Kane & Lynch: Dead Men

13.11.2007 PCPS3X360
Kane & Lynch je akční hrou dánského vývojářského týmu IO Interactive (série Hitman) zpracovanou do pohledu třetí osoby. V samotné hře se ujímáte role Kanea, který po poslední akci pro zločineckou skupinu The7 nechává své kumpány na pospas a utíká i s penězi. The7 se to samozřejmě nelíbí, a po Kaneově stopě vysílá psychopatického zabijáka jménem Lynch. Ten má dohlídnout, aby ukradené peníze vrátil zpět. Podaří se to Kaneovi? Dokáže uhájit svůj holý život i život manželky a nikdy neviděné dcery, které slouží jako pojistka?

Hra nabízí 16 kapitol, ve kterých se podíváte na rozmanitá místa po celém světě (USA, Japonsko, Kuba atd.). Budou se v nich odehrávat nejrůznější situace, počítaje od vyloupení banky, zlikvidování mafie, postavení se na stranu FBI, až po záchranu, vraždy a dopomáhání k útěku z vězení. K tomu vám bude nápomocna celá řada zbraní (samopaly, brokovnice, kulomety, granátomet aj.) nebo civilní a vojenská technika (džíp, dodávka). Během hraní budete mít po ruce kromě Lynche i další parťáky nebo skupinku vojáků, kteří se dají korigovat pomocí tří povelů (útok, kryt a následování).

Hra má multiplayer v podobě kooperativního módu Fragile Alliance, který obsahuje různé úkoly i možnost zrady a zabití spoluhráčů (ti se vrací v dalším mači jako jednotky SWAT). Také je možné hrát ve split screenu na jednom PC, kdy si hru můžete projít za pomocí druhého člověka.

V roce 2010 vyšel druhý díl pod názvem Dog Days.

Já už ji kdysi hrál, ale teď jsem to chtěl hrát znovu se ženou :-( No nic, čapnu z jejího počítače AMD, sice je slabší, ale nějak to pojede.

Tato hra ukazuje, že když se dosadí padouch nebo jakákoliv záporná postava do hlavní role hry, může se to při trochu té dobré vůle i povést. Dokonce tak dobře, že z nesympatického zabijáka, který okradl své snad ještě horší “kamarády“ pracující pro zločineckou organizaci, se rázem stane člověk - postava, která si vás získá, jejíž motivy pochopíte, ztotožníte se s nimi a dokonce začnete takové postavě i fandit. Přesně taková podání popohání hráčovu nutkavost dohrát dějovou linii a zjistit jak nastíněné osudy vůbec dopadnou, zda se bude žít nebo zemře ve strašlivých mukách v pařátech pronásledovatelů, lačnících po pomstě.

Takovou postavou je Kane, není ale na všechny ty nastíněné peripetie sám. Jako hlídací pes je k němu přiřazen psychopat Lynch, svou labilností přesně doplňující dvojici (svou povahou se postará o několik pěkně horkých chvilek). Hlavní zápletka není originální, ale je prezentována ukázkově, ve filmovém feelingu, s dobře vykonstruovanými zvraty a dvěma možnými konci. Děj je dobře doplňován během načítání misí ale i přímo ve hře, kdy na sebe častokrát tito dva šílenci pořvávají a tím dávají zakusit atmosférickým pocitům skutečnosti.

Ta přímo sálá z každého prostředí, ve kterém se hra zrovna nachází. Již útěk v první misi ve mně evokoval zběsilou přestřelku á la HEAT (Nelítostný souboj) a přesně tímto tempem se ubírá celá hra, s občasnými prvky, holdující klidné a tiché eliminaci protivníků. K tomu zde slouží obsahově dostatečné množství zbraní všeho druhu, získávané po padlých, kde jsem si asi nejvíce oblíbil M4. Klasickým neduhem spojeným s kupou nepřátel zůstává umělá inteligence (náznaky občasného krytí nebo snaha protivníka dostat se vám do týlu tu jsou), která je ztvárněná stylem “nás mnogo“. To neplatí o jednoduše ovladatelných spolu neřádech, kteří mě svou AI vcelku překvapili.

Technická stránka hry je plně vyhovující a nadprůměrná. I když grafika není na úrovni nejlépe vypadajících her té doby, určitě vše vynahrazuje audio složkou, level designem, obsahem i všeobecným vymodelováním akce (až tedy na pár na nervi jdoucích momentů).

