Last Action Hero

1993 SegaMDSegaGG
říjen 1993 NESSNESGB
1994 PC
, (PC verze), (NES verze)
Malý Američan Daniel "Danny" Madigan z NY je typické předměstské dítě své doby, vyrůstající na jídle z fastfoodů a hrdinech akčních filmů ze stříbrného plátna místního kina. Danny je bez otce, a tak se jeho největším hrdinou stal detektiv L.A.P.D. Jack Slater ze stejnojmenné filmové série. Často zanedbává i školní docházku, jen aby mohl v předstihu sledovat nejnovější filmy se svým kamarádem Nickem.

Tento starý promítač jednou pozve Dannyho na soukromou "předpremiéru" filmu Jack Slater IV a dá chlapci kouzelný lístek, který kdysi dostal jako malý od slavného eskamotéra Houndiniho. Díky lístku se Danny stane během sledování součástí filmu a je vtažen do světa za plátnem, kde Jack Slater nevybíravě potírá zločin, jehož pachatelé jsou jeden grotesknější než druhý. Dokáží Jack a jeho nový "parťák" Danny zastavit záporáky, kteří zrovna zjistili, že v reálném světě mohou na rozdíl od toho filmového vyhrát?

Hra je adaptací stejnojmenné akční komedie z roku 1993 s Arnoldem Schwarzeneggerem, spadající do řady snímků, kterými se slavný herec snažil odpoutat od rolí tvrďáků rozsévajících smrt v rolích hrdiny filmů pro celou rodinu. Ačkoliv se jednotlivé verze her značně liší, gameplay ve všech se v základů skládá z dvojího druhu akčních sekvencí, sidescrollingových, kde Jack Slater tříská padouchy a divokých automobilových honiček.

RNDr. Gunár Pavel: I když mi je koncept sidescrollingu jasný, neříká mi to o hře vše. Když napíšu, že nějaká hra je FPS, taky bys rád asi…