Icewind Dale: Heart of Winter

20.02.2001

rozšíření

Heart of Winter je oficiálny datadisk k dnes už klasickej hre od Black Isle Studios – Icewind Dale. Okrem niekoľkých technických vylepšení Infinity Enginu, priniesol tento datadisk aj niekoľko nových protivníkov, zaujímavú – i keď krátku – vedľajšiu príbehovú líniu, nové predmety a hlavne špeciálny mód nazvaný „Heart of Fury“, ktorý zvýšil obtiažnosť potvor, rovnako ako množstvo skúsenostných bodov, ktoré za ich zabitie hráč dostával.

Prístup do novej kampane bol z predtým zatvorených dverí v Kuldahare, avšak hráč musel mať družinu zostavenú z postáv na 9 úrovni alebo vyššej. Black Isle ešte neskôr vydali sťahovateľný prídavok pre HoW nazvaný „Trials of the Luremaster“.

Základní miláček Icewind Dale se svým jednoduchým principem hraní přímo vybízel k tomu, aby vznikl i nějaký ten datáč. Klidně i dva!

Byť nám stará věštkyně oznámila, že Srdce zimy je kruté a strašlivé, srdce tohoto datadisku srší tím nejteplejším ohněm. Intro je bezvadný, obecně si i myslím, že intro jak ze základní hry, tak i zde, si zcela dává do kapsy poněkud banální intra z obou Baldurs Gejtů. A to je Baldurs Gate jinak skoro ve všech ohledech lepší hrou! I samotný příběh považuji za mnohem zajímavější, než v původní hře, možná asi z toho důvodu, že více do detailu zabrouzdáme v minulosti a účelech hlavního záporáka, který je opravdu majestátní! Bitky jsou fajn, variace nepřátel uspokojivá. A nejtěžší část? Pohřební ostrov se strážným duchem bílého medvěda... uff. No jen si to zkuste, když máte družinu tří čarodějů a jedné kněžky! A musím taktéž velice pochválit pěknej Lonelywood, který má podobnou atmosféru bezpečí a klidu, jako Kuldahar. Zajímavé postavy a úkoly, překrásná hudba - Jeremy Soule je opravdu John Williams v herním kabátě, a samozřejmě nové kolekce nejrůznějších předmětů a jejich úžasných schopností. I přesto si ale myslím, že je docela škoda přeci jen té krátké hrací doby a poněkud ne plně využitého potenciálu na vytvoření parádního příběhu, který série Icewind Dale bohužel nikdy neměla. Ale zde se dostala velice blízko, škoda za poněkud předčasné ukončení... Nu což, atmosféru to furt má a hraje se to skvěle. A navíc nemůžu tuhle odrůdu mé lásky moc hejtovat, přišel bych si jak nějakej nevěrník!

Pro: Zajímavý příběh, nepřátelé a bitky jsou furt fajn, Lonelywood, hudba

Proti: Krátká hrací doba, příběh mohl být detailnější´, delší a tudíž - lepší

Datadisk se dá projít za 3 hodiny. Alespoň já jsem ho za 3 hodiny prošel. Celkově jsem však teď s ID:HoW strávil cca 8 hodin. Hned vysvětlím proč.

Poprvé jsem do datadisku naskočil z hlavní hry - po odchodu z elfského stromového města a před vstupem do Dornovy hlubiny. Hra to umožňuje, tak proč ne. Prošel jsem datadisk sice ne úplně v pohodě, ale prošel. Tedy... skoro, protože závěrečný boss či spíše bossice se ukázal jako nezdolatelný. Snížil jsem si obtížnost na lehkou a zkoušel jsem to asi tak hodinu, nebo možná dvě. Celkový výsledek ... závěrečný boss: 22, Old Branch team: 0. Nakonec jsem to vzdal.

Takže jsem nahrál starý save a dokončil základní hru. Teprve pak jsem se (s vyexportovanou partou) pustil do datadisku. Moji nabušení svěřenci to tentokrát celé prošli s veselým smíchem a s prstem v nose. I ten závěrečný boss-fight byl celkem pohodička.

Z toho vyplývá hlavní úskalí jak datadisku, tak samotné hry: jakékoliv pokusy o "příběhové hraní" nebo o "roleplay" budou potrestány a zavedou vás do slepé uličky. Bez "silového" přístupu si pořádně zavaříte a možná to ani nedokončíte.

No ale musím přiznat, že HoW má svoje charisma, kouzlo a atmosféru. Možná lepší než základní hra.
Severu Faerunu hrozí nebezpečí a kdo jiný, než vy dostane za úkol je zažehnat a vrátit klid do domovů jeho obyvatel.

Úspěšné hry si žádají pokračování nebo minimálně přídavek a protože Icewind Dale rozhodně nebyl žádný propadák, připravili v Black Isle tenhle přídavek s podtitulem Heart of Winter. Stejně jako v případě TotSC pro Baldur's gate, samozřejmě nikdo nesmí čekat, že by se nějakým zásadním způsobem něco změnilo, kdepak, HoW přináší další spoustu hodin stráveném na ledových pláních dalekého severu přesně v duchu toho, co přinesla už původní hra. Samozřejmostí jsou aspoň nové předměty, kouzla a také zvýšený Exp. limit.

Vzhledem k tomu, že nejde o stand-alone rozšíření, ale je nutné vlastnit i původní hru, tak pro ty, kterým se ID líbil nelze než doporučit a ti, kteří tuhle sérii míjeli, ať klidně spí dál :)

Pro: Další hodiny zábavy pro fanoušky ID, vyšší exp. limit a celkově fajn rozšíření

Proti: Klasický datadisk, nepřinášející nic nového

Heart of Winter je pěkným přídavkem základní hry. Jako většina datadisků přináší nové předměty a monstra. Herní doba se zvýšší asi o deset hodin a nabídne nový příběh s novými zápletkami. Pěkné prostředí Pustolesa nábídne pohled na hřbet světa, z jiného úbočí. Naskýtá tak mnoho příležitostí pro expení družiny a zisk nových předmětů.

Velkou nevýhodou je fakt, že se hráč nemůže vrátit (do základní hry), dokud datadisk úspěšně neukončí. A vzhledem k narušení základní hry, není špatné hrát tento datadisk samostatně (po dokončení základní hry), s původní importovanou družinou.

Hráče také potěší množství odkazů na původní hru. Přítomnost mladého Neda, na jehož staršího příbuzného (opilce starého Jeda) můžete narazit ve Východním přístavě. A samotný fakt, že královna draků je osvobezena díky Vaší družině, když doručíte Ayhonenův meč.

Heart of Winter je pěknou návštěvou další části Hřbetu světa. Hru pěkně zpestřují noví nepřátelé a výzbroj. Na druhou stranu by ale tento datadisk mohl být delší a přinést toho ještě trochu více. 75%

Pro: Pěkné zpestření.

Proti: Krátká herní doba, mohlo by tam toho být trochu více.