Heroes of Might and Magic V: Hammers of Fate

Heroes of Might and Magic V: Kladiva osudu

17.11.2006

rozšíření

Heroes of Might and Magic V: Hammers of Fate je prvním datadiskem pátého dílu (Heroes of Might and Magic V) oblíbené, ruským studiem Nival Interactive znovuoživené série.
Jak lze očekávat, datadisk přináší kromě nového příběhu a kampaní i řadu vylepšení a novinek. Heslovitě můžeme zmínit například nové artefakty, neutrální jednotky, nový subnárod (bez vlastního města) složený z editovaných jednotek Azylu, terén nebo nové mapy, tentokrát i včetně generátoru. Tvůrci implementovali i velmi užitečné a oblíbené karavany, známé z čtvrtého dílu.

Asi nejmarkantnější novinkou je zařazení zcela nového národa - trpaslíků. Jako hrdina runový mág, používající runovou magii založenou na surovinách místo na maně. Trpasličí jednotky jsou tématicky velmi podobné variace bijců, střelců, kouzelníků. Jako jejich ultimátní jednotka vystupuje ohnivý drak.

Nová rasa: Trpaslíci měli vždycky moje sympatie, jedna z mých nejoblíbenějších fantasy ras. Vizuál fousáčů mi přijde povedený, stejně tak schopnosti a vyvážení jednotek. Navíc oceňuju, že se pojetí trpaslíků obešlo bez mechanických jednotek. To co mi moc nesedlo jsou runy, pamatujete na první díly Heroes, kde se trpaslíci šourali o jedno políčko? Tak na to v HoF zapomeňte, za jedno dřevo na dřevo, běhá většina jednotek přes celé bojiště! Vím, že to páchne stereotypním smýšlením, ale dost mě to zaskočilo.

Bohužel jsem po dokončení kampaně už za trpaslíky moc neměl chuť hrát. Mimo hlavní kampaň toho datadisk zas tolik nového nepřinesl. V multiplayeru se akorát potlouká o nějaké to nové monstrum navíc (archandělé s vysáváním života jsou brutální) a s generátorem map jsem si nějak nesednul (na rozdíl od trojky).

Slušný datadisk, který nabízí dvě parádní kampaně a jednu slabší (bohužel zrovna tu poslední). Rozhodně stojí za zahrání, avšak mnohem víc mě bavil druhý datadisk Tribes of the East.
Paradni datadisk, ktery me opet na peknych par tydnu prikoval k monitoru. Nova kampan, rasa, jednotky, artefatky i kouzla, to vsechno vypada stejne skvele jako petka, jen je toho vic. Pro fanousky nutnost.

Pro: Paradni petka obohacena o povedeny datadisk.

Proti: Nic.

Od základní hry tu máme navíc novou frakci:"Pevnost" (Trpaslíci) a generátor map, který je přímo ve hře. Také je tu víc předmětů o 14ks, karavany umožňují i bez pomoci hrdiny, přesouvat jednotky z jednoho města do druhého. Kampaň má 3 kapitoly: Kampaň azylu, Kampaň pevnosti, Kampaň kobky
Jinak vše platí co pro původní hru. Datadisk není nijak ohromný a když se odmyslí nová kampaň, tak by se dalo říct, že obsahově je to jako standardní DLC obsah.

verze hry: GOG v2.1.0.22

Pro: grafika, český dabing, zaujímanější kampaň jak v původní hře, MapEditor

Proti: malý inventář