Pro: Kane, Lynch, zbraně, přestřelky, prostředí, filmovost, zvuk

Proti: Ai nepřátel, level design, grafika

Kane & Lynch je výborná atmosférická střílečka z třetího pohledu, která vtáhne a nepustí. Příběh je dobře napsaný, v dialozích si hlavní hrdinové neberou servítky a o humorné slovní přestřelky mezi nimi není nouze.

Osobně jsem hru projel za jeden den a to je hlavní problém, herní doba je cca 8 hodin na nejtěžší obtížnost. Má sice dva zakončení, ale já jsem to vyřešil nahráním uložené pozice a neumím si představit, že by to někdo udělal jinak.

Grafická stránka hry mě po tom obrovském humbuku, co se okolo ní nadělal docela zklamala.

Jinak hra K&L dle mého názoru stojí za zahráni a určitě si jí za nějaký ten pátek projedu znova.

Pro: atmosféra, surovost, slovní přestřelky, akce.

Proti: herní doba, grafika.

Zezačátku jsem byl nadšený. Žádný nudný úvod, hra vás hned hodí do akce. Pak následuje originální tutorial, kde nikdo neučí vás, ale v roli učitele se ocitnete vy. Pak je několik akčních misí, dějovýách zvratů a... konec. Velmi studená sprcha po bezchybné akci se skvělou atmosférou, která si bere to nejlepší z Freedom Fighters a Hitmana. Jen Jesper se moc nepředvedl v podobě hudebního doprovodu - krom hlavního motivu mě žádná muzika nezaujala.

Hře jsem dal nízké hodnocení hlavně kvůli délce, ale také kvůli sestupující kvalitě hry - zezačátku to vypadá, že budete plnit samé originální úkoly, že se budete dostávat hlouběji do charakterů postav, že nějak vyústí Lynchova závislost na lécích, že se prostě stane NĚCO víc, než se stalo. Což je možná trošku nefér, protože první půlka hry je skvostná - scéna na staveništi se mi vryla do paměti. Řvoucí Kane "Měls mi dovolit s ní promluvit!" mlátící krumpáčem do mafiána nemá chybu.

Na konci nám tvůrci připravili překvapení v podobě závěrečné volby, které potěší, ale výrazněji nenadchne, zvlášť když člověk zjistí, že fakt je konec.

A dotaz pro ostatní: doprdele, co je to dneska za módu s tou nesmrtelností ve hrách? Dostanete pár kulek, schováte se a jste jako rybička. A když ne, tak k vám někdo přiběhne a bodne do vás adrenalin. Pokud se neplete, Kane a Lynch má být hra pro dospělé, ne pro předškolní děti???

Pro: jednoznačně děj, pojetí, atmosféra, halucinace při umírání, hlavní charaktery, akčně vyprávěný příběh, první půlka misí

Proti: čím víc se hra blíží ke konci, tím víc zklouzává k mainstreamu; na tak originální nápad je to příliš krátké a nevyužité

Série Hitman mě prozatím minula, a tak mé první setkání s výtvorem IO Interactive bylo právě až při hraní trochu drsnější akční střílečky Kane & Lynch: Dead Men.

Mohlo to být klidně i o něco drsnější, protože jak Kane, který je schopen zradit kohokoli za jakýchkoli okolností, tak i Lynch, jenž mívá velmi často záchvaty, při nichž zastřelí cokoli, co se hýbe, jsou prostě dvojka do nepohody a i když se nemají zrovna dvakrát rádi, musí chtě nechtě neustále spolupracovat.

Příběh má klasickou zápletku (únos rodiny), která se postupem času trochu vyvíjí, ale nejedná se o nic převratného. Hra ale staví hlavně na střelbě, a ta, i když má trochu podivný zvuk, je tu vyřešena vcelku dobře. Horší už to je se systémem krytí, kdy se Kane kryje jen když je na okraji nějaké zdi, bedny, auta... Nejvíc mě ale štvalo, že se tak děje automaticky, žádný nápis "Pro krytí stiskni E" zde nebliká a mnohokrát se tak Kane kryl, aniž bych o to vůbec stál.

Ukládání hry je kapitola sama pro sebe. Proč sakra, když skončím a druhý den si pustím hru znovu, tak nemohu pokračovat od posledního checkpointu, ale musím opakovat celou misi? Ještě štěstí, že má K&L tak krátkou herní dobu, která má přínos i v tom, že ke konci už hra trochu ztrácí šťávu, tak proč to ještě natahovat.

