při divoké úvodní scéně Larry získává lístek na úžasnou plavbu zaoceánskou lodí. Tady se pořádá soutěž zaměřená na různé dovednosti, od klasických sportů až po umění milovat. Výherce bude moci strávit celý týden s kapitánkou v její kajutě (a pravděpodobně i v posteli). I přesto, že Larryho šance vyhrát jsou téměř nulové, rozhodne se zúčastnit a použít všechny možné způsoby k získání vysněné výhry...

Šesté Larryho dobrodružství je klasickou adventurou s občasnými minihrami. Hra je vyvedená v detailní kreslené grafice a všechny postavy jsou perfektně nadabovány. Ovládání je řešeno pomocí myši, kdy po kliknutí na předmět se objeví menu s příkazy, ze kterých si hráč může vybrat příslušnou akci.

Hra byla distribuována spolu s "CyberSniff 2000", což byla tabulka s různě očíslovanými vůněmi, ke kterým si hráč přivoněl vždy, když se na obrazovce objevilo číslo vůně. Tak měl hráč zprostředkovaný pach prostředí ve kterém se zrovna nacházel.

Šestý, respektive sedmý, díl proutníka Larryho, a také jeho nejzajímavější dobrodružství od dílu druhého.

Pokud něco, tato lehce erotická adventura svede, pak jistě vyvolání úsměvu na tváři. Vtipy jsou z velké části zdařilé, a mnohdy k nim stačí jen nepatrné náznaky, které se nachází v celém prostoru lodi. I samotné řešení jednotlivých úkolů kapitánky Thygh (například proměna místní knihovnice – před, po a posléze) kreativitu Ala Lowa nezapřou. O čemž svědčí i vysoká míra bonusů, easter-eggů a drobností jako odemknutelná pozadí pro Windows.

Pokud někdo tvrdí, že na vizuální stránce u her nezáleží, tak nemá pravdu. Love for Sail! Přilákalo k sérii asi nejvíce nových hráčů (leč, s budoucím vývojem Sierry, to příliš efektivní nebylo) a není se čemu divit. VGA grafika je stále zdařilá, a směle může konkurovat tomu nejlepšímu z přelomu 90. let (Toonstruck, druhý Discworld a Opičí ostrov). Hudba, spíše do jazzového stylu, slouží jen k dekoraci, jelikož mluvené slovo bude na palubě lodi znít skoro nepřetržitě. A na mluveném slovu, speciálně v diskuzi Larryho a narátora, to zde stojí.

Příběh, tedy ten rámcový, a to dostat se na noc ke kapitánce je zde jen k tomu, aby vůbec nějaký byl. Samotné hře to však nijak neškodí, ba naopak. Od samotného začátku má hráč přístup do většiny lokací, úkoly můžete plnit, jak se vám zachce a na řadu kombinací a řešení přijdete často náhodou, či jen s cílem zaslechnout vtipné hlášky. Obtížnost tedy není největší, přesto má jedna z posledních adventur Sierry i obtížnější pasáže (vyplývající ze zapomenutí některého předmětu, při takovém množství dostupných místností hned od začátku).

Ještě je třeba zmínit, že humor zde není příliš zatížen dobou a kontextem. Hru si tedy, se vší pravděpodobností, užijí Američané i obyvatele jiných regionů stejně. Což například neplatí pro Callahan's Crosstime Saloon a Companions of Xanth, založených na punech a lokálních znalostech. Ve zkratce klasická adventura jak má být, s průměrnou dobou hraní (10-14hodin), obtížností tak akorát a vtipem, jímž se může chlubit jen minimum videoher. Za mě jasné doporučení i těm, kteří adventury primárně nevyhledávají.

Pro: humor, ideální délka/obtížnost, namluvení, drobnosti (minihra)

Proti: méně výrazná hudba, "jen" shluk větších podúkolů

Nikdy jsem byl velký milovník adventur. Ale jedna z her, na které jsem vyrostl, byla Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards a tak jsem si nemohl nechat ujít údajně nejlepší díl série (s jistým menším zpožděním, ehm). A hra nezklamala, fanoušci chlípníka Larryho si zde jistě přijdou na své. Nezklamal jsem ani já, protože bez návodu bych se nedostal ani do čtvrtiny hry :-)

Hra je moc pěkně nakreslená, i když dnes už jsou samozřejmě vidět kostičky. Celkový umělecký dojem však na jedničku. Vybrané scény jsou dobře příjemně lechtivé, ačkoliv Larry samozřejmě má sklony k oplzlosti, jak jinak. Po příjemném rozjezdu v začátku hry začne hodně rychle přituhovat, kdy ačkoliv máte matnou představu, jak problém vyřešit, tak nakombinovat předměty (kterých nasbíráte poměrně dost, protože většina lokací je dostupná okamžitě) a akce je fakt kumšt. Hra tak běží v duchu starých adventur, kdy kombinujete všechno na vše. Tady je to však ještě umocněno možností (nutností!) některé akce napsat volným textem, protože k tomu žádnou volbu v menu nedostanete. Na jednu stranu to působí příjemně, že hra není přesně ohraničena, ale na druhou stranu je to adventurní peklo, protože nikdy nevíte, co lze a nelze. Takže jsem samozřejmě sáhl po návodu. Myslím si, že hru bych sám od sebe nedohrál, i kdybych se rozkrájel, a určitě bych nenašel takové trofeje (mrk mrk), co jsou ve hře dostupné.

