Ignition, taká blbinka s autíčkama, kterou v roce 1997 skoro nikdo nezaregistroval. Dnes, 12 let od vydání, musím přiznat, že mně hraní baví stále stejně, ne-li více než před lety. Jasně tratí je jen 7, ale co byste chtěli, když to na disku zabírá čtyři pětky MB a je to už stažitelný zadarmo? Předností titulu je rozhodně fakt, že vypadá pořád pěkně. Samozřejmě, není to hra pro 23“ monitor. Nevyšší rozlišení 800x600 na prdel už nikoho neposadí, ale jak se hra rozpohybuje, zapomenete na nějakou zastaralost. Design závodů je parádní, v tomto ohledu mi nic nechybí. Bohužel, tratí je malý počet, což je nejspíš jediná možná výtka. S tím úzce souvisí rychlost dohrání hry a brzký pád do stereotypu.

Zbytek je skvělý, lokace jsou parádní, živé a evidentně dělané s fantazií a citem. Každá je úplně jiná, ale všechny jsou originální a dobře hratelné. Překážky jako tornádo, blesky, padající balvany, lavina, sopka, horké prameny atd. vůbec „nejsou na překážku“ :), naopak hra je o to zajímavější a chybovat budete vy, živí soupeři i počítač – a pokaždé je to sranda. Výběr vozů je nadstandardní, stejně jako jejich ovládání. V kombinaci s výborně vyvedenou kamerou, která vás opravdu nenechá ve štychu, se Ignition stávají skvěle hratelnou arkádou a pro mě určitě nadčasovou klasikou. Parádní nenáročná alternativa ke všem těm NFS a Colin McRaeům. A to ani nemluvím o multiplayeru.

Pro: grafické zpracování, herní módy, design závodů, ovladatelnost, množství vozů, turbo, překážky, multiplayer, ke stažení jako freeware

Proti: malý počet tratí -> stereotyp -> nuda

Jako malý pivo jsem měl tuhle hru hrozně rád, demo ve kterym byla jedna trat jsem hrál do zblbnutí. Pak přišli narozky a já si pořídil originálku. Pořád nedokážu pochopit co mě na tak jednoduchý hře chytlo. Každopádně největší pařba přišla ve škole v multiplayeru, pocitu kdy jedete kolo na kolo vedle kámoše a on nakonec skončí pod koly traktoru se moc věcí nevyrovná :)

Pro: auta, překážky na tratích, multiplayer

Proti: singleplayer je po čase nuda

Ignition je neuvěřitelně zábavná hra, která mě snad nikdy neomrzí. Sice obsahuje pouze sedm tratí, ty jsou ale velmi rozmanité, dlouhé, obsahují různé zkratky a hlavně překážky (např. padající lavina, jedoucí traktor...). Jen bonusová trať v Tokiu mě mírně zklamala. Počet vozů je relativně vysoký, nejvíce mě bavilo jezdit se školním autobusem nebo s monster truckem. Auta mají zdařilé jízdní vlastnosti, každý vůz se trochu jinak chová. Potěšila mě přítomnost nitra ve hře, díky kterému jsem například projel daný úsek trati těsně před pádem laviny a získal před soupeřem mírný náskok. Auta, tratě, efekty počasí, kouř od pneu a mnoho dalších věcí jsou vzhledem k roku vydání graficky perfektně zpracovány a i dnes hra vypadá dobře. Hra má vynikající rockový hudební doprovod, vozy jsou dobře ozvučeny.

V multiplayeru jsem Ignition s kamarády bohužel nikdy nehrál, hra se jim zdála už moc zastaralá. Hrál jsem ji pouze v singleplayeru, i přes to jsem se u ni nikdy nenudil a i v dnešní době si tyto závody autíček moc rád zahraji. Jen škoda, že mi to nefunguje na mém novém PC.

