Kraven Manor

11.05.2013

freeware (dříve placená hra)

Hřmění s prvními kapkami deště vás upozorňuje na blížící se bouřku, záhy se celá obloha zatáhne černými mraky a spustí se prudký liják. Hned nato ostře zasvítí blesk a zarachotí hrom. Provazy deště našeho hrdinu donutí hledat útočiště v nedalekém panském sídle Kraven Manor, na které cestou narazí. Netrvalo ale dlouho a svého rozhodnutí jste začali litovat.

Vaším cílem v tomto studentském hororovém projektu běžícím na Unreal Development Kit enginu je prozkoumat tuto obrovskou, strašidelnou a opuštěnou rezidenci, byť se zprvu zdá, že tomu tak není. Neustále vás totiž svírá úzkostný pocit, že vás někdo pozoruje. Převážná většina zdejších pokojů je nejdříve uzamčena. Hráč během zkoumání temných zákoutí postupně nalézá mini modely jiných místností, pomocí nichž bude celý dům přestavovat skrz speciální mapu ve vstupní hale. Kdykoli poté, co nějakou miniaturu části domu přidá, se dům takto "přetvoří" i v realitě. Brzy si však uvědomíte, že věci, které by měly být neživé, se pohybují, a prostředí tohoto sídla se uzpůsobuje vaší přítomnosti.

Netrvá dlouho a zakrátko se setkáte s vaším jediným nepřítelem, který nabírá na síle, zatímco objevujete nové a nové indicie a poodkrýváte závoj zahalující dávnou minulost tohoto panství.

Kraven Manor je velice zajímavá hororová adventura. Grafické zpracování hry je na velice dobré úrovni. Hra si mě ale získala hlavně díky své silné hororové atmosféře (která je navozována díky výborným zvukovým kulisám a hudbě) a překvapivému závěru.
Trochu mě ale zklamalo to že je hra tak krátká. Hře dávám 75% protože si myslím že se z ní dalo vytěžit mnohem více.

Pro: Hudba, zvuky, atmosféra, grafika.

Proti: Krátká délka.

Čistě tříhvězdičkový titul. Jsou tam dobré nápady, líbivá grafika a dobrým způsobem odvyprávěná historie sídla a toho, co se kolem vlastně děje. A byl tam jeden moc hezký puzzle (Ten ve sklepě kde se místnost začne napouštět plynem).
Hra je nesmírně krátká, příběh toto přímo reflektuje a ničím nepřekvapí. Zvuky jsou slabinou hry - nejsou vysloveně špatné, ale netvoří nijak tuhou atmosféru.

Na freeware hru velice povedený počin.
Já pláču nad nevyužitým potenciálem této hry. Skvělé nápady pohřbené pod poněkud nešťastným zpracováním, který navíc uráží svou délkou a jednoduchostí. Ano, je to skvělá hříčka s náznakem dobrého příběhu, ale naprosto nevyužitými možnostmi. Hra by mohla mít o mnoho hodin více, o mnoho více odboček, skrytých poznámek, a především více konců, než pouhé dva.

Jsou zde detaily, které slibuji hlubší děj. Třeba do krve rozdrásané nehty. Ale nedostaví se. A není zde ani místo pro teorie, protože jsme nedostali dost podkladů. Zůstává mnoho nezodpovězených otázek – kdo je George Kraven? Jak skončil původní majitel domu? Jsou všechny sochy záporné, nebo se mě snažily i nějak varovat? Jaký je význam bílého světla? Je to velmi, velmi nedostačující. I přesto bych dal alespoň o 10% víc, kdyby se po první místnosti nevytratil veškerý strach, a já ztratil z bronzové sochy veškerý respekt – když víte jak hra funguje, absolutně ničím vás nepřekvapí a těch pár „lekaček“ je spíše laciných.

Vyzdvihuji grafiku a hudbu, oboje moc příjemné. Možnost postavit vinný sklípek ve druhém patře je také k nezaplacení :D Jako freeware to zřejmě právem vynikalo. V současné době předražená hra na steamu, která má naprosto nevyužitý potenciál placené hry.