Pro lidi, co si jako já doplňují historické herní vzdělání, je to zřejmě ideální hra na seznámení s proutníkem Larrym (a hratelností starých adventur). Pro moderního hráče ale už to podle mě moc není a k uspokojení nedojdete (já vím, to bylo laciné - v duchu Larryho).

Celkové hodnocení: Výborná (v době vydání) / Dobrá (v současnosti, s návodem)
A nejpovedenější a poslední regulérní díl série je za mnou. Sedmý díl Larryho přišel v roce 1996, kdy klasické adventury byly na vrcholu, ostatně ve svém seznamu podle starých Scoreček a Mobygames jich mám za ten rok neuvěřitelných 38. A přestože se v podstatě jednalo o labutí píseň Sierry (protože King Quest 8 má být third person akce a Quest for Glory bylo vždy spíše takovým mixem žánrů), Larry v obrovské konkurenci neudělal ostudu.

Grafika zůstala cartoonově stylizovaná, Larry je pořád malý ohyzdný skřet a stejně jako v šestce se snaží sbalit ty nejkrásnější ženy. Na začátku ho odkopne jeho Shamara z předchozího dílu, která ho má plné zuby, navíc ho zanechá v poutech v hořícím pokoji. Poté co se Larry dostává z hořící pasti, najde lístek na luxusní loď lásky a vydává se splnit 6 úkolů, na jejichž konci je odměna - týden se sexy kapitánkou.

Příběh je tedy opět o ničem, ale tvůrci to vyšperkovali tunou nápadů. Především soutěže - musíte uspět v bowlingu, vaření, módě, házení podkovou, kostkách a sexu. A protože je Larry nýmand, nezbývá mu než podvádět až se budou hory zelenat. Kromě soutěží je tu ještě spousta krásek kterým se Larry snaží dostat do kalhotek. Tvůrci použili mírně zkomolená jména a podoby slavných hereček devadesátek, takže tu máme Drew Barrymore, Demi Moore, Jamie Lee Curtis (proboha proč? :D), Annette Benning, Victorii Principal a nějakou dvojici country zpěvaček. Každá z postav chce něco jiného, budeme měnit nevýraznou knihovnici, hrát parádní hru v kostky a zapleteme si i do vraždy.

Hraje se to podobně jako předchozí díl - tj. máte otevřeno hned od začátku neskutečné množství lokací a můžete v nich provádět co Vás napadne. Larry resp. vypravěč vtipně komentují každou akci, nicméně bez nějaké pomoci zapomeňte na dohrání na 1000 bodů. Osobně mi vyhovuje spíše menší počat obrazovek a postup kupředu než tohle šílenství, ale budiž je to Sierra. Humor je parádní od spousty hlášek, před vtipné animace, pubertální erotický humor na kterých jsem si asi během série zvykl až po runnig joke s nahým návratem domů, kdy ta ostuda ke konci je Larrymu už volná. Dalším running jokem jsou bobři, kteří jsou všude :)

A to není vše - budete sbírat 32 ukrytých vibrátorů, odhalovat speciální easter eggy, které Vám odhalí nějaké ty pěkně nakreslené kozičky a dokonce do složky uloží pár erotických wallpaperů. Skvělý nápad! Určité akce jdou provést jen napsáním v parseru, ale není to nic zákysového, většinou vypravěč sám Larryho navede. Od bloudění Vás uchrání mapa, během hry zazní pár klasických 80s hitů (Celebration, La Freak, Get Down on It) a bohužel musíte pro kompletní skóre přežít i 40 minut!!! hrůzostrašně nevtipných vtipů (šel jsem si pro cigára a udělat pozdní večeři). Jako poslední bonus pro kompletisty - pokud nasbíráte 1000 bodů, všechny dilda a easter eggy, uvidíte pár vteřin sexu a únos na mimozemskou loď.

Zkrátka i když perfektní adventura je pro mě hlavně o příběhu, tady je tolik nápadů, že to bohatě vyváží.

Pro: Humor, pěkné erotické obrázky, grafika, spousta nápadů, hezká grafika a bonus pro kompletisty.

Proti: Nulový příběh, 40 minut vtipů.