Pro: vozový park, překrásné tratě, zábavnost, nitro, překážky na tratích, přehledné menu, nízké HW požadavky

Proti: asi jen ta trať v Tokiu

Skvelá hra. Pamätám si, ako som najprv dokázal hrávať hodiny iba demo, v ktorom ste mali k dispozícii len policajné auto a prvú trať, myslím že sa volala Moosejaw Falls, odohrávala sa za daždivého počasia a vašim najväčším nepriateľom neboli súperi, ale neďaleko prechádzajúci vlak a traktor, na ktorý ste mohli naďabiť po využití jednej skratky, ktorá sa ale často ukázala ako zlá voľba :). Infantílna grafika mi nevadila vtedy, keďže v tej dobe to nič strašné nebolo, a nevadí mi ani dnes, jedenásť rokov po vydaní.

Trochu neskôr som sa dostal k plnej verzii, ktorá bola priložená ku Levelu. Chyba, že som si vtedy ten časopis kúpil, pretože odvtedy ma na istú dobu nikto nedokázal odlepiť od monitoru. Konečne som si mohol vyskúšať ďalšie trate, z ktorých najmä tá v takom westernovom prostredí, kde vás mohlo zmiesť tornádo mi vošla do pamäte a dodnes na ňu rád spomína. Ďalšie autíčka, to bola paráda a najmä v multiplayeri v škole bola sranda, keď pretekali samé autobusy alebo banány a učebňou sa ozývali samé výkriky vzrušenia a nadávky... Toto je pre mňa jedna z najpamätnejších hier histórie, hoci nie je až tak známa.

Pro: Grafika, hrateľnosť, multiplayer, design tratí, humor

Proti: Málo tratí, single je zábavný, no nie na večnosť

Jedna z nejzábavnějších her mého počítačového dětství. Ono upřímně, her, kde forma převládá nad obsahem mnoho není, takže není moc z čeho vybírat... Jako mnozí přede mnou i já jsem začínal s demem a poté až pořídil plnou hru, kde na první pohled zaujme trefné intro v jehož duchu se nese i náplň celé hry.

Na výběr je zde z plně dostačujícího množství ztřeštěných bouráků - k mým nejvíce oblíbeným patřil policajt, autobus a tahač. Tady není ale čas ani prostor ptát se kdo je kdo, přesněji řečeno hra se nezajímá, jaké auto jste si vybrali, a v konečném důsledku všechny jezdí stejně a stejně se i ovládají. Jedinou možností, jak se dobrat ke zdárnému cíli, je správné využívání nitra (s rozdílným zvukem pro každou závodní káru) a využívání všech možností a nástrah daných tratí a hry jako takové. A to je přesně ona originální složka hry - tratě jsou navržené vtipně a důmyslně a vždy obsahují prvek, který vykouzlí úsměv na rtech. Ať už to je souboj před roklí, přejezdem, zkratkou s traktorem a mnoho jiných.

Problém nastává v délce samotné hry, tratí není velké množství a dohrání šampionátu zabere jedno odpoledne. Postupně přibývající nudu v singleplayeru zachraňují tak pouze multiplayerová klání, jenž jsou tím opravdovým gró celé hry.

Pro: auta, tratě, zvuk i grafika na tu dobu :-)

Proti: krátkost, nastupující nuda

U Ignition jsem dokázal vydržet dlouho, ale jen s přáteli, se kterými jsme to pařili. Nejdřív jsme povinně museli každý dojet hru v singlu, aby jsme se to naučili hrát a zpřístupnili všechny auta. Vždycky jsme si pustili nějakou našláplou muziku a jeli jsme. Když nás bylo víc, třetí hrál z vítězem. Ze začátku mi vadilo, že ovládání je hodně citlivé. Kamera snímá autíčko se shora, takže máte v té rychlosti hodně malý rozhled. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Pak se rozjede ta správná zábava.

Ignition nepotřebuje k destruktivním závodům zbraně. Úplně bohatě si vystačí se zrychlením a různýma překážkami na trati. Není nic uspokojivějšího, když v pravý čas hodíte zrychlení, na poslední chvíli projedete před v vlakem a soupeře smete. Nebo, když ho popostrčíte a on spadne z vodopádu. Všechny tratě mají svou jedinečnou atmosféru, a jsou skvěle propracované. Jo, to jsme se u toho nasmáli a navztekali.

Ignition je prostě nářez. Po letech neztrácí nic. Jenom zraje. Když na to tak myslím, zahrál bych si.