Díky tomu a díky dvěma alternativním koncům si K&L někdy v budoucnu možná ještě zahraji, protože splnil má očekávání a nebýt zmíněných nedostatků, mohlo se jednat o trochu povedenější titul.

Pro: Kane, Lynch, střelba, pár misí, herní doba

Proti: systém krytí, ukládání

Předem bych chtěl říci, že mě zpočátku Kane and Lynch šíleně připomínal Freedom Fighters. Počínaje podobnou grafikou, konče stejným mířítkem u kulometu. Bodejť by ne, obě jsou to TPS hry běžící na stejném (upraveném) enginu a obě hry jsou od mých oblíbených IO Games, tedy tvůrců slavného Hitmana.

Příběh hry je takový vcelku klasický s jedním rozdílem. Jste záporák. Dále to je klasika: Ještě větší záporáci vám unesli dceru a manželku. Váš cíl: zachránit je. To je tak ve stručnosti vše. Ve hře navštívíte všechna možná prostředí od města, po džungli. Mise jsou vcelku krátké a tak se prostředí mění dost rychle a stereotyp nehrozí. Avšak poslední třetina hry už je o trochu slabší, protože se odehrává vše na jednom místě, v džungli. Tady je právě vidět, že krátkost K&N je ve skutečnosti kladem. Já osobně ji dohrál na jeden zátah a to u mě není obvyklé. Hrací doba je cca 6-7 hodin.

Po hratelnostní stránce je to klasická střílečka z třetí osoby. V době vydání se o ní diskutovalo jako o velmi brutální hře. Ano, je tam krev, ano, jsou tam občas drsné a syrovější scény, ale nic z čeho by se mi zvedal kufr. Jestli se ale brutalitou nemyslí to, že můžete oddělat pár civilistů… Každopádně oba dva hlavní aktéři jsou fakt slušní magoři. Potkat bych je na ulici fakt nechtěl. Krycí režim zde funguje vcelku dobře, akorát mi moc nevyhovovalo automatické krytí za překážku, protože kolikrát jsem se snažil zaměřit normálně a ten blb se mi vždycky připlácnul tam, kam jsem zrovinka nechtěl. Zbraní je ve hře celkem dost, já používal hlavně P90, kulásek a v závěru sniperku/kalach. Hodně se mi líbil efekt přehřátí kulometu.

Na rozdíl od mnohých, mi grafika vyhovovala. Jen u některých misí byl hrozně vidět okraj mapy. Modely postav a zbraní jsou výborné. Suveréně nejslabší mi přišla hned první mise. Jak hratelnostně, tak graficky. Některé mise byly ale doslova krásné. Například závěr v džungli, ochrana dcerky na staveništi anebo řežba v přeplněném night klubu. Fyzika ve hře funguje velmi dobře, zdi se rozpadají, tak, jak mají, a těla padají na tlamu věrohodně. Jen mi vadily pády Kanea, kde byla jen jedna animace a kolikrát mi lítal na nerovném povrchu ve vzduchu. Naštěstí jsem ale tak často rypákem zemi neryl.

Ještě bych zkritizoval neviditelné bariéry, které jsou úplně všude. Nemám prostě toto rád. Další zajímavost je, že vás můžou zabít vaši spolubojovníci, pokud se jim připletete pod mušku. Je zde ale drobný bug. Dvakrát se mi stalo, že jsem se vrhnul na nějakého nepřítele zblízka, a zatímco ho Kane škrtil, Lynch se rozhodl vykropit zásobník do onoho chlápka a tím „zabil“ i mě.

Verdikt: Kane and Lynch je zajímavá střílečka s originálními postavami, ale za to méně originálním příběhem. Hraje se to svižně, ale ne dokonale. Graficky to vypadá vcelku hezky. Hrát to ale znova nebudu. 75%

Památné herní momenty:
1. Bitka v přeplněném klubu
2. Ochrana Jenny na staveništi
3. Na střeše mrakodrapu
4. První mise v džungli, výhled na údolí
5. Poslední mise (za dobrý konec) - boj o kostel

Pro: originální postavy, grafika a optimalizace, pěkné modely, vyrovnaná hratelnost, hodně zbraní

Proti: slabší první mise, neviditelné stěny, nevýrazný příběh, krycí režim si občas dělá co chce, dcerka je stejně ošklivá jako její tatíček :)