Hubris

únor 2012

freeware

Hubris se dá oštítkovat jako remake minihry ze série Might and Magic - Arcomage, jedná se tedy o fantasy karetní hru, ve které si dva soupeři navzájem bourají věže. K dispozici mají více jak 100 kouzel rozdělených podle tří druhů surovin (cihly, drahokamy, bestie), za něž se dají seslat. Cílem hry je vystavět svoji věž do obdivuhodné výšky, nastřádat dostatek surovin či zničit věž oponentovi. Hubris nenabízí postupovou část ani multiplayer, pouze si zvolíte startovací/cílové podmínky a pustíte se do hry proti AI.

Hubris byl vytvořen v AGS.

Jakožto ostřílený hráč Mravenců jsem neodolal a zahrál si i tuto variaci na dnes již notoricky známou karetní hru. A proto že se jedná o takovou jednohubku tak výjimečně jen bodově:

Grafika, technické zpracování, zvuky - Grafika je pixel artová a nenadchne ale ani neurazí. Herní menu v krčmě je solidní, herní obrazovka, karty atd. též. Zvuky jsou na tom podobně, nic světoborného ale hru doplňují dobře. To hudba je na tom podstatně hůř a po pár poslechnutích jsem ji musel vypnout a pustil si na pozadí vlastní. Technickému zpracování se nedá nic vytknout, vše funguje jak má.

Příběh, hratelnost - Příběh je ve formě textu, který se přiznám jsem si přečetl jen jednou a v rychlosti takže už ani nevím co v něm bylo :D ale to že má hra alespoň nějaké příběhové pozadí je jednoznačně plus. Další výhodou je množství karet a nečekané kombinace účinků které dokáží zamíchat nejednou partií. Škoda že i tak jsou ale některé duely spíše o štěstí na karty ale to už ke hrám tohoto typu asi patří. Potěší i velké množství vstupních nastavení a cílů a velmi vítaná možnost urychlit animace.

Závěrečné hodnocení - Hubris mě celkově sice ne na dlouho ale dobře pobavil a protože od freeware titulu bych ani více chtít nemohl s radostí ho zařadím na svůj seznam tzv. "pětiminutovek"
Might and Magic VII a VIII jsem nehrál, ale s touto karetní hrou jsem se setkal již při hraní Mravenců. Jde o chytlavou záležitost a zvláště ve dvou hráčích je o zábavu na dlouhé chvíle postaráno.

Nejhorší jsou chvíle, kdy máte dost jedné suroviny, ale málo té zrovna potřebné. Nastávaly tak situace, kdy jsem měl k dispozici útočné karty, ale na mém kontě bylo místo padesáti bestií padesát cihel a naopak. Tak jako v ostatních karetních hrách i zde nezáleží jen na umu každého hráče, ale především na vylosovaných kartách.

Pro: chytlavé, jednoduché, hra ve dvou hráčích

Proti: výhra je dílem náhody