Pro: splitscreen, zrychlení, skvělé tratě

Proti: ze začátku určitá nepřehlednost

Dostala ode mne stovku za to, že v té době jsme se každý na své půlce monitoru královsky bavili. A design a stavba úrovní, společně s pastmi alá traktor, vlak, lavina, a další, byl velice nápaditý a hezký. Až na Tokyo. To bylo takové divné, zvláštní.

Pro: Zábava v multiplayeru, vtip, nápadité okruhy

Proti: Dnes už zastaralé, ale pořád stejně zábavné, hra mi často padala.

Výborná hra, zejména ve splitscreenu. Demo jsme drtili snad každý den minimálně hodinu a slintali nad zamčenými auty a urovněmi. Skoro o rok později se mi hra dostala do rukou náhodou, když mi bratránek půjčoval nějaký díl NFS, ale v krabičce byl omylem Ignition. Měl jsem snad větší radost než z tehdy supr mega bomba nejlepší závodní pecky od EA.

Ta hra neměla chybu... balvany valící se přes cestu a další různé nástrahy, autobus plný ječících dětí či těžkopádný náklaďák a spousty dalších vozítek. Dokonce i nedávno, někdy v roce 2007, mě hra znovu chytla a sice o hodinách informatiky, kdy jsem jí náhodou objevil na jednom PC. Okamžitě jsem spolužáky přemlouval, aby si ji se mnou zahráli přes síť, když ne ve splitu, ale neuspěl jsem, bohužel... oni hru neznali a přišla jim příliš stará...

Pro a proti vyplním na tehdejší dobu...

Pro: grafika, hra podporovala jak DOS tak W95, nezapomenutelný multiplayer (LAN/Splitscreen), velký výběr tratí a aut

Proti: nic mě nenapadá

Ignition jsou jednou z nejlepsich her pro odreagovani zavodniho typu. Hru jsem si zahral az v roce 1999, jelikoz jsem nemel predtim dostatecny pocitac. Dva roky po vydani plne hry jsem nejdrive vyzkousel demo za policajta na Moosejaw Falls a po case si poridil i plnou verzi. A nedavno, kdy jsem si ji po hodne dlouhe dobe znovu zahral, mi vykouzlila usmev na tvari. I po vice jak 15 letech vypada hra stale stejne skvele a citim obrovskou nadcasovost. Ano, rozliseni 800x600 je dnes spis usmevne, nicmene s prvnim zavodem hodite tento fakt za hlavu. Zpracovani zavodu je naprosto paradni. Kazda trat je jina, ale zaroven unikatne zpracovana a predevsim paradne vykreslena. Pasti jako blesky, tornado, padajici balvany, lavina, sopka, projizdejici traktor ci vzletajici letadlo a spousta dalsich atmosferu zavodu paradne prizivi. Vybirat muzete z cele rady typu vozu: od klasickych pres sportovni, policejni, hasicske, monster truck, skolni autobus az po kamion. Jedinou vytkou je pro me maly pocet trati a nasledny stereotyp, kdy odemknete vsechny trate a auta za jedno odpoledne. Pak nastava hra splitscreen a pote multiplayerove zavodeni. I presto se jedna o jednu z mych nejoblibenejsich her, ke ktere se cas od casu vracim. Jde o modelovy priklad, ze v jednoduchosti je sila.

Pro: grafika, spousta hernich modu, kazdy vuz je jiny, turbo, prekazky a pasti, splitscreen a multiplayerove zavodeni

Proti: malo trati, kratke, single player po case omrzi

Závodní hra s autíčkama, plná akce. Dlouho jsem ji nehrál, ani hrát nehodlám. Ale ve vzpomínkách mi zůstane a tyto vzpomínky jsou jen a jen kladné. Tehda jsme tuto hru hráli spolu s kámošem, zábava byla neskutečná.

Pro: multiplayer, adrenalin

Slušná moto-srandička, ačkoliv v kdysi konkurencí nadupaném žánru zcela určitě nepatřila k nejlepším. Death Rally, Mashed a spol. mi vycházejí jako hry mnohem svébytnější a graficky ne až tak infantilní. Hra na jedno dvě (upršený) odpoledne.
-4 +4 −8