Je fascinující pozorovat, jak paměť pracuje se vzpomínkami z dětství. Jak specificky nostalgie některé zkresluje, jiné překvapivě nechává dokonale neutrální. Jak je známo, lidská paměť je přinejlepším volnou adaptací skutečných událostí, pod kterou se podepisujeme jako režiséři, scénáristé, i střihači. Vše, co si pamatujeme, je striktně zaujatou verzí toho, co se opravdu stalo.

Je tedy klidně možné, že zatímco jsem sledoval bráchu, jak krmí Larryho fazolovým dipem, souběžně se téhož dne stalo něco nesouvislého, co mé dětství náramně obšťastnilo a obohatilo, a tak mám tu scénu - společně s perfektně zvoleným hudebním podkresem a parádně nakresleným pozadím - vypálenou do mozku opravdu silně, a silně pozitivně. Natolik, že sotva jsem ji nyní po více než dvaceti letech opět viděl, celým tělem mi projela ta neskutečně hřejivá vlna pramenící z takového toho mžiku, během kterého jste krom fyzického snad všemi způsoby zpátky v tom pokoji, na té židli, vedle staršího bratra, a přestože nechápete, na co to koukáte, i tak vás to výsostně baví. Asi hlavně protože to v prvé řadě baví onoho staršího bráchu, ale i to se počítá. A z opačného konce téže dvacetikačky, je klidně možné, že když brácha měl v podpalubí ve sprše sexy blondýnu, souběžně se ve stejnou dobu dělo něco nesouvislého, ale důležitějšího, neb u této scény mi pro změnu trvalo bezmála pět minut, než jsem si vybavil, že jsem ji opravdu už někdy viděl, avšak i poté mě nechala dokonale chladným.

Ale jebal plešatící skoročtyřicátník country dvojčata na jevišti nějaké vzpomínky a nostalgii - Důležité je, že ta hra je neskonale zábavná dodnes! Sice jsem potřeboval po ruce návod, neb jsem chtěl dosáhnout perfektního skóre, a stripovací kostky byly brutálně úmorné a zdlouhavé i s cheatem (sranda je, že si nepamatuju, že by se u toho brácha kdovíjak nervoval, ale na beton vím, že jemu to trvalo minimálně dva celé týdny - ale taky poprvé v životě hrál něco takového, takto zanimovaného, a hlavně takto plné ženských poprsí, a přístup k jiným hrám byl přinejlepším brutálně omezený - cítím se jako sprostej rozmazlenec), ale tato značka pohoršujícího až místy toaletního humoru se mi prostě zřejmě nikdy nezprotiví, alespoň s takovouto úrovní writingu. A takovou přítomnost ženských postav jako Nailme Jugg a Jamie Lee Coitus beztak ani brácha tehdá absolutně nedokázal ocenit, cha!

A ještě zajímavější, než zkoumat vlastní vzpomínky, je sledovat, jak se hra možná podepsala na bráchovi, který tedy už má po čtyřicítce a plešatění šel dávno chrabře naproti a neméně dávno v jeho koupelně hřeben vystřídal krém pro plešaté; nicméně jeho vztah k ženám rozhodně vzdáleně pomrkává potenciální inspirací právě zde. Ale tím si z něj rozhodně nedělám prdel - samotného by mě zajímalo, co by to děcko sedící vedle staršího bráchy řeklo na to, jak moc si sám v dospělosti bude vážit toho, že existuje i takováto znamenitá reprezentace zoufalých starších mládenců menšího vzrůstu, kterým je radost se posmívat, ale ještě větší radost je obdivovat ten jejich bezedný optimizmus a životní elán, jelikož co na tom, jestli to někomu přijde zoufalé či patetické - je to jeho vášeň, a svou vášní prostě žije.

A rovněž kvituji fakt, že hra sice ráda ženy svléká, ale nikterak jim neubírá na síle, intelektu, či vlastní vůli. Ostatně, vesměs celá série je dokonale feministická, což je o to působivější v časovém kontextu, kdy tyto hry existovaly po boku hudebních videoklipů a filmů, které se naopak v rámci otázek sexu a romance většinově podbízeli velmi specifické demografii mladých a poněkud krátkozrakých mužů. Naproti tomu Larry napříč jeho početnými eskapádami neomylně předesílá naprosto jednoduché, a zároveň nepochopitelně vzácné poselství o zhola základní lidské slušnosti - tedy nezahanbovat ženy za prosté chemické potřeby, neodsuzovat je za odmítnutí, a hlavně nevěšet nad takovým odmítnutím hlavu. A pokud si myslíte, že jsou tyto hry až moc nadržené a zaměřené na nezávazné mambodžambo, tak si jen dovolím podotknout, že už v prvním díle Larry zřetelně dává najevo, že vyhledává hodnotné, smysluplné citové spojení.