Pro: Hudba, grafika, náznak příběhu, skvělý nápad, skrytý konec

Proti: Nevyužitý potenciál, absence strachu, nerozvinutý děj

Kraven Manor měl skutečně náběh na to, být hrou, o které budu pět ódy. Vy co jste mě slyšeli zpívat, se však nemusíte bát. Oslavné chorály se nekonají. Hra zůstala někde na pomezí dema a freewarového pokusu, kterým původně také byla. Chtít za to 6€ v dnešní konkurenci je trochu mimo, ale budiž.

Těch náznaků, že z tohohle by mohlo něco být, je tu dost. Na první pohled zaujme slušná grafika, pěkná lokace sídla rodiny Kravenů, a výborná hororová atmosféra. Skutečně jsem byl místy napnutý a několikrát se i lekl, když TO na mě baflo. Hodně mě zaujal herní prvek založený na modelu tohoto domu a skládání jeho místností. Bohužel hra z toho moc nevytěžila. Místností je jen pár a jejich prohazování je minimální. Tady asi nejvíce je vidět, jak je hra nedodělaná. Vlastní adventuření toho také moc nenabízí, v podstatě hledáme jen modely místností a pár předmětů, sem tam pohneme s nějakou pákou a najdeme různé útržky o příběhu. Akční složka mi moc neseděla, rozdíl mezi sprintem a chůzí mi přišel minimální, a párkrát jsem se ze šlamastyky s bubákem dostal bůhvíjak. Ten závěrečný souboj už mi přišel o malinko lepší, ale není to nic světoborného.

Příběh se skládá pozvolna z různých útržků a dokumentů, takže na začátku jsem z toho byl jelen, ale ke konci už jsem získal celkem slušný obraz, co se tu vlastně děje. Ale i zde po dohrání zůstal pocit, že z toho mohlo být mnohem víc. Navíc závěr je skutečně trochu WTF, nějak jsem si to sice celé domyslel, ale zda správně či špatně, ví jen autoři hry.

Chutnalo to tedy docela dobře, ale byl to jen takový předkrm, na hlavní chod tahle hra prostě nemá.
Hra je výprava do tajemného sídla Kravenů, kdy se do něho dostáváte v noci a za bouře. A to je vždy nejlepší čas na průzkum starobylých sídel, kde vás něco neustále sleduje a snaží se vás zabít.

Nejzajímavější částí na této hře je skládání částí sídla, které se nacházejí v dalších místnostech v podobě modelů. Tyto modely odnesete na velikou stavební plochu, kde je následně přiděláváte k jednotlivým dveřím, abyste se mohli dostat do nové místnosti a prozkoumat jí. Bohužel to je téměř veškerá interakce, kterou zde provádíte, ano můžete sbírat některé předměty a házet s nimi, nebo klikat na předem určené předměty, ale nic extra.

Dalším bodem, který hru kazí je její nevyužitý potenciál, kdy se hra dala natáhnout hrací dobou a zároveň i větším prohloubením příběhu, kdy se téměř neustále pohybujeme pouze po povrchu problému, ale příliš nezabrousíme dovnitř. Socha, která vás po sídle sleduje a útočí na vás, také není zásadním problémem, který by hru ztížil, hlavně v momentě, kdy zjistíte jak se chová.

17/31 - Zase jsem zabrousil do dalšího tajemného domu a prozkoumával tajemství jeho bývalých vlastníků. Tentokrát to bylo s hororovým nádechem, ale strašně krátké. Celkově jsem od hry čekal trochu více, než mi nabídla. Přesto na poli freeware her se jedná o zajímavý kousek.

Pro: Potenciál hry, přemisťování místností pomocí modelů

Proti: Nevyužitý potenciál, malá interakce s předměty, málo prohloubený příběh, nepříliš děsivý protivník, krátkost